Strona główna Doc Lab Poland „IN TOUCH” NA DOC LAB POLAND HOT SELECTION

„IN TOUCH” NA DOC LAB POLAND HOT SELECTION

UDOSTĘPNIJ

6 grudnia w warszawskim Centrum Łowicka odbędzie się pokaz nagradzanego między innymi w Amsterdamie, Salonikach i Warszawie filmu dokumentalnego „In touch” w reżyserii Pawła Ziemilskiego. Jego światowa premiera odbyła się w zeszłym roku na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie. Będzie to ostatnia tegoroczna projekcja w cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION, prezentującego najciekawsze polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

6 grudnia, godz. 19:00
Centrum Łowicka –
ul. Łowicka 21, Warszawa

Wstęp wolny. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami filmu.

Po spotkaniu wszyscy zaproszeni są do klubu Regeneracja na mikołajkowy jubileusz 5-lecia programu DOC LAB POLAND, zakończenia pierwszej edycji programu rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie DOC DEVELOPMENT 2019 i cyklu pokazów HOT SELECTION 2019.

IN TOUCH
61 min

Wirtualna obecność

 

„In Touch” to opowieść o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80-tych wyemigrowało do Islandii ponad czterystu mieszkańców. To ponad połowa całej społeczności. Zbiorowa emigracja części populacji, przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między tą odległą od Polski wyspą, a prowincjonalną częścią Mazur.

Ci, którzy wyjechali rozpoczęli nowe życie. Ci, którzy zostali – w większości reprezentanci starszego pokolenia – wciąż mają nadzieję na powrót bliskich. Duża odległość pomiędzy członkami rozbitych rodzin nie pozwala im na bezpośredni kontakt. Alternatywą w tej sytuacji pozostają tylko „spotkania” w świecie wirtualnym.

Film, poprzez nowatorską metodę wykorzystującą projekcje i nagrania rozmów Skype, próbuje uchwycić, w jaki sposób wolność, otwarcie na świat, mobilność i nowoczesna technika wpływają na przewartościowanie widzenia siebie i swoich bliskich, a także redefiniują znaczenie cielesnej obecności drugiego człowieka.

Film miał światową premierę w 2018 roku na jednym z najważniejszych festiwali dokumentów na świecie, IDFA w Amsterdamie, gdzie zdobył Nagrodę Specjalną Jury w Konkursie filmów średniometrażowych. Potem zdobywał nagrody także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Thessaloniki”, Festiwalu Islandzkich Filmów Dokumentalnych „Skjaldborg”,  Międzynarodowym Festiwalu Filmowy „Off Cinema” w Poznaniu i Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” w Warszawie. Dokument był rozwijany w ramach programu DOC LAB POLAND w 2015 roku.

Reżyseria: Paweł Ziemilski, scenariusz: Paweł Ziemilski, Haukur M. Hrafnsson, Łukasz Długołęcki, zdjęcia: Filip Drożdż, muzyka: Arni Valur Kristinsson, Martina Bertoni, rejestracja dźwięku: Paweł Szygendowski, postprodukcja dźwięku: Piotr Kubiak, montaż: Dorota Wardęszkiewicz, producenci: Łukasz Długołęcki, Haukur M. Hrafnsson, produkcja: NUR, koproducenci: Anton Mani Svansson, Barbara Paciorkowska, Marta Dużbabel, Mateusz Wajda, Łukasz Kazek, Igor Hanke, Michał Chlebosz, Paweł Ziemilski, koprodukcja: Join Motion Pictures, Telewizja Polska, MX35, Oxymoron, Widok

O filmie:

“Dowcipne, odkrywcze, poruszające”.
Paweł Łoziński

“Doskonałe i niezwykłe połączenie formy oraz treści”
Jacek Bławut

DOC LAB POLAND HOT SELECTION to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Pierwsza projekcja – „Królowej ciszy” Agnieszki Zwiefki odbyła się w grudniu 2016 roku. W następnym roku pokazanych zostało sześć filmów, między innymi: „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej i „Miss Holocaust” Michaliny Musielak. W 2018 r. HOT SELECTION otworzył pokaz laureata Festiwalu IDFA, filmu „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego. Drugim prezentowanym w cyklu dokumentem był nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Książę i Dybuk”, trzecim – obsypany nagrodami „Over the limit” Marty Prus. Swoje filmy pokazywali również: Tomasz Drozdowicz – „Koncert na dwoje”, Rafał Łysak – „Miłość bezwarunkowa”, Marcin Sauter – „Urosłam kiedy spałaś” i „Żalanasz” oraz „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski.

W tym roku cykl DOC LAB POLAND HOT SELECTION otworzył pokaz filmu „Desert Coffee” Mikaela Lypińskiego. Potem pokazane zostały „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej, „Diagnosis” Ewy Podgórskiej, „Dziwor” Pawła Dyllusa i „Krzyżoki” Anny Gawlity, „Graniczne cięcie” Igora Chojny oraz, w ramach partnerstwa z Warszawskim Festiwalem Filmów o Tematyce Żydowskiej, „Dziś, jutro … wczoraj” Diany Kadłubowskiej i Krzysztofa Kadłubowskiego i „Złota” Tomasza Knittela.

Program został wsparty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Miasta Warszawy.

Partnerem pokazu „In touch” jest Centrum Łowicka.