Strona główna Doc Lab Poland Pokaz „Ziemi” i wykłady filmowe
 na Doc Hot Selection

Pokaz „Ziemi” i wykłady filmowe
 na Doc Hot Selection

UDOSTĘPNIJ

We wtorek 6 grudnia 2022 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Ziemi” Zuzanny Solakiewicz- musicalu dokumentalnego opowiadającego o współczesnej wsi i jej nietypowych mieszkańcach. Będzie to ostatni pokaz w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat. W piątek 2 grudnia 2022 (Kinoteka) oraz we wtorek 6 grudnia (kino Muranów) zapraszamy natomiast na wykłady odbywające się na Festiwalu Watch Docs. Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego.

ZIEMIA
Scenariusz i reżyseria: Zuzanna Solakiewicz
Zdjęcia: Zvika Gregory Portnoy
Produkcja: Anna Gawlita, Kijora Film
Czas trwania: 71 min.

W tym musicalu dokumentalnym wszystko śpiewa. Maszyny rolnicze, ciasto ugniatane na chleb, wiatr w zbożu, ziemia, plony, kury i żyjące dziko ptaki. Przede wszystkim śpiewają jednak kobiety. Wyrażają w chłopskich pieśniach zarówno związek z naturą, jak i przyziemne ludzkie sprawy, często trudne. Podczas rytuału oczepin dojrzałe bohaterki przygotowują młodą kobietę do przejścia z wolnego stanu panieńskiego do odpowiedzialnej roli gospodyni. Różne pokolenia łączą się i prowadzą ze sobą wymianę, tworząc tradycję rozumianą jako żywy proces. Ich medium to muzyka.

Surowa, nieupiększana nowoczesnymi aranżacjami, a przez to autentyczna. Śpiew i słowa pieśni to narracyjna struktura filmu. Przewodniczką po ich świecie jest Ewa. Ta badaczka, etnografka i śpiewaczka wydaje się być zintegrowana z polskimi wsiami, które przemierza razem z widzem.

Kamera blisko i czule filmuje bohaterki, a naturę obejmuje z dystansem, w szerokich planach, jako coś pięknego, ale niemożliwego do pełnego ujarzmienia.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek, 6 grudnia 2022 o godz. 19:30.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu, które poprowadzi Katarzyna Borowiecka. Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Do wstępu upoważniają wejściówki wydawane w kasie kina, w dniu projekcji.

„Ziemia” będzie ostatnim filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez cztery miesiące widzowie mogą oglądać na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat.

Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego.

W ramach Doc Hot Selection odbędą się także dwa wykłady, które będą miały miejsca na festiwalu Watch Docs, organizowane we współpracy z festiwalem.

Spotkanie „Syndrom Hamleta – case study” z udziałem reżyserów Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego poprowadzi Żenia Klimakin – ukraiński dziennikarz i aktywista. Odbędzie się ono w piątek 2 grudnia 2022 o godz. 19.30 w Kinotece, sala 3 (pl. Defilad 1).

„Syndrom Hamleta” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego to nagradzany dokument, który od czasu premiery na Krakowskim Festiwalu Filmowym został zdobył m.in. Złotego Lajkonika na KFF i Nagrodę Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno w sekcji Semaine de la Critique. „Syndrom Hamleta” ukazuje historie „dzieci rewolucji, naiwnych buntowników, marzycieli brutalnie wyrwanych ze snu” – jak opisuje swoich rówieśników reżyserka teatralna Roza Sarkisian. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowu Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Na wyświetlany wcześniej film obowiązują bilety i karnety Watch Docs.

Wykład „Wpływ filmowego dokumentu – między społecznym zaangażowaniem a marketingiem” odbędzie się we wtorek, 6 grudnia o godz. 18.00 w kinie Muranów (ul. Gen. Andersa 5).

Wykładem poprowadzi Maciej Nowicki, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Autor poruszy na wykładzie takie kwestie jak osadzanie filmu dokumentu w społecznym kontekście, używanie tego medium w celach edukacyjnych a także promowanie zaangażowanych społecznie tytułów i przyciąganie publiczności na tego typu seanse. Wstęp wolny.

Organizatorem wydarzeń jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz wsparcie młodych, debiutujących filmowców. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, czy IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION 2022 został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest kino Kultura, prowadzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.