Strona główna Doc Lab Poland Pokaz „Boylesque” na Doc Hot Selection

Pokaz „Boylesque” na Doc Hot Selection

UDOSTĘPNIJ

We wtorek 22 listopada 2022 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Boylesque” Bogny Kowalczyk – dokument został nagrodzony na Hot Docs Festival w Toronto i Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film zostanie zaprezentowany w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat, którego organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Będzie to przedostatni pokaz tegorocznej edycji przeglądu.

BOYLESQUE


Reżyseria: Bogna Kowalczyk


Zdjęcia: Miłosz Kasiura


Produkcja: Tomasz Morawski i Katarzyna Kuczyńska, Haka Films


Czas trwania: 70 min.

Lulla la Polaca (rocznik 1938) bohaterka „Boylesque” w reżyserii Bogny Kowalczyk, to najstarsza polska drag queen. Za tą sceniczną personą kryje się Andrzej – mężczyzna, który od zawsze, na przekór panującym w kraju klimatom, walczy o prawo do indywidualnej ekspresji. W filmie poznajemy jego bardziej prywatne wcielenie: jako wrażliwca i marzyciela. Jest kimś, kto umie czerpać z życia i nieźle odnajduje się w świecie portali randkowych, a zarazem człowiekiem zanurzonym w przeszłości, powoli przygotowującym się do śmierci. Robi to jednak z dużą dozą fantazji i autoironii, traktując swój występ przed kamerą niczym kolejny brawurowy performens.

„Boylesque” był pokazywany na licznych festiwalach, gdzie zdobył wiele nagród. Międzynarodowa premiera filmu odbyła się na kanadyjskim festiwalu Hot Doc, gdzie produkcja otrzymała Emerging International Filmmaker Award. Dokument wyróżniono również m.in. Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego filmu dokumentalnego oraz Nagrodą Publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Wyróżnienie w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” -Wyróżnienie w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek, 22 listopada 2022 o godz. 19:30.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki wydawane w kasie kina w dniu projekcji. Liczba miejsc jest ograniczona. Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

”Boylesque” będzie przedostatnim filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez cztery miesiące widzowie mogą oglądać na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Kolejna projekcja także będzie zorganizowana w warszawskim kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku.

Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei czy „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego. W tym roku pokazane już zostały: „Antybohater” Michała Kaweckiego, „Silent love” Marka Kozakiewicza, „Stado” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały oraz „Ucieczka na srebrny glob” Kuby Mikurdy.

UWAGA zmiana w programie Doc Hot Selection! W dn. 6 grudnia zostanie pokazany film „Ziemia” Zuzanny Solakiewicz, który będzie ostatnim pokazem cyklu. Seans odbędzie się o godz. 19:30 w kinie Kultura.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz wsparcie młodych, debiutujących filmowców. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, czy IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.
Program DOC HOT SELECTION 2022 został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest kino Kultura, prowadzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.