Strona główna Doc Lab Poland FILMY Z DOC LAB POLAND NA FESTIWALU IDFA W AMSTERDAMIE

FILMY Z DOC LAB POLAND NA FESTIWALU IDFA W AMSTERDAMIE

UDOSTĘPNIJ
Synek
Synek

W tym roku na Międzynarodowym Festiwalu IDFA w Amsterdamie trzy filmy rozwijane w ramach programu DOC LAB POLAND – „Lekcje miłości”, „Synek” i „Wieloryb z Lorino” to jedyne trzy polskie filmy dokumentalne w festiwalowych konkursach. Na POLISH DOCS PRO SHOWCASE przedstawione zostaną trzy kolejne projekty filmowe uczestniczące w tym roku w DOC LAB POLAND – „Lombard”, „Miss Polonii” i „Antybohater”. DOC LAB POLAND, Polish Docs i HBO Europe zapraszają także na spotkanie z polskimi filmowcami w ramach festiwalowego GUESTS MEET GUESTS.

IDFA to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym na świecie. W tym roku trzymamy kciuki za rozwijane w DOC LAB POLAND „Lekcje miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei, „Synka” Pawła Chorzępy i „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske, które zakwalifikowały się do konkursów Festiwalu i będą tam miały swoje światowe premiery. Pierwszy z nich znalazł się w sekcji konkursowej First Appearance. Opowiada historię 67-letniej, atrakcyjnej kobiety, która po latach nieszczęśliwego małżeństwa postanawia zacząć nowe życie i zyskać nad nim kontrolę. Bohater „Synka” również podejmuje próbę zmiany na lepsze. Jako osiemnastolatek opuszcza dom dziecka, wraca do ojca. Przed nimi trudne rozmowy, ale i możliwość porozumienia. Maciej Cuske zabiera widza do jednego z najbardziej niedostępnych i najtrudniejszych do życia miejsc na Ziemi – na Półwysep Czukocki. Ukazuje, jak starożytna tradycja polowania na wieloryby skupia wokół siebie przedstawicieli lokalnej społeczności.

pastedGraphic_1.pngLekcje miłości

PREZENTACJE POLSKICH PROJEKTÓW

W Amsterdamie, w ramach organizowanego przez Krakowską Fundację Filmową POLISH DOC PRO SHOWCASE, trzy kolejne projekty filmów dokumentalnych uczestniczące w tym roku w DOC LAB POLAND zostaną pokazane agentom sprzedaży, reprezentantom festiwali, ekspertom i dystrybutorom. 

„Miss Polonii” Jany Shostak i Jakuba Jasiukiewicza został wyróżniony podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Od organizatora DOC LAB POLAND – Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego otrzymał wyróżnienie, które obejmowało zaproszenie i pokrycie kosztów udziału w sekcji branżowej festiwalu IDFA. Bohaterką filmu jest sama reżyserka, buntownicza artystka wizualna pochodząca z Białorusi. Jana ku ogólnemu zaskoczeniu postanawia zostać Miss Polski. Ten rok to jej ostatnia szansa na wygraną, a film jest okazją do przedstawienia jej spojrzenia na organizację tego typu wydarzeń.

W ramach organizowania wizyt studyjnych polskich dokumentalistów Fundacja dofinansowała również udział w IDFA reprezentantom projektu filmowego Łukasza Kowalskiego. Tragikomedia dokumentalna „Lombard” przedstawia parę ekscentrycznych biznesmenów, prowadzących największy na Śląsku lombard. Ich sytuacja finansowa staje się dramatyczna, miłość zaczyna umierać, nie pozostaje im nic innego tylko walka o przetrwanie.

Trzecim filmem prezentowanym w POLISH DOC PRO SHOWCASE jest  „Antybohater” Michała Kaweckiego. To niestroniąca od czarnego humoru dokumentalna opowieść o nietypowym sportowcu, dla którego toksyczne relacje z rodziną są większą przeszkodą w zdobyciu olimpijskiego złota niż brak rąk i nóg.

SPOTKANIA Z POLSKIMI FILMOWCAMI

Aby uhonorować obecność tak licznych polskich filmowców, DOC LAB POLAND, Polish Docs i HBO Europe zapraszają na spotkanie z nimi w ramach festialowego GUESTS MEET GUESTS. Będzie to okazja do zawarcia nowych znajomości, nawiązania branżowych kontaktów i promowania polskiej kinematografii dokumentalnej, która od pewnego czasu święci triumfy na całym świecie. 

pastedGraphic_2.png

IDFA to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych filmom dokumentalnym na świecie. Laureatami byli również twórcy uczestniczący w programie dla profesjonalnych dokumentalistów DOC LAB POLAND. 

W zeszłym roku nagrodę specjalną otrzymał film Pawła Ziemilskiego „In Touch”. Historię mieszkańców wsi Stare Juchy, z których prawie jedna trzecia wyemigrowała na Islandię można będzie obejrzeć niedługo w Warszawie. Pokaz i spotkanie z reżyserem odbędzie się 6 grudnia o godz. 19.00 w cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION w Centrum Łowicka. W tym samym cyklu prezentowane były również nagrodzone w 2017 r. na IDFA „Call Me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego i „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera.

pastedGraphic_3.pngIn Touch

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie jest niezależnym i inspirującym miejscem spotkań dla widzów i branży filmowej. IDFA stawia na wysoki poziom uczestniczących w konkursach filmów. Rozwinęła serię profesjonalnych działań, służących rozwojowi twórców i ich filmów. W czasie marketu współfinansowania i koprodukcji twórcy i producenci IDFA Forum przekazują swoje plany finansistom. W Docs for Sale nowe programy dokumentalne są oferowane programistom i dystrybutorom. IDFA Bertha Fund wspiera filmowców i projekty dokumentalne w krajach rozwijających się, a IDFAcademy oferuje międzynarodowe programy szkoleniowe dla przyszłych doktorów. 

W tym roku festiwal rozpoczął się 20 listopada i potrwa do 1 grudnia.

DOC LAB POLAND MA JUŻ 5 LAT

Program DOC LAB POLAND jest organizowany od 2015 roku, we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym, DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeskim  Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym. Partnerami edycji 2019 są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Kraków, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakow Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Centrum Łowicka, Krakowski Klaster Filmowy, ColorOffOn, Uchostudio, kancelaria MKZ Partnerzy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. 

Patronami Medialnymi są: Film&TV Kamera, FilmPro, Polish Docs, Magazyn Filmowy, VOGUE, TVP Kultura.

pastedGraphic_4.pngDOC LAB POLAND 2019 – fot. Maciej Sawicki KFF

Efekty pracy twórców uczestniczących w DOC LAB POLAND można oglądać w czasie publicznych pokazów Doc Hot Selection, prezentujących najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat. Wspomniany wyżej ostatni w tym roku pokaz w cyklu odbędzie się 6 grudnia. Po seansie „In Touch” w warszawskim klubie Regeneracja ekipa DOC LAB POLAND, uczestnicy i absolwenci programu oraz jego Przyjaciele świętować będą pięciolecie. Zapraszamy!

W grudniu ogłoszony zostanie nabór na kolejną 6. edycję DOC LAB POLAND

Więcej na: www.doclab.pl,  www.fundfilm.pl  oraz   www.idfa.nl

Wydarzenia 6 grudnia:

https://www.facebook.com/events/587239938483919/

https://www.facebook.com/events/889556058105103/

pastedGraphic_5.png