Strona główna Doc Lab Poland Przedstawiamy uczestników 5. edycji DOC LAB POLAND

Przedstawiamy uczestników 5. edycji DOC LAB POLAND

UDOSTĘPNIJ
Chłopaki, reż. Tomasz Szołtys, prod. Natalia Grzegorzek - Koskino

Do DOC LAB POLAND 2019 – programu dla dokumentalistów zakwalifikowało się 21 projektów. Wśród uczestników są m.in. reżyser Michał Szcześniak, którego nagradzany „Punkt wyjścia” znalazł się w 2015 r. na oscarowej krótkiej liście, Rafael Lewandowski, znany z filmu fabularnego pt. „Kret”, Leszek Gnoiński twórca serialu „Historia polskiego rocka” czy Natalia Grzegorzek, producentka „Córki trenera” i „Kampera”. Pierwsza sesja rozpoczyna się 1 kwietnia w warszawskim Centrum Łowicka.

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego wraz z Krakowskim Festiwalem Filmowym i Partnerami już po raz piaty organizują DOC LAB POLAND – największy w Polsce program dla filmowców dokumentalistów. Efektem dotychczasowych czterech sesji jest niemal 90 projektów rozwijanych na warsztatach, z których powstało już ponad 35 filmów, ok. 150 kolejnych projektów z Polski i zagranicy, które wzięły udział w Marketach Koprodukcyjnych i ok. 700 indywidualnych spotkań każdego roku – w sumie ponad 2500 spotkań producentów i reżyserów z potencjalnymi koproducentami, ekspertami, agentami sprzedaży i selekcjonerami festiwali.

Pierwsza sesja warsztatowa tegorocznego programu odbędzie się w Centrum Łowicka w Warszawie, w dniach od 1 do 11 kwietnia. W tym czasie zorganizowane zostaną spotkania z ekspertami i warsztaty dla twórców projektów: w fazie rozwoju lub wczesnych zdjęć – DOC LAB START oraz dla filmów w fazie montażu – DOC LAB GO. 

Patronami Medialnymi są: Vogue Polska, Polish Docs, Film Pro, Film &TV Kamera, TVP Kultura.

PROJEKTY START 2019

BRACTWO
reżyseria: Hanna Maciąg, produkcja: Maria Wachowiak, Anna Waligórska – No prob production house
Młody tradycjonalista próbuje żyć w zgodzie z wyznawanymi ideami. Życie konfrontuje jego poglądy.

CHŁOPAKI
reżyseria: Tomasz Szołtys, produkcja: Natalia Grzegorzek – Koskino
Historia dwóch braci, którzy z małych chłopców stają się młodymi mężczyznami. W jaki sposób kształtują swoją męskość? Co sprawia, że stają się tym, kim się stają?

CZY PANI SIĘ JESZCZE NA MNIE DENERWUJE
reżyseria: Michał Szcześniak, produkcja: Joanna Banach – Kosmos Production
Sąsiedzi, Monika i Mariusz toczyli wojnę, on urządzał w domu nocne koncerty, ona chciała spać. Spotkali się na pogrzebie najlepszego przyjaciela… obojga, zostali parą, dziś kłócą się z zazdrości.

I WANT IT ALL
reżyseria: Katarzyna Wiśniowska, produkcja: Joanna Wendorff-Ostergaard – Animapol
Yara jest dziesięciolatką, która ma już na koncie bokserski tytuł mistrzowski oraz koronę małej miss Belgii. Nie ma w zwyczaju przegrywać. Porażka jest jednak częścią gorzkiego wchodzenia w dorosłość.

KIEDY UMILKNIE WIATR
reżyseria: Mateusz Gołębiewski, produkcja: Małgorzata Domin, Dominika Mandla, Kinga Mielnik – Domino Film
IO Melbourne 1956 – Janusz Sidło jest faworytem do wygrania konkursu rzutu oszczepem. W decydującym momencie postanawia pożyczyć oszczep swojemu najgroźniejszemu rywalowi.

LILI
reżyseria: Sylwia Rosak, produkcja: Tomasz Morawski – HAKA Films
Odkąd Lili dzieli swoje życie na tydzień z tatą i tydzień z mamą, chciałaby wiedzieć jak najwięcej o świecie dorosłych. Jakie będzie jej życzenie przed wielką podróżą z okazji jej ósmych urodzin?

MAŁY WIELKI TOMEK
reżyseria: Barbara Białowąs, produkcja: Anna Zajączkowska
Mężczyzna w ciele chłopca. To historia 26-letniego Tomasza, który cierpi na bardzo nietypową chorobę. Jego umysł rozwija się normalnie, ale ciało zatrzymało się na poziomie 10 latka.

MIEJSCE POD SŁOŃCEM
reżyseria: Maria Magriel, produkcja: Katarzyna Gontarczyk – Instytut Innowacji
Co łączy  znaną prezenterkę, emerytowanego naukowca i gosposie domową? Mają marzenie – mimo wieku emerytalnego chcą wrócić na rynek pracy. Problem w tym ze współczesny świat  ich nie potrzebuje.

MISS POLONII
reżyseria: Jana Shostak, Jakub Jasiukiewicz, produkcja: Katarzyna Drapała – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Jana (26), ambitna artystka z Białorusi, ku ogólnemu zaskoczeniu postanawia zostać Miss Polski. Ten rok to jej ostatnia szansa na wygraną.

MOJA WIELKA BIBA
reżyseria: Judyta Fibiger, produkcja: Robert Rhodin
Film dokumentalny portretujący sylwetkę Barbary Hulanicki, założycielki legendarnej Biby. Fascynująca biografia jednej z najważniejszych postaci świata mody.

POWIDOK
reżyseria: Marek Kozakiewicz, produkcja: Alicja Kozakiewicz
Po śmierci rodziców, 14-letnim Miłoszem opiekuje się jego starsza siostra. Buduje się nowa struktura rodzinna oparta na niekonwencjonalnych zasadach.

RAJSKIE DZIECI
reżyseria: Filip Drożdż, produkcja: Agnieszka Skalska – Koi Studio
Demas Nwoko, genialny nigeryjski architekt i 63. dziecko króla wraz ze swoim wnukiem – Uno przygotowują przedstawienie w oparciu o sztukę napisaną przez  Demasa w 1977 roku  pod tytułem „Rajskie dzieci”. 

REWOLUCJA
reżyseria: Martyna Peszko, produkcja: Katarzyna Tymusz
Odważne spojrzenie na osoby z niepełnosprawnościami. Tolerancja, empatia społeczna i umiejętność komunikacji z kimś „innym”, popatrzenia na niego „normalnie” jest ogromnie ważnym dziś tematem.

PROJEKTY GO 2019

ANTYBOHATER
reżyseria: Michał Kawecki, produkcja: Maria Siniarska – Unlimited Film Operations
Niestroniąca od czarnego humoru dokumentalna opowieść o nietypowym sportowcu, dla którego toksyczne relacje z rodziną są większą przeszkodą w zdobyciu olimpijskiego złota niż brak rąk i nóg.

BLAGA
reżyseria: Leszek Gnoiński, produkcja: Jarosław Talacha, Wojciech Dobrogojski – Ateńska
Film o Andrzeju Dziubku, który w wieku 17 lat uciekł z komunistycznej Polski. Zamieszkał w Norwegii, gdzie założył zespoły rockowe DePress i Holy Toy. Góral z Orawy został gwiazdą w Skandynawii.

HERBERT, MIMO WSZYSTKO
reżyseria: Rafael Lewandowski, produkcja: Maria Blicharska – Donten & Lacroix Film
Herbert był nie tylko poetą : był symbolem opozycji i moralnym przewodnikiem, humanistą głęboko zakorzenionym w kulturze europejskiej.  Był też człowiekiem, który zmagał się ze skrajnymi emocjami.

LOMBARD
reżyseria: Łukasz Kowalski, produkcja: Łukasz Kowalski, Anna Mazerant – 4:30 Picture
Para ekscentrycznych biznesmenów prowadzi największy na Śląsku lombard. Kiedy sytuacja finansowa staje się dramatyczna, a ich miłość zaczyna umierać, stoczą najtrudniejszą walkę w swoim życiu.

NIELETNI ASTRONAUCI
reżyseria: Aleksandra Skowron, produkcja: Mirosław Skowron – Mediolia
Film o dziewczynce, która straciła dom i przyjaciół i o tym jak to wszystko próbowała odnaleźć podczas przygody, która zaprowadziła ją aż do bazy księżycowej.

SYNEK
reżyseria: Paweł Chorzępa, produkcja: Dominika Mandla – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka
18-letni chłopak, po wyjściu z domu dziecka, wraca do ojca, by podjąć walkę o nowe, szczęśliwe życie.

ZATAŃCZ ZE MNĄ TATO
reżyseria: Malgorzata Goździk, produkcja: Joanna Zielińska, Magdalena Puzmujźniak – Big Wave Films
W potrzebie zmiany zdystansowanej relacji ze swoim zamkniętym ojcem – dorosła córka zaprasza go na wspólny kurs tańca Lindy Hop. Czy wyciągnięcie ojca ze strefy komfortu przyniesie oczekiwane efekty?