PROJEKTY DOC LAB START 2020

AUTOPORTRET
reżyseria: Rafał Łysak
produkcja: Michał Sadowski, King House

Chcąc poznać prawdę o swoim nieżyjącym ojcu, reżyser filmu konfrontuje rodzinę z pamiętnikiem ojca, który odkrywa szokujące fakty na jego temat.

BOGINI FUJI (aka GRACE)
reżyseria: Eri Mizutani
produkcja: Anna Fam, Polished Productions

Keiko, nauczycielka tańca dla Fuji, przerywa zmowę milczenia japońskich kobiet. Postanawia zreformować skostniałą tradycję, której oddała życie. Działa sama wbrew lokalnej społeczności i kulturze.

BUJ DOI. PYŁ ŻYCIA
reżyseria: Weronika Mliczewska
produkcja: Małgorzata Kozioł, Marta Łachacz, East Beast

Nelson odkrywa swojego nieznanego brata Sanga, dyskryminowane dziecko wojeny pozostawione w Wietnamie, razem próbują spotkać swojego ojca w Nowym Jorku. Czy Sang porzuci córki, by z nim zamieszkać?

BYĆ JAK BENIOWSKI
reżyseria: Katarzyna Trzaska, Marek Kucharski
produkcja: Łukasz Bluszcz, Vision House Productions

Trójka entuzjastów z małego polskiego miasteczka, zafascynowanych postacią XVIII w. podróżnika Maurycego Beniowskiego, planuje udać się jego śladem na Madagaskar, by przeżyć podróż w głąb siebie.

DEBIUT
reżyseria: Aleksandra Maciejczyk
produkcja: Marta Gmosińska, Lava Films Sp. z o.o.

Marysia pochodzi z rodu książęcego, ale jej rodzina nie utrzymuje kontaktów z kręgami arystokratycznymi. Na przekór historii rodzinnej bierze udział w Balu Debiutantów poszukując swojej tożsamości.

DOM Z PIASKU
reżyseria: Paweł Wyszomirski
produkcja: Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films

Słodko-gorzka komedia dokumentalna. Maciej buduje dom ze śmieci i opon. Próbuje poradzić sobie z kryzysem klimatycznym, ale co ważniejsze, szuka lekarstwa na samotność w swoim życiu.

NIEZNANA MISJA HARLEYA
reżyseria: Andrzej Miękus
produkcja: Olga Bieniek, Filmicon

Opowieść o tym, jak porzucone przez przez Armię Czerwoną po II Wojnie Światowej kultowe motocykle Harley Davidson utorowały drogę do wolności młodym ludziom żyjącym za Żelazną Kurtyną.

GDY POWIEJE HARMATTAN
reżyseria: Edyta Wróblewska
produkcja: Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films

Pomimo traumatycznej przeszłości, Barbara próbuje ruszyć do przodu, wybaczyć swoim oprawcom i zawalczyć o szczęście z pomocą swojego najbliższego przyjaciela, księdza Piotra.

GYPSY GADJI
reżyseria: Dasa Raimanova
produkcja: Rafał Sakowski, Story Vehicle

Trzydziestokilkuletnia Roksana jest pół Polką pół Romką. Mogłaby być idealnym łącznikiem pomiędzy tymi kulturami, ale w rzeczywistości zmaga się by znaleźć miejsce choćby w jednej z nich.

KUMOTRY
reżyseria: Emilia Śniegoska
produkcja: Łukasz Bluszcz, Vision House Productions

„Kumotry” to opowieść o ponad 30-letniej przyjaźni Hanki i Bronki – owdowiałych sąsiadek wspólnie stawiających czoła codzienności, należących do mniejszości polskiej zamieszkującej rumuńską Bukowinę.

MOJA OZERNA
reżyseria: Karina Będkowska
produkcja: Aneta Zagórska, Krakow Film Klaster

Mieszkająca na Ukrainie ciocia Sława chce już umrzeć, bo tęskni za swoim zmarłym 15 lat temu mężem. Ja, dzięki niej, odzyskuję sens i chęć życia.

NIE Z GIENKIEM TE NUMERY
reżyseria: Grzegorz Szczepaniak
produkcja: Joanna Popowicz, Grzegorz Szczepaniak, WF Anagram sp. z o.o.

Gienek, stary ludowy grajek, który nigdy nie był za granicą wyrusza w szaloną podróż z małej wioski we wschodniej Polsce do Nowego Jorku i Filadelfii. Musi to zrobić dla swojej ukochanej córki.

NINA IDZIE ZA MĄŻ
Reżyseria: Andrzej Szypulski
Produkcja: Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films

Nina jest 68-letnią wdową i oddanym świadkiem Jehowy. Niespodziewanie zakochuje się z wzajemnością w Krzysztofie – kilkanaście lat młodszym katoliku. Ta miłość wywraca jej poukładane życie do góry nogami.

WIDZIAŁEM WSZYSTKO
reżyseria: Wojciech Łazarowicz
produkcja: Małgorzata Małysa, Furia Film

Opowieść o rodzinie, której nie było i braciach, którzy mieli się nigdy nie spotkać.

WYŚCIG Z DUCHAMI
reżyseria: Piotr Małecki, Maciej Nabrdalik
produkcja: Piotr Małecki, Short Docs Media

Sławni fotografowie wojenni dręczące ich demony wojny odganiają ekstremalnym sportem rowerowym. Lecz syn jednego z nich również chce zostać wojennym fotografem.

PROJEKTY DOC LAB GO 2020

@MIRIAMFROMPOLAND
reżyseria: Piotr Szczepański
produkcja: Anna Pachnicka, Anagram Film

Miriam Synger jest silną kobietą w patriarchalnej społeczności. Walczy o swoją tożsamość ortodoksyjnej Żydówki, która chce mieszkać we współczesnej Polsce.

CZYŻYK
reżyseria: Zofia Kowalewska
produkcja: Stanisław Zaborowski, Silver Frame

Historia niezwykłej podróży 92-letniego Zdzisława, który wraz z wnuczką wyrusza z Krakowa na kazachski step w poszukiwaniu pierwszej miłości, którą zmuszony był tam pozostawić 70 lat temu.

DO ŚLUBU
reżyseria: Daniel Stopa
produkcja: Małgorzata Staroń, Staron-Film

Słodko – gorzka opowieść o małżeństwie. Ślub syna staje się pretekstem dla rodziców do podsumowań na temat 40-stu wspólnie spędzonych lat.

JESTEM JEDNYM Z NICH
reżyseria: Nadim Suleiman
produkcja: Luiza Pietrzak, Palmyra Films

Syryjski imigrant kręci film o polskim nacjonaliście. Film staje się pretekstem do zbliżenia dwóch ludzi, opowiadając historię o przyjaźni prawie niemożliwej.

KONIEC ŚWIATA NATALKI
reżyseria: Anna Urbańczyk
produkcja: Aneta Zagórska, Krakow Film Klaster

Mała dziewczynka opisuje historię mieszkańców zalewanej wioski.

KILKA DOBRYCH DNI
reżyseria: Tadeusz Chudy, Bartosz Łuniewski
produkcja: Rafał Sakowski, IRIS media

Grupa więźniów ma za zadanie oswoić agresywne psy ze schroniska. Dla prowadzącego kurs kapitana to ostatnie zadanie przed rezygnacją z służby. Praca z psami całkowicie odmienia jednego ze skazanych.

PREMIERA
reżyseria: Joanna Rechnio
produkcja: Magdalena Raczkowska

Filmowy portret Krzysztofa Pastora, tancerza, inscenizatora i najbardziej znanego współczesnego polskiego choreografa, który po latach emigracji wrócił do kraju, żeby stworzyć Polski Balet Narodowy.

UCIECZKA NA SREBRNY GLOB
reżyseria: Jakub Mikurda
produkcja: Daria Maślona, Silver Frame

„Ucieczka na Srebrny Glob” to dokument o największej tajemnicy – i największym, niespełnionym marzeniu polskiego kina: burzliwej realizacji filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego.

WIELKI SZEF
reżyseria: Tomasz Wolski
produkcja: Anna Gawlita, Kijora Film

Był Żydem czy Polakiem, sowieckim szpiegiem współpracującym z Aliantami, Gestapo czy Moskwą? Był Jamesem Bondem tamtych czasów czy totalnym dyletantem? Bohaterem czy zdrajcą? Kim był Leopold Trepper?

WORKCENTER
reżyseria: Aniela Gabryel
produkcja: Agnieszka Dziedzic, Koi Studio

xABO: KSIĄDZ BONIECKI
reżyseria: Aleksandra Potoczek
produkcja: Aleksander Kardyś, Fundacja Tygodnika Powszechnego

Dokumentalna opowieść o ks. Adamie Bonieckim, jednej z najbardziej kontrowersyjnych i niepokornych postaci Kościoła katolickiego w Polsce.