Strona główna Doc Lab Poland 3. SESJA DOC LAB POLAND 2018

3. SESJA DOC LAB POLAND 2018

UDOSTĘPNIJ
Wykład o Virtual Reality - 3. Sesja DOC LAB POLAND 2017

W poniedziałek 15 października rozpoczyna się trzecia, ostatnia sesja programu dla profesjonalnych dokumentalistów DOC LAB POLAND 2018. Potrwa 4 dni. Obejmuje indywidualne i grupowe konsultacje projektów filmowych oraz otwarte dla publiczności wykłady. Wszystkie wydarzenia są częścią 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Jak co roku, najważniejszym elementem trzeciej sesji jest omawianie projektów filmów dokumentalnych, rozwijanych przez uczestników. Podczas konsultacji w grupie i indywidualnych spotkań z tutorami prezentują oni nowe materiały i to, jak rozwinęły się ich filmy od pierwszych spotkań DOC LAB POLAND w kwietniu.

Projekty konsultują Lidia Duda – reżyserka i scenarzystka, laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. dwukrotnie Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Bartek Konopka – reżyser i scenarzysta, laureat licznych festiwali filmowych, nominowany do Oscara za krótkometrażowy film dokumentalny „Królik po berlińsku”.

Wykład dotyczący festiwali filmowych jako szansy na finansowanie i dystrybucję filmów poprowadzi Tereza Simikova – szefowa platformy koprodukcyjnej CPH DOX Forum. Tereza Simikova weźmie też udział w indywidualnych konsultacjach projektów rozwijanych w ramach DOC LAB POLAND.

W tym roku uczestnicy DOC LAB POLAND będą też mogli skorzystać z porad Katarzyny Kosickiej-Polak, partnera i radcy prawnego z kancelarii MKZ PARTNERZY, specjalizującej się w prawie autorskim, szczególnie w temacie produkcji filmowej. Konsultacje będą dotyczyły np. prawa do wykorzystania materiałów archiwalnych, ochrony wizerunku bohatera, praw autorskich czy umów na dystrybucję filmu.

Trzecim elementem sesji są otwarte dla publiczności wykłady na tematy szeroko rozumianego filmu dokumentalnego. W tym roku dotyczyć będą narracji i bohatera filmu dokumentalnego, świata festiwali filmowych i crowdfundingu.

OTWARTE WYKŁADY TRZECIEJ SESJI DOC LAB POLAND 2018

Bohater w filmie dokumentalnym: rzeczywistość, a dramaturgia filmu. Wykład Lidii Dudy. Poniedziałek, 15 października, godz. 12:00

Podczas ilustrowanego fragmentami filmów wykładu Lidia Duda opowie o relacjach dokumentalisty z bohaterem, o odpowiedzialności, jaką biorą na siebie filmowcy, przenosząc na ekran czyjeś historie, a także o różnicach między naturalnym biegiem wydarzeń w życiu, a dramaturgią filmu i granicach ingerencji dokumentalisty w rzeczywistość. Lidia Duda – reżyserka i scenarzystka filmów i seriali dokumentalnych. Dwa razy otrzymała Grand Prix Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowego, za filmy „Herkules”(2005) i „Uwikłani”(2012). Jej filmy pokazywane były w konkursach na kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach filmowych. Zdobywczyni Grand Prix m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Huston, Istambule, Meksyku, Moskwie, Banff, Kantonie i Pradze. Zdobywczyni Grand Press za „U nas w Pietraszach”. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej, Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.

Wykład Terezy Simikovej (CPH Forum) w języku angielskim. Środa, 17 października godz. 17:00

Tereza Simikova to szefowa CPH DOX Forum, platformy koprodukcyjnej jednego z najbardziej prestiżowych festiwali dokumentalnych na świecie, współpracująca z amerykańską organizacją CHICKEN & EGG, wspierającą kobiety działające w branży filmowej, poprzednio związana z prestiżowymi programami Dok Inkubator i East Doc Platform. Ze słuchaczami podzieli się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem dotyczącym funkcjonowania filmów dokumentalnych w świecie festiwali filmowych, od momentu pomysłu na film aż do zakończenia obiegu festiwalowego. Wbrew powszechnemu mniemaniu, festiwale filmowe to nie tylko konkursy sztuki filmowej oraz czerwone dywany. To miejsca, czy wręcz instytucje, oferujące filmowcom platformy do pozyskiwania partnerów, promowania projektu na każdym etapie realizacji, aż wreszcie dystrybucji, tworzące międzynarodową sieć współpracy. Jak się poruszać w tej sieci, i jak wyglądają festiwale od kuchni – Tereza Simikowa opowie w środę w Kinotece. Crowdfunding w filmie dokumentalnym.

Wykład i case study Magdaleny Komur (Polak Potrafi) oraz Agnieszki Skalskiej (Koi Studio). Czwartek, 18 października, godz. 17:00

Od czego zależy sukces w crowdfundingu? Jakie projekty mogą odnieść sukces? Jak się przygotować do crowdfundingu i jakie są najczęstsze błędy? W ramach wykładu przedstawiony zostanie proces przygotowywania i prowadzenia kampanii crowdfundingowych, zwłaszcza dla projektów filmowych. W drugiej części wiedza teoretyczna zostanie zderzona z 4 doświadczeniami praktycznymi na przykładzie kampanii przeprowadzonej dla filmu „Mnich z morza”. Magdalena Komur jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i opiekunką projektów w serwisach crowdfundingowych Polak Potrafi i Polak Pomaga. Agnieszka Skalska jest specjalistką ds. PR, festiwali filmowych i developmentu filmowego w Koi Studio (wcześniej w Wajda Studio). Przygotowywała kampanie crowdfundingowe dla projektów filmowych – np. „Mnicha z morza” w reż. Rafała Skalskiego.

Na wszystkie wykład wstęp wolny. UWAGA! Ilość miejsc jest ograniczona! Prosimy o zapisywanie się kierując mail na adres: info@doclab.pl.

Trzecia sesja warsztatów rozwoju projektów dokumentalnych DOC LAB POLAND 2018 potrwa do 18 października. Odbywa się w ramach Warsaw Industry Days podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego.