Strona główna Doc Lab CO TO JEST

CO TO JEST

DOC LAB POLAND to największy w Polsce i najbardziej wieloaspektowy program skierowany do filmowców-dokumentalistów, skupiający się na wsparciu autorskiego, kreatywnego kina dokumentalnego przy jednoczesnym nacisku na podejście producenckie. Składają się na niego: kompleksowy program rozwoju projektów filmowych, oparty o warsztaty, konsultacje indywidualne i panele dyskusyjne, a także warsztaty prowadzące do prezentacji (pitchingu), mającego na celu nawiązanie koprodukcji projektów uczestniczących w programie lub wsparciu promocji i dystrybucji realizowanych filmów.

Program skierowany jest przede wszystkim do profesjonalnych dokumentalistów, którzy mają już w dorobku zrealizowane filmy.

DOC LAB POLAND składa się z dwóch równoległych komponentów:

DOC LAB START – rozwój projektów filmów dokumentalnych we wczesnej fazie (development, pierwsze zdjęcia), który zakończy się pitchingiem DOCS TO START.

Więcej o DOC LAB START

DOC LAB GO – konsultacje pierwszych wersji montażowych filmów dokumentalnych, które zakończą się prezentacją DOCS TO GO.

Więcej o DOC LAB GO

DOC LAB POLAND organizowany jest we współpracy z najważniejszymi festiwalami dokumentalnymi na świecie DOK Leipzig, IDFA, FIPADOC oraz Institute of Documentary Film z Pragi – ich przedstawiciele biorą udział w pitchingach i  konsultacjach. Strategicznym polskim partnerem programu jest Krakowski Festiwal Filmowy.

DOC LAB POLAND to również platforma do prezentacji tych projektów najlepszym polskim oraz światowym ekspertom, producentom i dystrybutorom (pitching) oraz market koprodukcyjny CEDOC Market: spotkania w międzynarodowym gronie producentów, przedstawicieli festiwali i agentów sprzedaży, wymiana myśli i doświadczeń oraz pozyskanie partnerów do współpracy przy realizacji filmów dokumentalnych. Działania te są organizowane w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Głównym celem programu jest wzmocnienie wartości artystycznej wybranych projektów, przy jednoczesnym zwiększeniu ich potencjału festiwalowego i dystrybucyjnego. Długoterminowym zadaniem programu DOC LAB POLAND jest promocja filmu dokumentalnego wśród widzów polskich kin i działania na rzecz wprowadzania pełnometrażowych dokumentów do kin, ich większej ekspozycji w kanałach telewizyjnych  oraz promocja polskiego dokumentu na świecie.

Ważnym elementem warsztatów i pitchingów mają być elementy audiowizualne. Chodzi przede wszystkim o przygotowanie trailerów, ale także o nagrywanie prezentacji i korygowanie błędów na tej podstawie. Trailery będą służyć nie tylko przedstawianiu projektów podczas pitchingów, ale także mają być wykorzystywane w procesie konsultacji, jako sposób dotarcia do sedna projektów i wydobycia z nich tego, co najważniejsze.

Warsztaty i konsultacje merytoryczne odbywają się w Warszawie, a przygotowanie do prezentacji i same pitchingi – w Krakowie, w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego, bez wątpienia najważniejszego wydarzenia branżowego w świecie filmu dokumentalnego w Polsce. Pragniemy połączyć najlepszą tradycję polskiego autorskiego dokumentu z nowoczesnym myśleniem o produkcji, komunikacji i dystrybucji filmu.

Partnerem strategicznym DOC LAB POLAND jest Krakowski Festiwal Filmowy. Mecenasem programu jest CANAL+.
Zagranicznymi partnerami są festiwale: DOK Leipzig, IDFA, FIPADOC, Docudays UA oraz Institute of Documentary Film z Pragi.

Doc Lab Poland został dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawa, Ambasady Królestwa Niderlandów, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych. Doc Lab Poland został również dofinansowany przez Centrum Mieroszewskiego w ramach II Otwartego Konkursu.

Polskimi partnerami są: Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Warszawski Festiwal Filmowy, Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, Fixafilm, MX35, Krakowski Park Technologiczny, Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny, Instytut Ukraiński, a także Rumuński Instytut Kultury w Warszawie – w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025.

Patroni medialni 10 edycji Doc Lab Poland: Film & TV Kamera, Polish Docs, Magazyn Filmowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych – KIPA, Czasopismo Ekrany, Filmowe Centrum Festiwalowe, Siła Nauki.