Strona główna Doc Lab Poland „Z Tomkiem i Moniką w pustyni i w puszczy” – czytanie książki...

„Z Tomkiem i Moniką w pustyni i w puszczy” – czytanie książki Władysława Ślesickiego

UDOSTĘPNIJ

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego zaprasza w niedzielę, 25 listopada, o godz. 12.00 do Big Book Cafe na czytanie fragmentów książki reżysera Władysława Ślesickiego „Z Tomkiem i Moniką w pustyni i w puszczy”. Gościem specjalnym spotkania będzie odtwórczyni roli Nel – Monika Rosca. Będzie to pierwsze wydarzenie retrospektywy, organizowanej tydzień później w kinie Iluzjon.

Przeznaczona dla młodych czytelników relacja z planu pierwszej polskiej ekranizacji powieści „W pustyni i w puszczy” w latach ’70 opisuje perypetie aktorów i filmowców w Egipcie, Bułgarii, Sudanie. Opowieść jest pełna zabawnych anegdot, ale i praktycznych porad, przydatnych dla młodzieży zainteresowanej filmem. Sam film (a właściwie obie jego części wyświetlane jedna po drugiej) będzie można obejrzeć tydzień później, 2 grudnia, w warszawskim Kinie Iluzjon, w czasie retrospektywy i wystawy „Władysław Ślesicki jest niepowtarzalny”. Jest to drugi, zaraz po „Krzyżakach” najchętniej oglądany film w historii polskiego kina – widziało go ponad 30 mln widzów.

Jako dzieciak uwielbiałem książkę taty  wspomina Adam Ślesicki, syn reżysera. – Dawała mi poczucie uczestniczenia w wydarzeniach przy których nie mogłem być obecny. Przecież film został ukończony w 1973 roku, czyli w roku moich urodzin. Ale wydaje mi się, że także inni mogą odnaleźć w tej lekturze sporo ciekawych rzeczy: od historii z tzw. „kuchni filmowej”, czyli opowieści, jak wygląda produkcja filmu, po fascynujące opisy Afryki tamtych lat. Zresztą przez szereg lat rozdział z tej książki był lekturą szkolną, tzw. czytanką w szkole podstawowej. Serdecznie zapraszam i małych i dużych – zarówno na spotkanie z książką, jak i na pokaz filmu. 

25 XI niedziela, Big Book Cafe 

godz. 12.00 czytanie książki „Z Tomkiem i Moniką w pustyni i w puszczy”. Gościem specjalnym spotkania będzie odtwórczyni roli Nel – Monika Rosca.

2 XII niedziela, Kino Iluzjon, sala Mała Czarna 

godz. 16.00   projekcja „W pustyni i w puszczy” cz. I,  

godz. 18.00   projekcja „W pustyni i w puszczy” cz. II.

Wstęp jest bezpłatny (na podstawie ograniczonej puli wejściówek).

RETROSPEKTYWA I WYSTAWA

Retrospektywa i wystawa pt. „Władysław Ślesicki jest niepowtarzalny” jest organizowana w dziesiątą rocznicę śmierci reżysera. Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego zaprasza do warszawskiego Kina Iluzjon na serię projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych. Tematem do którego często powracał Władysław Ślesicki był los mieszkańców polskiej prowincji, chyba najpiękniej przedstawiony w „Rodzinie człowieczej”. Film został doceniony w Wenecji, gdzie otrzymał Grand Prix oraz w Krakowie, gdzie został wyróżniony Złotym Lajkonikiem 1966 r.). Wśród innych nagradzanych dokumentów znalazły się „Płyną tratwy” (Złoty Smok na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 1962 r.) oraz „Zanim opadną liście…” (Srebrny Lajkoniki na KFF w 1964 r.). 

W programie Kina Iluzjon znalazł się również nakręcony wspólnie z Kazimierzem Karabaszem dokument „Ludzie z pustego obszaru”, opowiadający o młodzieży z warszawskiej Pragi (1957 r.) oraz fabuły. Najpopularniejszą z nich – „W pustyni i w puszczy” (1973 r.)  obejrzało ponad 30 mln widzów. Filmem otwarcia retrospektywy będzie natomiast „Droga daleka przed nami”, w której Ślesicki opowiedział wojenną historię młodych harcerzy z Szarych Szeregów po upadku Powstania Warszawskiego. Film inspirowany był jego własnymi przeżyciami. Retrospektywę zakończy koncert Marzeny Majcher i Michała Pałki-Keffa z wizualizacjami Andrzeja Wojciechowskiego, zaczerpniętymi z fragmentów pokazywanych filmów.

Historię twórczości Władysława Ślesickiego przedstawia zaprojektowana przez Piotra Pławuszewskiego wystawa, której wernisaż odbędzie się w Kinie Iluzjon 1 grudnia o godz. 19.00. Towarzyszyć mu będzie promocja książki napisanej przez kuratora pt. „Po swojemu. Kino Władysława Ślesickiego”. Wystawa została przygotowana we współpracy z zespołem Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i zaprezentowana po raz pierwszy na festiwalu OFF Cinema w 2013 roku. 

PROGRAM WYDARZEŃ:  24 listopada oraz 1 5 grudnia 2018 r.

 25 XI niedziela, Big Book Cafe, ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa.

12.00 – czytanie książki „Z Tomkiem i Moniką w pustyni i w puszczy” oraz spotkanie z synem Władysława Ślesickiego, producentem filmowym Adamem Ślesickim. Gościem specjalnym będzie odtwórczyni roli Nel – Monika Rosca.

1 XII – sobota, Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A, Warszawa

18.00 – wernisaż wystawy, promocja książki – Kino Iluzjon – foyer

19.00 – projekcja „Droga daleka przed nami” – Kino Iluzjon – sala Mała Czarna  

2 XII niedziela, Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A, Warszawa

16.00 –projekcja „W pustyni i w puszczy” cz. I – Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

18.00 – projekcja „W pustyni i w puszczy” cz. II – Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

3 XII poniedziałek, Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A, Warszawa

19.00 – projekcja –zestaw dokumentalny I – Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

4 XII wtorek, Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A, Warszawa

19.00 – projekcja – zestaw dokumentalny II – Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

5 XII środa, Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A, Warszawa

19.00 – projekcja – zestaw dokumentalny III – Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

21.00 – koncert – „Dźwięki z pustego obszaru” – Marzena Majcher, Michał Pałka-Keff oraz Andrzej Wojciechowski, wizualizacje – obrazy z filmów Władysława Ślesickiego – Kino Iluzjon – sala Stolica

22.00 – finisaż wystawy – Kino Iluzjon – foyer

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (na podstawie ograniczonej puli wejściówek).

ZESTAW DOKUMENTALNY I

„Gdzie diabeł mówi dobranoc”

„Ludzie z pustego obszaru”

„Spacer w Bieszczadach”

„Opowieść o drodze”

ZESTAW DOKUMENTALNY II

„Wśród ludzi”

„Ludzie i ryby”

„Płyną tratwy”

„Góra”

ZESTAW DOKUMENTALNY III

„Zanim opadną liście”

„Rodzina człowiecza”

„Chyłe pola”

Koordynatorką retrospektywy i wystawy jest Natalia Bednarska. Głównym organizatorem Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Partnerami są: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Kino Iluzjon, Krakowski Festiwal Filmowy, Centrum Kultury Zamek i festiwalu OFFCinema, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kadr oraz Big Book Cafe. Program jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Patronat medialny – Filmweb.pl, KINO i Magazyn Filmowy SFP.

O FUNDACJI

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego została założona zimą 2014 roku przez rodzinę zmarłego w 2008 roku reżysera: Barbarę, Adama i Katarzynę Ślesickich. Fundacja zajmuje się przede wszystkim organizacją filmowych programów szkoleniowych i konsultacyjnych, zwłaszcza w obszarze filmu dokumentalnego, produkcją filmową oraz promocją filmu polskiego. Ważnym celem Fundacji jest też popularyzacja i zachowanie w pamięci dorobku artystycznego Władysława Ślesickiego, uchodzącego w latach sześćdziesiątych za jednego z najwybitniejszych twórców dokumentalnych w Polsce i na świecie. Fundacja jest m.in. organizatorem największego w Polsce programu dla filmowców-dokumentalistów DOC LAB POLAND.

Strona internetowa Fundacji: www.fundfilm.pl