Strona główna Doc Lab Poland Rozpoczęła się IV sesja 4. edycji Doc Development

Rozpoczęła się IV sesja 4. edycji Doc Development

UDOSTĘPNIJ

Rozpoczęła się czwarta sesja 4. edycji Doc Development – organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. Podczas trzydniowej sesji uczestnicy będą pracować nad swoimi projektami z ekspertami programu, Lidią Dudą, Jackiem Bławutem i dyrektorem programu Adamem Ślesickim oraz spotkają się z Katarzyną Kostecką z CANAL+, partnerem programu. Warsztat odbywa się w Mazowieckim Instytucie Kultury, który również jest partnerem Doc Development.

Czwarta sesja Doc Development rozpocznie się omawianiem projektów z konsultantami programu, Lidią Dudą i Jackiem Bławutem. Uczestnicy przedyskutują z tutorami postępy w swoich projektach, i zaplanują dalsze prace. Pierwszy dzień sesji zakończy spotkanie z Katarzyną Kostecką odpowiadającą za produkcję w CANAL+, które jest partnerem Doc Development. Dokumentaliści dowiedzą się jak wygląda współpraca ze stacją i jak przebiega koprodukcja z prywatnym nadawcą telewizyjnym. Czwartą sesję zakończą warsztaty z przygotowywania opisów filmów.

Podczas poprzednich sesji Doc Development uczestnicy mieli okazję m.in. skonsultować scenariusze swoich filmów i dowiedzieć się na czym polega sztuka pisania scenariusza w dokumencie pod okiem Barbary Pawłowskiej z Warszawskiej Szkoły Filmowej, opracować trailery swoich projektów z Małgorzatą Świderską, omówić kwestie produkcyjne z Anną Wydrą, mieli też szansę poznać mechanizmy pracy z archiwaliami z Magdaleną Szymków. W 4. edycji Doc Development udział bierze 12 projektów. Zwieńczeniem programu jest prezentacja projektów przed potencjalnymi producentami, która odbędzie się w grudniu 2022 roku.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny Doc Lab Poland, program dla producentów IMPAKT, czy jedyny w Polsce dokumentalny market koprodukcyjny CEDOC. W dotychczasowych trzech edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 38 reżyserów wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”, reżyser i operator Paweł Dyllus czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk. Rozwijane podczas zeszłorocznej edycji projekty: „The Perfect Date” Małgorzaty Goliszewskiej, „Go&See” Julii Kuzki oraz „Dziennik Buntownika-Krystian Lupa” Sylvie Derdacki dzięki udziałowi w programie znalazły producentów i były rozwijane podczas tegorocznej edycji Doc Lab Poland.

Partnerami 4. edycji Doc Development są: CANAL+, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, MX35 oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.