Zapraszamy na kolejną propozycję w ramach DOC HOT SELECTION 2024.
W środę, 16 października 2024 w kinie Kultura odbędzie się pokaz filmu „TWARZE AGATY” Małgorzaty Kozery. Wielokrotnie nagradzany, polski dokument o artystce Agacie di Masternak, będzie drugą tegoroczną propozycją cyklu filmowego DOC HOT SELECTION!
Program DOC HOT SELECTION prezentujący co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. W kolejnych miesiącach widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. doceniony nagrodą dla nastolatków na Porto/Post/Doc Film Festival w Portugali oraz na Międzynarodowym Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu film „Dziewczyńskie Historie” Agi Borzym, jak również inny, wielokrotnie nagradzany dokument „Skąd Dokąd” Maćka Hamelii (m.in na Millennium Docs Against Gravity; Sheffield Doc/Fest; Zurich Film Festival, Filmfest Hamburg i na wielu innych)
𝗧𝗪𝗔𝗥𝗭𝗘 𝗔𝗚𝗔𝗧𝗬, 𝗳𝗶𝗹𝗺 𝗱𝗼𝗸𝘂𝗺𝗲𝗻𝘁𝗮𝗹𝗻𝘆, 𝟳𝟯’, 𝟮𝟬𝟮𝟯
scenariusz reżyseria: Małgorzata Kozera.
produkcja: Maria Krauss / Plesnar&Krauss Films
zdjęcia: Marta Stysiak
montaż: Anna Koc – Wittels
Film otrzymał: m.in Nagrody: ZŁOTEGO LAJKONIKA na Krakowskim Festiwalu Filmowym; SREBRNE GRONO na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie; ZŁOTĄ RYBKĘ na Ińskim Lecie Filmowym, MOTYLA 2024 na Europejskim Festiwalu Filmowym „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie i wiele innych.
Pomiędzy tym, co ciepłe, wilgotne i pulsujące, uformowane na chwilę w komórki, tkanki i kości, a tym, co wolne od materii i wieczne – kryje się tajemnica istnienia. Zgłębianie tej tajemnicy wyznacza kierunek poszukiwań artystki Agaty di Masternak. Jest ku temu istotny powód – Agata miała zaledwie 16 lat, kiedy dowiedziała się, że wkrótce umrze. Przyczyną miał być naczyniako-tętniak (później rozpoznany jako AVM, arteriovenerous malformation), umiejscowiony w lewej połowie twarzy guz, powodujący silne krwawienia z ust, nosa i oczu.
W krytycznym momencie, balansując między życiem a śmiercią, Agata zadała sobie pytanie – co chciałaby robić, jeśli dożyje do następnego dnia? Malarstwo było jej instynktowną odpowiedzią. Sztuka, na równi z odwagą lekarza, który podjął się eksperymentalnych operacji, ocaliła jej życie i stała się jej życiem. Od czasu diagnozy minęło wiele lat. Agata przeszła dziesiątki operacji w obrębie twarzy. Wie, czym jest nadzieja i jej utrata. Wie też, jak to jest żyć pełnią życia, jakby jutra miało nie być.
Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), w środę, 16 października o godz. 19:30 w sali Kultura.
Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką Małgorzatą Kozerą i producentką Marią Krauss, które poprowadzi dziennikarz filmowy Marcin Radomski.
Do wstępu upoważniają wejściówki wydawane w kasie kina, w dniu projekcji.
„Twarze Agaty” będzie kolejną propozycją filmową cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której do grudnia widzowie będą mogli obejrzeć na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Kolejne projekcje będą organizowane dwa razy w miesiącu w kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Lekcja miłości” w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Mateii, „Boylesque„ Bogny Kowalczyk, „Silent love” w reżyserii Marka Kozakiewicz „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego, „Lombard” Łukasza Kowalskiego i wiele innych.
Organizatorem wydarzenia jest założona przez Adama Ślesickiego i Katarzynę Ślesicką Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji jest DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla koproducentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży oraz CEDOC MARKET – jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny. DOC DEVELOPMENT to program Fundacji skierowany do reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie rozwoju. Inny program, PIERWSZY FILM skupia się natomiast na młodych filmowcach, pełnoletnich licealistach i studentach szkół filmowych, którzy pod okiem wybitnych filmowców tworzą etiudy filmów dokumentalnych według własnego pomysłu.
Partnerami programu DOC HOT SELECTION 2024 są:
Canal +, Polski Instytut Sztuki Filmowej, kino Kultura. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.
Patroni medialni: Polish Docs, Film & TV Kamera, Magazyn Filmowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych – KIPA, FilmoweCentrum Festiwalowe, Siła Nauki.