DOC LAB START:

ABSOLWENT

reż. Adrian Apanel, prod. Małgorzata Małysa, Karolina Galuba; Furia Film

Czterech absolwentów wyższych uczelni. Cztery różne osobowości. Cztery różnie strategie. Jeden wspólny cel: znaleźć wymarzoną pracę. To pokolenie ludzi, którzy pokończyli po kilka kierunków studiów, a jedyna praca jaką mogą znaleźć to odbieranie telefonów na infolinii.

DZISIAJ, JUTRO,… WCZORAJ

reż. Diana Kadłubowska, Krzysztof Kadłubowski, prod. Krzysztof Kadłubowski; Studio Filmowe Plus Tv

Film o trudnych, toksycznych relacjach między matką a córką z wojną i holocaustem w tle. Chociaż matka bardzo cierpiała z powodu „bycia inną”, trudno jej o tolerancję wobec własnej córki. Agnieszka walczy o swoje uczucia, często nie licząc się z uczuciami matki.

LEKCJA MIŁOŚCI

reż. i prod. Małgorzata Goliszewska; Akademia Sztuki w Szczecinie, prod. Anna Stylińska – Warsaw Film Center.

Drogi mężu, poświęciłam Ci 40 lat życia, urodziłam i wychowałam piątkę dzieci, Ciebie nigdy nie było. Teraz mówię: koniec, ta cząstka życia jest moja. Teraz ja bawię się, tańczę śpiewam i robię co chcę, a ty się nie wtrącaj – mówi Jola do męża przed ucieczką do Szczecina, do Cafe Uśmiech, funkcjonującej od ponad 50 lat restauracji, w której odbywają się cotygodniowe dancingi dla seniorów.

LIST DO MOJEJ MAMY

reż. Jędrzej Michalak, prod. Daria Maślona, Stanisław Zaborowski; Silver Frame

Ten film to list reżysera do jego zmarłej matki. Próbując pogodzić się ze stratą, wtajemnicza on matkę w swoje tajemnice, spełnia jej marzenia oraz zadaje pytania o ich relację. Jakie znaczenie naszemu życiu nadaje doświadczenie śmierci bliskiej osoby? Jak zmienia ono naszą percepcja świata, relacji i samego siebie.

SZTUKA PRZETRWANIA

reż. Konrad Szołajski, prod. Małgorzata Prociak; ZK Studio

Coraz więcej zwykłych Polaków dołącza o paramilitarnych grup żeby przejść szkolenie wojskowe I przygotować się obrony swoich domów przed dostrzeganym przez nich zagrożeniem ze strony rosyjskiej armii i islamskich terrorystów. Kim są ludzie, którzy poświęcają swój wolny czas na ochotniczy trening wojskowy?

ŚCIANA CIENI

reż. Eliza Kubarska, prod. Monika Braid; Braidmade Films

Rodzina Szerpów łamie tabu i wspina się na szczyt świętej góry Kanczendzongi, aby zarobić na szkołę dla syna oraz odciąć go od starej, krępującej go tradycji. Współuczestniczą w wyprawie skupionych na swoim sportowym celu zachodnich alpinistów, będąc świadkami ich problemów, które przynieśli ze sobą w góry.

WAR WATCHERS

reż. Vita Maria Drygas,  prod. Maciej Drygas; Dygas Production

“War watchers” to kreatywny dokument, psychologiczna podróż do zakamarków duszy nowoczesnych turystów, dla których nowymi kierunkami wycieczek stają się miejsca będące regionami konfliktów zbrojnych. Balansująca na granicy humoru i gorzkiej obserwacji  historia staje się zwierciadłem w którym odbijają się czasy, w jakich żyjemy.

WIELORYB Z LORINO

reż. Maciej Cuske, prod. Mikołaj Pokromski; Pokromski Studio Sp. z o.o. Sp. k.

Mieszkańcy Półwyspu Czukockiego, gdzie świat dosłownie się kończy, z zapałem czekają na każdą wiosnę i pojawienie się wielorybów – to czas polowań, który jest ich wielowiekowym dziedzictwem. Film opowiada historię jednego z najstarszych na Ziemi plemion, ich zmagania i wysiłki, potrzeby i marzenia, wszystko to w okrutnych warunkach w jakich przyszło im żyć.

TRANSFER

reż. Joanna Rożen, prod. Maria Krauss; Plesnar & Krauss FILMS

Dwa zabiegi in vitro: ten pionierski, 30 lat temu i jutrzejszy, który ten sam profesor Kuczyński przeprowadzi u Kasi. A także ten trzeci, sprzed kilku laty, dotyczący samej reżyserki. Dziś nie boi się wrócić do Białegostoku, żeby zrobić o tym film. Jest klika pytań, na które szuka odpowiedzi.

WYLINKA

reż. Olaf Malinowski, prod. Małgorzata Małysa, Karolina Galuba; Furia Film

Film opowiada o pogoni za wolnością bieszczadzkiego hipisa, artysty malarza Andrzeja Borowskiego. Postaci równie świetlistej, co tragicznej, żyjącej w zamkniętej sferze wspaniałej bajki o samym sobie, świecie w którym żyje i świętym lesie.

DOC LAB GO:

DESERT COFFEE

reż. Mikael Lypinski, prod. Małgorzata Kozioł, Mikael Lypinski; East Beast (kopr. Efektura)

Slab City to anarchistyczna osada na pustyni w południowej Kalifornii. Mieszkańcy żyją bez wody i prądu. Właściciel lokalnej kawiarni, Rob, nie znosi kawy, ale codziennie wstaje o 6 rano, żeby przygotować napar dla kilkunastu „klientów” swojej internet cafe.

DŁUGA DROGA

reż. Weronika Mliczewska, prod. Piotr Mikołajczak; Rock and Roll Production

„Długa Droga” to dokument uczestniczący, w którym młoda reżyserka udaje się do Indii w poszukiwaniu kobiety, którą spotkała sześć lat wcześniej i zmieniło to jej życie. Nie zna jej imienia, nie wie gdzie jej szukać i ma tylko zdjęcie, które stało się jej jedynym kompasem. Nagle droga obiera nieoczekiwanego biegu wydarzeń.

DOROSŁEM KIEDY SPAŁAŚ

reż./prod. Marcin Sauter; BKF Newsreel

Klasę Karaliny w konserwatorium w Mińsku skończyło 30 osób. W kraju pozostały 2 osoby. Totalitarna Białoruś pustoszeje. Uciekają wykształceni ludzie. Szukają szczęścia, kariery i godnego życia za granicą. Film opowiada o emigracji, nostalgii, tęsknocie za rodziną i przyjaciółmi.

DZIWOR

reż. i prod. Paweł Dyllus; Paweł Dyllus Film

Film „Dziwadze” to próba sportretowania niezwykłego twórcy, Bogdana Dziworskiego, głównie podczas pracy nad jego nowym projektem dokumentalnym „+/- czyli podróż muchy do Gruzji”.

JERZY I JERZY NA JEZIORACH

reż. i prod. Piotr Małecki; Short Docs Media

Opowieść o przyjaźni dwóch emerytów i o walce z cieniem starości. Dwóch 86-latków, miłośników żeglarstwa, Jerzy K. i Jerzy H. od ponad dwudziestu lat w każde wakacje pływają razem na swoich łódkach, które holują na Mazury z Warszawy.

KRZYŻOKI

reż./prod. Anna Gawlita; Kijora Film Sp. z o. o.

Kreatywny dokument o polskiej wsi. Trzydziestu gospodarzy zaczyna konną podróż objeżdżając obrzeża pobliskich wiosek i pól. Zmęczenie I pijaństwo łączy się z religijną ekstazą, sakralność z profanum.

KSIĄŻĘ I DYBUK

reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, prod. Małgorzata Zacharko, Matthias Miegel; Film Art Production, Kundschafter Filmproduktion GmbH

Kim naprawdę był książę Michał Waszyński? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy człowiekiem, który nieustannie mylił iluzję filmu z rzeczywistością? “Książę i Dybuk” to filmowa podróż śladami człowieka – kameleona, który uciekając przed duchem nietolerancji nieustannie zmieniał własną tożsamość, negując swoje żydowskie pochodzenie i ukrywając homoseksualizm.

PAN JAN I JEGO 40 DZIEWCZYN

reż. i prod. Jacob Dammas; GRANIZA

Jedyna w Polsce żeńska orkiestra dęta składa się z 40 młodych żywiołowych kobiet i jednego niestrudzonego mężczyzny, 76-letniego dyrygenta, założyciela i kierownika pana Jana Skrosia, który musi dawać z siebie wszystko, aby zachować zespół kiedy z pieniędzmi jest ciężko, instrumenty i mundury wymagają napraw, o nowych muzyków coraz trudniej, w planach międzynarodowe koncerty i kto ma przejąć batutę po panie Janie? Opowieść o potrzebie działania w życiu, pasji do muzyki i nie poddawaniu się.

TONY

reż. Klaudiusz Chrostowski, prod. Maciej Thiem; mad tree

Dziewiętnastoletni kulturysta z górniczego miasteczka pragnie zostać aktorem. Opinia ojca i innych jest dla niego wszystkim. Na drodze do bycia wyjątkowym napotyka przeszkody, które poddają próbie jego charakter i motywacje.

WIATR. Thriller Dokumentalny.
reż. Michał Bielawski, prod. Maciej Kubicki, Anna Kępińska; Telemark

Jest takie miejsce, gdzie emocje wybuchają kilka razy w roku i życie lokalnej społeczności zmienia się na zawsze. “Wiatr” to wielowątkowa opowieść o  starciu między ludźmi a siłami natury, utkana niczym dokumentalny thriller.