W czwartek 27 września o godz. 19.00 w warszawskim Centrum Łowicka odbędzie się drugi pokaz z cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2018, prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Tym razem pokazany zostanie nagrodzony na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Książę i Dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.
Dokument opowiada o Michale Waszyńskim – przez jednych uznawanym za złote dziecko światowego kina, przez innych za oszusta. Projekt był uczestnikiem programu DOC LAB POLAND 2017. Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami filmu.
„Książę i dybuk” to filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego. Kim naprawdę był Mosze Waks? Złotym dzieckiem kina, przebiegłym krętaczem czy człowiekiem, który nieustannie mieszał filmową iluzję i rzeczywistość? Syn biednego żydowskiego kowala z Ukrainy zmarł we Włoszech jako Książę Michael Waszynski, hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu.
Był czołowym reżyserem przedwojennej Polski, a następnie wpływową postacią włoskiego i hollywoodzkiego przemysłu filmowego. Zrealizował ponad pięćdziesiąt filmów, w tym fabuły z Sophią Loren i Claudią Cardinale, które odniosły wielki sukces. Pracował z Orsonem Wellesem i Vittorio De Sicą. Lecz tylko jeden film stanowił jego prawdziwą obsesję – „Dybuk“ oparty na starej żydowskiej legendzie, najważniejszy i najbardziej mistyczny żydowski film w historii.
Jednak najbardziej spektakularny film, jaki udało mu się stworzyć, to jego własne życie. Był prawdziwym kameleonem, który, wykorzystując magiczne możliwości kina, nieustannie zmieniał swoją tożsamość.
Któż z nas nie chciał być kiedyś kimś innym?
Film miał premierę na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę jury Venice Classics za najlepszy dokument o kinie. Był też nagradzany na festiwalach w Warszawie, Krakowie i Mińsku.
Twórcy
Scenariusz i reżyseria: Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, zdjęcia: Piotr Rosołowski, muzyka: Maciej Cieślak, montaż: Andrzej Dąbrowski, dźwięk: Marcin Lenarczyk, producenci: Małgorzata Zacharko, Marrhias Miegel, Ann Carolin Renniger i Thomas Kufus, produkcja: Film Art Production, Kindschafter Filmproduktion GmbH, zero one film.
Cykl DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2018 jest częścią programu Doc Lab Poland Warsaw Days, wspartego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w ramach którego zostaną też zorganizowane warsztaty dla filmowców i wykłady otwarte dla szerszej publiczności – w październiku, podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
27 września
Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21; godz. 19.00
Wstęp wolny.
WSPÓŁORGANIZATOREM POKAZU JEST CREATIVE EUROPE DESK POLSKA.