DOC LAB START:

AMBULANS POLSKA-SYRIA

Aida jest nastolatką polsko-syryjskiego pochodzenia. Jej rodzice się rozwodzą. Aida próbuje przekonać ich, żeby wspólnie pojechali pomagać uchodźcom w Grecji. Czy plan, żeby połączyć znowu rodzinę odniesie sukces?

CÓRY WĘGLA
reżyseria: Aneta Nowicka, produkcja: Aneta Nowicka

Film opowiada o rytuałach dnia codziennego Anny i innych pracownic w kopalniach, które porzuciły swoją kobiecość, by podołać ciężkiej, fizycznej pracy.

DAN
reżyseria: Jan Szewczyk, Katarzyna Hertz, produkcja: Jan Szewczyk

Dan, osiemnastoletni chłopak ze spektrum autyzmu, który od urodzenia żyje w sercu Białowieskiej Puszczy – ostatniego naturalnego lasu w Europie, uczy się opowiadać o swoim niezwykłym związku z naturą, poprzez język filmowego obrazu.

DO TRZECH RAZY SZTUKA
reżyseria: Rafał Łysak, producer: Natalia Bednarska; Wonder Woman Production

Śmierć matki spowodowała, że skonfliktowane rodzeństwo ma szansę się pogodzić. Jednocześnie jednak wywołuje napięcie. Beata, która opiekowała się pozostałą dwójką, podejmuje decyzję żeby rozpocząć nowe życie, na własny rachunek.

LEKCJA Z DEMOKRACJI
reżyseria: Michał Helwak, produkcja: Marcin Wierzchołowski; Metro Films sp. z o.o. 

Progresywna demokratka z polskimi korzeniami szuka wśród muzułmanów dominujących w niegdyś polskiej społeczności miasteczka w USA człowieka, którego namaści na swego następcę na fotelu burmistrza.

MIĘCHO
reżyseria: Marcin Koszałka, produkcja: Marta Szarzyńska; Szarobiuro

Świat dowiedział się o raku Anety Żukowskiej, gdy przedstawiające ją zdjęcie zdobyło nagrodę Grand Press Photo 2016 w kategorii Portret Sesyjny. Jest na nim półnaga i z papierosem. Potem ona – dziennikarka z zawodu – udzieliła dwóch wywiadów dla „Tygodnika Powszechnego” i „Newsweeka”. W pierwszym mówi wprost: Mam raka, nieuleczalnego, rzadkiego, bardzo zaawansowanego. Umieram.

MÓWILI O NIM „PTASZEK”
reżyseria: Aneta Ptak, produkcja: Małgorzata Staroń; STARON-FILM

Po nagłej śmierci Krzysztofa Ptaka, operatora filmowego, Jego córka szuka śladów Ojca w rozmowach z rodziną i filmowcami, z którymi przyjaźnił się przez lata.

OSTATNIA WYPRAWA
reżyseria: Eliza Kubarska, produkcja: Monika Braid; Braidmade Films

Historia Wandy Rutkiewicz, jednej z najważniejszych alpinistek na świecie, kobiety, która miała odwagę realizować marzenia pomimo czasów, w których żyła i która zapłaciła za to najwyższą cenę. 

SEKRET
reżyseria i produkcja: Tomek Wysokiński

W Afryce Południowej co godzinę znika dziecko. „Sekret” to historia Jerrego – rebelianta i bohatera walki z apartheidem, który wyrusza w samotną podróż, w poszukiwaniu małej dziewczynki skradzionej ze slumsów Kliptown w Soweto.

SKANDAL
reżyseria: Bartosz Paduch, produkcja: Maciek Ostatek, Kacper Jaroszyński; Fundacja Promocji Kultury W To Mi Graj

W 1998 roku kumple z podwórka nagrali płytę. Płyta stała się kultowa, a oni zostali ikonami polskiego rapu. Dziś działają samodzielnie. Czy ponownie uda im się zjednoczyć, aby zagrać koncert z okazji XX-lecia nagrania albumu?

SPACER Z ANIOŁAMI
reżyseria i produkcja: Tomek Wysokiński

W Afryce Południowej co godzinę znika dziecko. „Sekret” to historia Jerrego – rebelianta i bohatera walki z apartheidem, który wyrusza w samotną podróż, w poszukiwaniu małej dziewczynki skradzionej ze slumsów Kliptown w Soweto.

TONY HALIK. URODZONY DLA PRZYGODY
reżyseria: Marcin Borchardt, produkcja: Karolina Galuba; Furia Film

Podróżnik, dziennikarz, filmowiec. Pierwszy dziennikarz, który rozmawiał z Fidelem Castro. Opowieść o płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który na tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.

TOWARZYSZE
reżyseria: Joanna Janikowska, produkcja: Anna Gawlita, Karolina Błażejczak; KIJORA Film

Grupa młodych Włochów wierzy, że komunizm może naprawić ich kraj i resztę świata. Czy to prawda?

TRZY CUDA
reżyseria: Bartłomiej Żmuda, produkcja: Marta Pielasz, Paweł Jóźwiak Rodan; Projekcja Identyfikacja

Andrzej Rodan, najsłynniejszy polski ateista, postanawia udowodnić, że cuda nie istnieją. W podróży towarzyszy mu syn, który niedawno przeżył nawrócenie.

TWARZE AGATY
reżyseria: Małgorzata Kozera, produkcja: Małgorzata Kozera; DocIT

Dla młodej dziewczyny śmiertelna choroba okazuje się wyzwoleniem i szansą na spełnienie marzeń. Film o walce, przetrwaniu i sztuce.

UNtitled
reżyseria: Marta Kasztelan, produkcja: Marta Kasztelan; TURREN

Młodzi Kambodżanie pragną odnaleźć swoich biologicznych ojców. W trakcie poszukiwań odkrywają haniebną tajemnicę jednej z największych misji pokojowych w historii ONZ. Czy odnajdą nieobecnych rodziców i poczucie wewnętrznego spokoju?

ŻYDZI Z WYBORU
reżyseria: Tomer Slutzky, Justyna Gawełko, produkcja: Justyna Gawełko, Shlomo Slutzky; Slutzky Productions

Film opowiada o społeczności w czeskim Krnovie, która od ośmiu lat bezskutecznie usiłuje przejść na judaizm. Ta długa wędrówka niespodziewanie kończy się konwersją, nazywaną przez religijne
autorytety „czarnym Sądem Rabinackim”, co zagraża przyszłości grupy.

DOC LAB GO:

CIENIE IMPERIUM
reżyseria: Karol Starnawski, produkcja: Dariusz Sidor; Studio Filmowe „Kadr”

„Imperium” to filmowy tryptyk składający się z losów trzech wybranych bohaterów – Arcaha, Timura i Aleksieja. Każdy z nich mieszka w innym kraju dawnego ZSRR: Armenii (Górnym Karabachu), Gruzji, a także Ukrainie. Co zatem ich łączy? Wojna. Emigracja. Rosja. Podróż przez magiczne i tajemnicze dzikie tereny dawnego ZSRR. Naszymi przewodnikami po tych terenach są ludzie, których los już od pokoleń zależy od „imperialnych kaprysów”.

DOBRA ZMIANA
reżyseria: Konrad Szołajski, produkcja: Małgorzata Prociak; ZK Studio

Dwie kobiety z dwóch stron ideologicznego podziału. I jedno pytanie: czy ich ojczyzna, Polska, pozostanie demokratyczna, czy też przekształci się w populistyczną dyktaturę?

GLOBUS
reżyserii: Clara Kleininger, produkcja: Magda Borowiec; SQUARE film studio

W wyniku tragicznego wypadku trójka treserów zwierząt z rumuńskiego cyrku traci pracę. Podejmują walkę o przetrwanie w nowym świecie. Już nic nie będzie tak jak kiedyś…

JAZDA OBOWIĄZKOWA
reżyseria: Ewa Kochańska, produkcja: Magda Borowiec; SQUARE film studio

Historia ukraińskiej rodziny Polniuków, którzy przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu lepszych perspektyw na przyszłość dla swoich dzieci. Poświęcają wszystko, aby umożliwić im dobry start w życie i dać szansę na zrobienie kariery. Gdzie sięgają granice takiego poświęcenia…?

LEKCJA MIŁOŚCI
reżyseria: Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja, produkcja: Anna Stylińska; Fundacja Widok

Drogi mężu, poświęciłam Ci 40 lat życia, urodziłam i wychowałam szóstkę dzieci, Ciebie nigdy nie było. Teraz mówię: koniec, ta cząstka życia jest moja. Teraz ja bawię się, tańczę śpiewam i robię co chcę, a Ty się nie wtrącaj.

MISJA
reżyseria: Monika Krupa, produkcja: Dorota Mandziara; Trzyfilm Paweł Kwiatkowski

Polski egiptolog od 30 lat nieustannie szuka grobowca królewskiego w Egipcie. Mimo wielu porażek i trudności doszedł do ostatniego już miejsca gdzie może być pochowany faraon. Jeśli uda mi się go znaleźć, będzie to największe wydarzenie współczesnej archeologii.

POLLYWOOD
reżyseria: Paweł Ferdek, produkcja: Małgorzata Kozioł; East Beast

Filmowa podróż do Ameryki śladami żydowskich emigrantów z Polski – założycieli Hollywood. Jak możemy przywołać ich niezwykłe historie i pokazać je w filmie? „Pollywood” opowie wielką przygodę ludzi dawnego I współczesnego Hollywood. 

SEKRETARZ
reżyseria: Joanna Janikowska, produkcja: Anna Gawlita, Karolina Błażejczak; KIJORA Film

Simone ma 29 lat. Wierzy, że komunizm może naprawić Włochy i resztę świata. Czy to prawda?

ZWYCZAJNY KRAJ
reż. Tomasz Wolski, produkcja: Anna Gawita; Kijora Film

Kreatywny dokument oparty na materiałach nagrywanych przez tajnych oficerów na przestrzeni lat 60-tych do 80-tych.