Strona główna Doc Lab Poland DOKUMENTALISTO! ZGŁOŚ SIĘ NA DOC LAB POLAND 2020

DOKUMENTALISTO! ZGŁOŚ SIĘ NA DOC LAB POLAND 2020

UDOSTĘPNIJ
fot. Maciej Sawicki KFF

Już po raz szósty Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego wraz z Krakowskim Festiwalem Filmowym ogłaszają nabór na DOC LAB POLAND – największy w Polsce program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych. Aplikacje przyjmowane są na dwa odrębne komponenty: DOC LAB START dla projektów w developmencie lub DOC LAB GO! dla filmów w montażu. Można je składać od 6 grudnia 2019 r. do 15 stycznia 2020 r.

W 5. edycji warsztatów DOC LAB POLAND uczestniczyło 25 polskich projektów. Najlepsze otrzymały nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości ponad 90 000 zł. Kilka z nich dzięki programowi i jego partnerom odwiedziło w ramach wizyt studyjnych zagraniczne festiwale – Sheffield Doc/Fest w Wielkiej Brytanii, DOK Leipzig oraz IDFA w Amsterdamie. Po pitchingach DOC LAB POLAND na Krakowskim Festiwalu Filmowym odbyło się ok. 300 indywidualnych spotkań z potencjalnymi partnerami: koproducentami, przedstawicielami telewizji, funduszy filmowych, dystrybutorami, agentami sprzedaży i selekcjonerami festiwalowymi.

Dotychczasowe pięć edycji DOC LAB POLAND pokazało, że polscy dokumentaliści, zwłaszcza ci na początku swojej filmowej kariery, potrzebują programu takiego, jak nasz. Byłem w tym roku na festiwalu IDFA, na trzech premierach świetnych filmów, które uczestniczyły w DOC LAB POLAND i bardzo się cieszyłem, że mogliśmy im pomóc, że mogliśmy dołożyć małą cegiełkę do ich sukcesu. To naprawdę sprawiło mi niebywałą satysfakcję – mówi Adam Ślesicki, pomysłodawca i dyrektor DOC LAB POLAND.

– Stawiamy na dokument autorski, kreacyjny z potencjałem międzynarodowym. Chcemy pomóc takim projektom zaistnieć poza Polską, nie tylko w zagranicznej dystrybucji, czy na festiwalach, ale także na wcześniejszym, produkcyjnym etapie. Wierzę, a dotychczasowe edycje to potwierdzają, że dzięki naszym pitchingom łatwiej jest np. znaleźć zagranicznego koproducenta, pozyskać dodatkowe finansowanie – dodaje.

Program DOC LAB POLAND dzieli się na dwa komponenty:

pastedGraphic_2.png

DOC LAB START – dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć; udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min.

Rozwój projektu: konsultacje merytoryczne (ewolucja tematu i dramaturgii, wybór bohaterów i sposobu narracji) oraz producenckie (np. budżet i plan finansowania), opracowanie koncepcji prezentacji projektu, poszukiwanie partnerów do produkcji i finansowania.

Trzy intensywne sesje: początek kwietnia, przełom maja i czerwca (w ramach KFF Industry) oraz połowa października. Udział w pitchingu DOCS TO START! na jubileuszowym 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym i indywidualne spotkania z producentami, funduszami filmowymi, przedstawicielami TVP, HBO i zagranicznych marketów koprodukcyjnych (Amsterdam, Lipsk, Jihlava, Sheffield i inne), ekspertami (EDN, Tribeca). 

pastedGraphic_3.png

DOC LAB GO! – dla filmów w fazie montażu; udział biorą: reżyser i producent, a w pierwszej i ostatniej sesji ewentualnie także montażysta. Projekty pełno- lub średniometrażowe.

Konsultacje wersji montażowych z wybitnymi montażystami i reżyserami. Opracowanie strategii komunikacji, promocji i dystrybucji filmu, przygotowanie pakietów promocyjnych, konsultacje z dystrybutorami i agentami sprzedaży. Opracowanie strategii festiwalowych. 

Trzy intensywne sesje: pierwsza połowa kwietnia, przełom maja i czerwca (w ramach KFF Industry) oraz połowa października. Udział w pitchingu DOCS TO GO! na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym i indywidualne spotkania z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali (IDFA, DOK Leipzig, Hot Docs, Berlinale, Visions du reel), dystrybutorami, agentami sprzedaży (Autlook Film Sales, Deckert Distribution, Wide House, First Hand Films, Doc Alliance Films), redaktorami zamawiającymi – poszukiwanie partnerów dystrybucyjnych. DOCS TO GO! jest organizowany od 2012 roku przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Krakowską Fundację Filmową, od 2015 we współpracy z DOC LAB POLAND.

Opłaty za udział w całym programie wynoszą 1200 zł + VAT za projekt (uczestnictwo do dwóch osób, płatne po zaakceptowaniu projektu). Opłata za aplikowanie na program wynosi 50 zł. Regulamin, szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl

Zgłoszenia przyjmujemy jedynie za pośrednictwem formularza on-line – od 6 grudnia 2019 r. do 15 stycznia 2020, do godz. 23:59. 

Najciekawsze projekty i najlepsze prezentacje otrzymają nagrody. W edycji 2019 pula nagród finansowych i rzeczowych wyniosła 90 000 zł. Były to: Nagroda HBO Award – 10 tys., Nagroda Uchostudio – bon na postprodukcję dźwięku o wartości 20 tys zł, Dwie Nagrody ColorOffOn – bony na postprodukcję obrazu o wartości 25 tys. zł dla projektu START i dla GO, Wyróżnienia Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego: pokrycie kosztów udziału w sekcjach branżowych festiwalu IDFA, DOK Leipzig oraz Sheffield Doc Fest, Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na Co-Pro Meetings w Lipsku i Wyróżnienie Institute of Documentary Film w Pradze – zaproszenie na East Doc Platform.

Szczegóły na http://doclab.pl/pl_PL/nabor/regulamin/ 

Dyrektorzy DOC LAB POLAND – Adam i Katarzyna Ślesiccy
oraz Katarzyna Wilk i Barbara Orlicz-Szczypuła z Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Jednym z najważniejszych atutów programu są konsultanci – uznani polscy dokumentaliści, wybitni twórcy i praktycy sztuki filmowej, wśród nich Lidia Duda, Bartek Konopka, Anna Wydra i Paweł Łoziński, zagraniczni eksperci, np. szefowa DOK Leipzig – Leena Pasanen, dyrektor European Documentary Network Paul Pauwles, Hanka Kastelicova, szefowa produkcji HBO Europe, selekcjonerka festiwalowa Rada Šešić, szefowa Women Make Movies Debra Zimmerman oraz Daniel Saltzwedel, producent, doradca finansowy funduszu Medienboard Berlin-Brandenburg. 

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Twórcami DOC LAB POLAND są jego dyrektorzy Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka, którzy mają na swoim koncie kilkadziesiąt wyprodukowanych filmów dokumentalnych. 

DOC LAB POLAND 2020 to program dla filmowców-dokumentalistów (reżyserów i producentów) mających już za sobą pierwsze zrealizowane produkcje. Jest to program konsultacyjny, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów.Drugim ważnym elementem programu są – organizowane w ramach KFF Industry – publiczne prezentacje – pitchingi dla międzynarodowego grona ekspertów oraz indywidualne spotkania z nimi, które odbywają się w czasie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uczestnicy komponentu START spotykają się z potencjalnymi koproducentami i instytucjami finansującymi produkcję, uczestnicy komponentu GO! – z selekcjonerami festiwalowymi i partnerami do dystrybucji. W roku 2017 do grona partnerów DOC LAB POLAND dołączył Warszawski Festiwal Filmowy – w jego trakcie odbywa się trzecia sesja konsultacyjna oraz cieszące się dużą popularnością wykłady dla festiwalowej publiczności.


Kadr z filmu „In Touch”

Do tej pory przez program przeszło ponad 120 projektów – blisko 45 z nich już zostało ukończonych, wiele zdobywa nagrody na całym świecie. Nagrodzony na festiwalu w Wenecji, Mińsku, Krakowie i warszawskim Docs Against Gravity, „Książę i Dybuk”, Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał w tym roku Orła. Wielokrotnie nagradzanym filmem była „Miłość Bezwarunkowa” Rafała Łysaka – lista nagród na stronie FilmPolski.pl liczy 13 pozycji, wśród nich Złoty Lajkonik z Krakowskiego Festiwalu Filmowego (2018 r.), nagroda z „Mołodist” w Kijowie i Off Cinema w Poznaniu. „In Tocuh” Pawła Ziemilskiego był nagradzany m.in. na festiwalu IDFA w Amsterdamie, islandzkim Patreksfjördur oraz w Salonikach i Łodzi.

W tym roku nagrody otrzymały również m.in. „Diagnosis” Ewy Podgórskiej, „Cienie Imperium” Karola Starnawskiego „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej, „Dziś, jutro … wczoraj” Diany i Krzysztofa Kadłubowskich.

W pięciu edycjach DOC LAB POLAND uczestniczyło za każdym razem ponad 20 projektów. Udział wzięli m.in. nominowani do Oscara: Piotr Stasik, Marcin Sauter, Tomasz Śliwiński i Magda Hueckel, Michał Bielawski, Maciej Cuske, Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Agnieszka Zwiefka, Aleksandra Maciuszek, Jacob Dammas, Konrad Szołajski, Eliza Kubarska oraz tacy producenci jak: Maciej Kubicki, Krzysztof Szpetmański, Anna Gawlita, Mikołaj Pokromski Małgorzata Zacharko, Dawid Janicki, Aneta Zagórska, Witold Bereś.

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego na KFF (co roku ok. 40 uczestniczących producentów z Polski oraz zagranicy i ok. 400 indywidualnych spotkań). Od 2019 roku organizuje także DOC DEVELOPMENT, programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie oraz  IMPAKT – programu rozwoju zawodowego producentów filmowych i współpracujących z nimi twórców ze szczególnym nastawieniem na rozwój zgłoszonych projektów. 

fot. Kamila Szatan KFF

Nagrody DOC LAB POLAND na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2019

DOC LAB POLAND to nie tylko spotkania dla branży. Od kliku lat organizujemy DOC LAB POLAND HOT SELECTION – cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. W tym roku zaprezentowaliśmy już „Desert Coffee” Mikaela Lypińskiego, „Jazdę obowiązkową” Ewy Kochańskiej, „Diagnosis” Ewy Podgórskiej, „Dziwora” Pawła Dyllusa, „Krzyżoki” Anny Gawlity, „Graniczne Cięcie” Igora Chojny oraz „Złota” Tomasza Knittla i „Dziś, jutro … wczoraj” Diany i Krzysztofa Kadłubowskich.

Program DOC LAB POLAND jest organizowany we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym, DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, czeskim Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym. Partnerami edycji 2019 byli: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Kraków, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakow Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Centrum Łowicka, Krakowski Park Technologiczny, ColorOffOn, Uchostudio, kancelaria MKZ Partnerzy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. 

Patronami Medialnymi w 2019 roku były: Film&TV Kamera, FilmPro, Polish Docs, Magazyn Filmowy SFP, Vogue, TVP Kultura.

Więcej na: www.doclab.pl