Strona główna Doc Lab Poland Rusza nabór na programy: DOC DEVELOPMENT i IMPAKT

Rusza nabór na programy: DOC DEVELOPMENT i IMPAKT

UDOSTĘPNIJ

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego ogłasza nabór na kolejne edycje programów warsztatowych. Do 4 czerwca 2021 roku można zgłaszać się na: DOC DEVELOPMENT – skierowany do reżyserów-dokumentalistów z projektami filmów na bardzo wczesnym etapie rozwoju, a do 25 czerwca na IMPAKT – intensywne warsztaty dla producentów z projektami filmu fabularnego lub dokumentalnego.

DOC DEVELOPMENT

DOC DEVELOPMENT jest programem intensywnego rozwoju dla reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z czołowymi polskimi dokumentalistami, m.in.: Lidią Dudą, czy Jackiem Bławutem. Pod okiem kolejnych ekspertów przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają okazję przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. Program adresowany jest do twórców posiadających już doświadczenie, ale też do debiutantów: reżyserów, studentów szkół filmowych, operatorów lub montażystów, którzy chcą wyreżyserować film, bądź do filmowców-amatorów. W tym roku odbędzie się trzecia edycja warsztatów.

Podczas DOC DEVELOPMENT cała uwaga skierowana jest na projekt, który dopiero zaczyna nabierać kształtów i może rozwinąć się w różnych kierunkach. Dzięki współpracy z tutorami i ekspertami nasi uczestnicy mogą skonfrontować się z fundamentalnymi pytaniami już na samym początku pracy i w efekcie wybrać najlepszą drogę rozwoju projektu. W trakcie warsztatów wspólnie dyskutujemy m.in. o rozwiązaniach dramaturgicznych, współpracy z bohaterami, twórczym wykorzystaniu archiwaliów i zastanawiamy się, gdzie leży największy potencjał projektu. Dzięki DOC DEVELOPMENT reżyserzy mają szansę znalezienia producentów do swoich projektów i kontynuowania z nimi prac.

Adam Ślesicki, producent, dyrektor DOC DEVELOPMENT

DOC DEVELOPMENT potrwa od czerwca do grudnia 2021 roku, w tym czasie odbędzie się pięć intensywnych trzydniowych sesji. Oprócz reżyserów-dokumentalistów, konsultantami będą też m.in.: producentka Anna Wydra, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska, reżyserka specjalizująca się w przygotowywaniu trailerów Małgorzata Świderska i dyrektor programu Adam Ślesicki. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Zwieńczeniem warsztatów jest prezentacja projektów przed polskimi producentami w celu nawiązania współpracy przy projektach. Dwie pierwsze prezentacje w 2019 i 2020 roku zgromadziły za każdym razem ok. 30 potencjalnych zainteresowanych.

Wśród uczestników drugiej edycji DOC DEVELOPMENT znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, reżyser i montażysta Miłosz Hermanowicz oraz Rafał Małecki – montażysta i reżyser. Projekt „Dziewczyńskie historie” Agnieszki Borzym dzięki udziałowi w programie znalazł producenta i jest obecnie rozwijany podczas 7. edycji Doc Lab Poland. Z kolei projekt Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońca” bierze w tym roku udział w CEDOC Market. W pierwszej edycji brali udział np. reżyser i operator Paweł Dyllus, reżyserzy: Paweł Borowski, Julia Groszek, czy Aleksandra Maciejczyk.

Partnerami 3. edycji Doc Development są: Canal +, TVP Dokument, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, MX35 oraz kancelaria MKZ Partnerzy. Koszt udziału w programie to 1000 zł + VAT. Formularz zgłoszeniowy na program znajduje się pod linkiem: formularz.docdevelopment.pl. Termin zgłoszenia upływa 4.06.2021 roku o godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł.

Więcej informacji na: www.docdevelopment.pl

IMPAKT

IMPAKT jest intensywnym 15-dniowym programem warsztatowym podzielonym na pięć sesji. Przygotowuje producentów filmowych (zwłaszcza tych na początku kariery) do specyfiki pracy w kinie autorskim, tak aby znajdowało ono swoją publiczność i było konkurencyjne na rynku krajowym i zagranicznym.

IMPAKT to warsztaty, w ramach których chcemy w sposób inspirujący i wszechstronny wesprzeć producenta w jego pierwszych poważnych filmowych krokach. Nasi tutorzy i eksperci dzielą się podczas zajęć swoimi bogatymi doświadczeniami i wiedzą, która początkującym producentom może pozwolić uniknąć błędów, skutecznie zbudować relacje i komunikację z reżyserem i ekipą, kreatywnie podchodzić do wyzwań i przeszkód, które na pewno pojawiają się w wieloletnim procesie pracy nad filmem. Chcemy ich także w trakcie warsztatów uzbroić w konkretne narzędzia dzięki którym będą mogli działać i z powodzeniem iść do przodu ze swoimi projektami: pracujemy więc wspólnie m.in. nad opowiadaną historią i wydobyciem jej potencjału, nad planem finansowania, strategią marketingową, festiwalową i pitchingiem.

Katarzyna Ślesicka, dyrektorka IMPAKT-u oraz producentka

Program odbędzie się w okresie wrzesień 2021 – marzec 2022. Zgłoszenia do IMPAKT-u mogą wysyłać osoby posiadające własne firmy producenckie, jak i freelancerzy lub osoby na co dzień związane z większymi domami produkcyjnymi. Aplikować mogą junior producers i kierownicy produkcji z ambicjami rozwoju. Adresatami programu są też managerowie kultury, kierownicy projektów, którzy pragną rozwijać umiejętności na polu filmowym. Fakt ukończenia szkoły filmowej lub szkoleń jest dodatkowym atutem – ale nie wymogiem. Kryteria wyboru kandydatów to ich doświadczenia filmowe, list motywacyjny oraz zgłoszony projekt.

W programie weźmie udział 12 wyselekcjonowanych producentów z projektami oraz ich reżyserami, którzy będą uczestniczyć w wybranych zajęciach. Zgłaszać mogą się zarówno producenci z projektami filmów fabularnych, jak i dokumentalnych. Głównymi tutorami tegorocznej edycji IMPAKT-u będą: Katarzyna Ślesicka, Anna Wydra, uznana producentka m.in. nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” i „Komunii”; oraz Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSTvFiT, konsultant scenariuszowy („Intruz” Magnusa von Horna, „Dzikie róże” Anny Jadowskiej) Ekspertami będą m.in. Joanna Solecka, międzynarodowa specjalistka od filmowego PR i marketingu; Ana Brzezińska, specjalistka od nowych mediów, reżyserka filmów dokumentalnych; Małgorzata Świderska, reżyserka filmowa i telewizyjna; Joanna Szymańska, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego i konsultant ds. projektów dokumentalnych z HBO Polska; producent Maciej Kubicki, współwłaściciel firmy Telemark, Jan Naszewski, agent sprzedaży i szef firmy New Europe Film Sales, Alicja Turowska, szefowa promocji Kino Świat, mec. Katarzyna Kosicka-Polak z Kancelarii MKZ Partnerzy oraz zespół psycholożek: Aleksandra Zienowicz, Ewa Serwotka i Pola Weiner.

Dotychczas odbyły się dwie edycje IMPAKT-u. W 2. edycji programu udział wzięli m.in. Jakub Mróz z projektem „Koniec listopada” Kamila Krawczyńskiego, do którego zdjęcia odbędą się jeszcze w tym roku; zakwalifikowane na CEDOC MARKET producentki: Kinga Mielnik i rozwijany przez nią podczas warsztatów projekt „Rap. Historie” Adriana Borowskiego oraz Justyna Kluczewska z projektem „Marzyciele z Sally” reż. Julia Groszek. Inny, rozwijany w ramach warsztatów przez producenta Vasyla Malko projekt, fabuła „Nie wolno palić na granicy” reż. Svitlana Topor otrzymała z PISF dofinansowanie na development scenariuszowy.

Koszt udziału w programie to 1200 zł + VAT (za projekt – team złożony z producenta i reżysera). Zgłoszenia można dokonać po linkiem: formularz.impakt.fundfilm.pl, w nieprzekraczalnym terminie do 25 czerwca 2021, do godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł. Partnerami 3. edycji IMPAKTu są: Canal + oraz kancelaria MKZ Partnerzy.

Więcej informacji na: www.fundfilm.pl/pl/impakt

W związku z pandemią koronawirusa zarówno IMPAKT jak i DOC DEVELOPMENT mogą być realizowane w formie online lub hybrydowej. W przypadku spotkań poza przestrzenią wirtualną, warsztaty będą się odbywać w Warszawie. Organizatorem obu warsztatów jest założona w 2014 roku przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu (ze szczególnym uwzględnieniem filmu dokumentalnego), wsparcie młodych, debiutujących filmowców i producentów, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów.

Wszystkie programy Fundacji można znaleźć na: www.fundfilm.pl