PROJEKTY ZAKWALIFIKOWANE NA DOCS TO START 2015:

BOSKIE!
„BOSKIE!” reż. Barbara Białowąs, Katarzyna Trzaska, produkcja: Monika Braid – Braidmade Films dofinansowane przez HBO
Portret trzech odważnych i utalentowanych młodych kobiet artystek, absolwentek akademii sztuk pięknych – wobec braku pieniędzy, skrajnych opinii o ich twórczości, poważnych chorób i braku zrozumienia wśród najbliższych, zawieszonych pomiędzy bajeczną fikcją swojej sztuki i dążeniem do nieskrępowanej wolności, a szarością i ograniczeniami codziennej egzystencji.

CHCIAŁBYM CI POWIEDZIEC WSZYSTKO
reżyseria Zvika Portnoy; produkcja Maria Krauss, Joanna Plesnar; Plesnar & Krauss Films
Troje recydywistów dąży do odpowiedzi na zasadnicze pytanie: Czy mogą się uważać za ojców, mimo że nie byli obecni przy swoich dzieciach, kiedy te dorastały?

DIAGNOZA
reżyseria Ewa Podgórska; produkcja Małgorzata Wabińska; Entertain Studio
Do kurczącego się miasta w Polsce przybywa pierwszy na świecie psychoanalityk miast. Zaprasza na kozetkę mieszkańców. Będą mieli szansę wyrazić swoje najgłębsze tęsknoty i pragnienia.

GDZIE JESTEŚ TERESO O.?
reżyseria Arkadiusz Bartosiak; Paweł Biniek; Medion Art Studio
Jest to film o byłej gwieździe i producentce porno Teresie Orlowski. Nietypowej, wyjątkowej i silnej kobiecie, która na przekór ustrojowi i obyczajowości Polski lat 80-tych, ale w zgodzie ze sobą, postanowiła w życiu coś osiągnąć.

NOWA KREW
reżyseria Paweł Ziemilski; produkcja Łukasz Długołęcki; NUR
Nowa Krew to historia miłosna z roku 1980, która sprawiła, że 400 osób z małego miasteczka na północy Polski wyemigrowało do Islandii.

OLIMPIA
(wcześniej: PAN JAN I JEGO 40 DZIEWCZYN)
reżyseria Jacob Dammas; produkcja Jacob Dammas; GRANIZA
Jedyna w Polsce żeńska orkiestra dęta ‘Olimpia’ składa się z 40 młodych żywiołowych kobiet i jednego odważnego mężczyzny, 75-letniego dyrygenta i kierownika pana Jana Skrosia, który musi dawać z siebie wszystko, aby zachować zespół kiedy z pieniędzmi jest ciężko, instrumenty i mundury wymagają napraw, międzynarodowe koncerty są w planach, o nowych muzyków coraz trudniej i nikt nie chce przejąć batuty po panie Janie.

TAKIE MAŁE MIASTECZKO BATORY
reżyseria Anna Dejczer, produkcja Anna Dejczer GRIFILM
300 osób. 70 zawodów. Jedna załoga. Statek-miasto. Statek-legenda. Czy załodze legendarnego polskiego transatlantyku ‚TSS Stefan BatorY’ uda się spotkać w ostatnim wspólnym rejsie po latach!? Czy odtworzą dawne, znane im role?

TRELIŃSKI LIEBESTOD
reżyseria Kuba Mikurda; produkcja Danuta Gęgotek, Katarzyna Siniarska; CoLab Pictures
Film przedstawia hipnotyzujący portret wizjonerskiego reżysera operowego, Mariusza Trelińskiego. Podczas przygotowań do wielkiej premiery w nowojorskiej Metropolitan Opera, Treliński zabiera nas w ekscytującą podróż w niezwykły świat opery, zagłębiając się w jej ukryty język i odkrywając to, co opera może powiedzieć o nas samych.
(udział tylko w pierwszej sesji)

WIATR
reżyseria Michał Bielawski; produkcja Maciej Kubicki; Telemark
Wiatr halny to najbardziej nieprzewidywalny, choć zarazem najbardziej powtarzalny element życia na Podhalu. Jego nadejście zapowiada nerwowość, wzrost zachorowań na serce i agresja ludzi. Co kilka miesięcy wiatr przypomina człowiekowi o jego miejscu wobec sił natury. „Wiatr” to dokumentalna opowieść o zmianie i spotkaniu z potęgą natury. Z poruszanego wiatrem wielogłosu wyłaniają się portrety ludzi gór, szczególnych miejsc i bardzo różnych pomysłów na życie.

SZYBSZY NIŻ BILL
reżyseria Paulina Gawęcka, produkcja Tomasz Gaj; WorkshoP
Komputery zmieniły nasze życie. A to jest opowieść o człowieku, który zmienił życie komputerów. Nie miał na imię Bill ani Steve, miał na imię Jacek. Na przełomie lat ‘60 i ‘70 w Polsce inżynier Jacek Karpiński skonstruował jeden z pierwszych komputerów osobistych na świecie, wyprzedzając ówczesne czasy o 10 lat.

GOŚCINNIE ZOSTAŁY ZAPREZENTOWANE DWA PROJEKTY Z LITWY:

PEOPLE, ANIMALS AND THINGS
reż. Aistė Žegulytė, prod. Giedrė Burokaitė (Meno avilys)
Film o rywalizacji trzech mistrzów wypychania zwierząt, którzy kiedyś byli współpracownikami i przyjaciółmi, a teraz stają naprzeciwko siebie podczas europejskich zawodów w tej dziedzinie.

EL PADRE MEDICO
reż. Vytautas Puidokas, prod.: Paulius Juoceris (Ironcat)
Opowieść o litewskim misjonarzu w amazońskiej dżungli – niezwykłym człowieku, uwielbianym przez lokalną społeczność, który ukrywał mroczne sekrety przeszłości.

PROJEKTY ZAKWALIFIKOWANE NA DOCS TO GO! 2015:

WHITE CUBE
reż. Wojciech Pustoła, prod. Marta Golba (Endorfina Studio)
Od wieków, na pograniczu Ligurii i Toskanii życie kręci się wokół „białego złota” – marmuru. Carrara to mekka rzeźbiarzy, sanktuarium tradycyjnego rzemiosła artystycznego, w którym kamień traktuje się z niemal religijnym szacunkiem, a kunszt jego obróbki podnoszony jest do rangi sztuki. Tak było do momentu kiedy na carraryjską scenę wdarł się przebojem… robot. Antropomorfo, bo tak go nazwano, jest maszyną, która idealnie odwzorowuje w marmurze dowolną, wygenerowaną w komputerze formę. Film „White Cube” ukazuje grupę ludzi zanurzonych po szyję w pogłębiającym się z roku na rok konflikcie między konserwatywnym, a progresywnym nurtem w sztuce współczesnej.

21 X NOWY JORK
reż. Piotr Stasik, prod. Agnieszka Wasiak (Lava Films)
21 x Nowy Jork to dyskusja o kondycji współczesnego człowieka żyjącego w zachodnim społeczeństwie w XXI wieku, przeprowadzona głosami 21 bohaterów spotkanych w nowojorskim metrze.

BEZGŁOŚNIE. STATYŚCI PUSTYNI
reż. Maciej Mądracki, Michał Mądracki, Gilles Lepore, prod. Anna Wydra (Otter Films)
U bram pustyni, na południu Maroka leży miasteczko o nazwie Ouarzazate. Zostało założone przez legiony francuskie na początku lat 20-tych ubiegłego stulecia jako najodleglejsza baza militarna dla kolonialnych zdobyczy na Wschodzie, w regionie Północnej Afryki. Jednym z narzędzi, wykorzystywanych podczas tej “misji cywilizacyjnej” był nowoczesny wynalazek – kamera. Ouarzazate i jego związek z kinem posłużył za punkt wyjścia, z którego rozwinęła się kinematografia. Od 2010 roku rozpoczęliśmy zbieranie śladów tego co jest fikcją a co rzeczywistością w Ouarzazate, miasta dorastającego do nowoczesności, wśród ekonomicznego wpływu produkcji filmowych. Historia ewoluowała I zaczęła zwracać się ku otoczeniu i historiom ludzi mieszkających w tym niezwykłym miejscu, pracujących przy realizacji filmów i poświęcających swoje życia iluzji kina.

KONIEC ŚWIATA W DOLINIE ŁEZ
reż. Jarosław Wszędybył, prod. Przemysław Miękinia (Before My Eyes)
Będzie to opowieść o Tichilesti, ostatniej wiosce trędowatych w Europie. Film stawiający pytania o to, na ile my wszyscy w dzisiejszym świecie jesteśmy otwarci i tolerancyjni. Na ile wyzbyci uprzedzeń, przesądów i ksenofobicznych lęków? Na ile potrafimy się ponad nie wznieść? Na ile prawdziwe jest nasze człowieczeństwo?

KIEDY WRÓCISZ
reż. Anna Zamęcka, prod. Anna Wydra (Otter Films)
Ola nie miała ośmiu lat, kiedy mama wyprowadziła się z domu. Pewnego dnia po prostu jej nie było. Nie wróciła następnego dnia, ani przez kolejne. Ola nie pamięta dnia, od którego przestała już czekać, za to dobrze pamięta ten, w którym zrozumiała, że teraz ona musi zająć się domem, autystycznym bratem i tatą alkoholikiem. W szkole zaczęła właśnie przerabiać litery, w domu trzeba było nastawiać budzik, żeby tata nie spoźniał się do pracy, trzeba było zająć się bratem. Ola za wszelką cenę chciała, by był on „normalnym chłopcem”, uczyła brata grać w piłkę, bić się i przeklinać. Tylko, że Nikodem nie chciał być chłopcem. Wierzył, że jest szympansem i że pewnego dnia wyrośnie mu sierść i mocne pazury.

HIPNOTYZER
reż. Przemysław Kamiński, prod. Maciej Kubicki (Telemark)
Hipnotyzer to film dokumentalny, którego głównym bohaterem jest Jurij – ukraiński emigrant obdarzony niezwykłym darem wprowadzania ludzi w stan hipnozy. Ponadprzeciętny talent Jurija nie powoduje wcale, że łatwiej mu podejmować codzienne życiowe decyzje i rozwiązywać problemy, z którymi boryka się każdy z nas.

TROFEUM
reż. Mateusz Romaszkan, Marta Wójtowicz-Wcisło, prod. Kuba Kosma (TAK Film)
Bohaterem filmu TROFEUM jest mentalny spadkobierca kolonizatorów – współczesny Turysta, który wyjeżdża, by zwiedzić świat. Celem wycieczek są dalekie kraje. To szczególny film drogi – gdyby wyrysować jej trasę na rzeczywistej mapie – powstałaby plątanina ścieżek. Bohater szuka czegoś autentycznego, chce przeżyć przygodę.

NA DNIE MORZA
reż. Marcin Sauter, prod. Barbara Ławska (SF Kronika)
Aralsk jest miejscem żyjącym legendą morza. Morze dominuje w rozmowach, jest obecne we wspomnieniach i w snach mieszkańców. Starsi wspominają morze, rozmawiają o nim między sobą, młodsi powtarzają legendy o pięknym morzu, którymi są karmieni od dzieciństwa, mówią o nim jak o symbolu starszych lepszych czasów. Powstanie uniwersalny film, opowiadający o pamięci, sile wspomnień odchodzącego „lepszego“ świata, ale też solidnie dokumentujący tą największą światową klęskę ekologiczną.

WIOSNA SMOKÓW
reż. Jarosław Wszędybył, prod. Magdalena Bryk (Moth Films)
Piłka nożna to więcej niż sport. To religia. We wszystkich krajach na wszystkich kontynentach grają w nią miliony osób. Grają w nią także Czerwone Smoki Brwinów. Wyniki osiągają wprawdzie bardzo mierne, ale nie przeszkadza im to mieć nadziei, że kiedyś los się odmieni. „WIOSNA SMOKÓW“ będzie opowieścią właśnie o tym zespole oraz o jego trenerze Pawle, człowieku, który wyznaczył sobie cel – podnieść Smoki z kolan. Opowieścią bazującą na obserwacji wydarzeń z życia zespołu w rundzie wiosennej. Historią pełną emocji i zwrotów akcji, bo piłka nożna, tak jak życie – czasami potrafi być przewidywalna do bólu, ale czasami kompletnie zaskakująca.

NAUKA CHODZENIA
reż. Marcin Kopeć, prod. Dawid Janicki, Joanna Szymańska (Shipsboy)
Główny bohater filmu to postać wielowymiarowa – gangster, który stara się być dobrym człowiekiem. W jego przypadku nie jest to jednak łatwe. Całe dotychczasowe życie sprawiał cierpienie innym i wzbudzał w ludziach strach. Piotr – czterdziestopięcioletni były członek warszawskiej mafii po wyjściu z więzienia próbuje ułożyć sobie życie od nowa. Jak twierdzi, pragnie odpokutować za grzechy przeszłości, podejmując pierwszą legalną pracę – w hospicjum. Widz obserwuje bohatera, który stawia pierwsze kroki w normalnym społeczeństwie, przełamuje swoje wewnętrzne i zewnętrzne blokady, walczy ze słabością. Pod koniec filmu pozostajemy z pytaniem: czy Piotr dostosuje się do swojego nowego życia opartego na innych wartościach niż te dotychczas wyznawane, czy jego przemiana będzie trwała?

JAROCIN. POD PRĄD
reż. Marek Gajczak, Leszek Gnoiński, prod. Aneta Zagórska, Witold Bereś (Stowarzyszenie Film Kraków)
Jarocin – niewielkie miasteczko w Wielkopolsce staje się symbolem niezależności, buntu i wolności w zniewolonym systemie. A dokonuje tego muzyka rockowa. Film o Jarocinie będzie filmem o wolności. Nie tylko tej rozumianej jako wolność jednostki w totalitarnym świecie, ale również o wolności artystycznej, wolności tworzenia i wyrażania siebie, wolności w każdym wymiarze.

ZIEMIA BEZDOMNYCH
reż. Marcin Janos Krawczyk, prod. Marcin Krawczyk (Janos Film Production)
Kilka lat temu Ojciec Bogusław wymyślił ideę budowy pełnomorskiego jachtu przez bezdomnych by opłynęli nim świat dookoła jako rodzaj terapii wyjścia z bezdomności czy też przełamanie stereotypu myślenia o tych ludziach .Po śmierci O. Bogusława budowa trwa . Czy uda się dokończyć rozpoczęte dzieło co daje siłę i motywację do kontynuowania wzniosłej idei. Czy Kapitan z Dyrektorką pensjonatu dla bezdomnych o rozbieżnych poglądach odnośnie „wyjścia z bezdomności” dojdą do porozumienia by doprowadzić do zakończenia misji?