Strona główna Doc Lab Poland IV SESJA DOC DEVELOPMENT.

IV SESJA DOC DEVELOPMENT.

UDOSTĘPNIJ

W dniach 20 – 22 listopada odbyła się IV sesja programu developmentowego dla reżyserów_ek DOC DEVELOPMENT.

Na sesji oprócz omawiania projektów z producentką Andzką Wydrą i reżyserem Jackiem Bławutem, odbyły się przygotowania uczestników do finalnego pitchingu z szefem programu Adamem Slesickim, wykład Maćka Nowickiego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o współpracy z NGO oraz spotkanie z wicedyrektorką Fundacji Katarzyną Ślesicką i case study filmu „VIKA!”, którego jest producentką.

Osadzanie filmu dokumentalnego w społecznym kontekście, używanie tego medium w celach impaktowych, a także promowanie zaangażowanych społecznie tytułów i przyciąganie publiczności na seans dokumentalny. Wszystkie te kwestie przybliżył nam Maciek Nowicki z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która jest jednym z partnerów programu DOC DEVELOPMENT.

Natomiast Katarzyna Ślesicka oprócz historii powstawania filmu „VIKA!”, dokumentu o najstarszej DJ-ce w Polsce, DJ Wice, który wchodzi do kin 26 grudnia dzięki dystrybutorowi Best Film (Fundacja jest jego koproducentem filmu), zrobiła obszerny przegląd europejskich programów szkoleniowych i developmentowych dla filmu dokumentalnego.

Kolejna sesja w grudniu. Zakończy się ona 8 grudnia Pitchingiem, na którym uczestnicy programu zaprezentują swoje projekty filmów dokumentalnych przed polskimi producentami.


DOC DEVELOPMENT to półroczny program intensywnego rozwoju dla reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje projekty z czołowymi polskimi dokumentalistami. Pod okiem ekspertów przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i prezentacją projektu. Reżyserzy mają też okazję przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające np. na udane finansowanie projektu. Program adresowany jest do twórców posiadających już doświadczenie, ale też do debiutantów: reżyserów, studentów szkół filmowych, operatorów lub montażystów, którzy chcą wyreżyserować film, bądź do filmowców-amatorów. W tym roku odbędzie się piąta edycja warsztatów. Program kończy się prezentacją dla polskich producentów i rozmowami o współpracy.

Partnerami tegorocznej edycji DOC DEVELOPMENT są: CANAL+ Polska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, mx35.eu, Mazowiecki Instytut Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission oraz WATCH DOCS Film Festiwal.

Program został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.