Strona główna Doc Lab Poland Przedstawiamy uczestników
 Doc Lab Poland 2022

Przedstawiamy uczestników
 Doc Lab Poland 2022

UDOSTĘPNIJ

21 projektów zostało zakwalifikowanych do 8. edycji DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu skierowanego do dokumentalistów. Wśród filmów na etapie rozwoju lub montażu, które wezmą udział w warsztatach są nowe projekty reżyserowane m.in. przez Małgorzatę Imielską („Posłuchaj co chcę ci powiedzieć”), Edytę Wróblewską („Gdy powieje harmattan”), Małgorzatę Goliszewską („The Perfect Date”), Tadeusza Chudego („Na własnych zasadach”) i Agatę Baumgart („Młoda krew”).

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Kierują nim Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka. DOC LAB POLAND odbywa się od 2015 roku i jest programem wszechstronnego rozwoju projektów dokumentalnych w atmosferze partnerskiej dyskusji, skierowanym do producentów i reżyserów. Efektem dotychczasowych siedmiu zakończonych edycji jest ponad 170 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już blisko 70 filmów zdobywających laury na całym świecie – do tej pory jest to ponad 250 nagród i wyróżnień. Wśród projektów, które uczestniczyły w minionych edycjach DOC LAB POLAND są m.in. „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego (Złoty Lajkonik na 61. KFF ), „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (Złoty Lajkonik na 60. KFF, nagroda Jury Clinique de Genolier na Vision du Reel), „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske (m.in. Srebrny Lajkonik na 60. KFF), „Ściana cieni” Elizy Kubarskiej (premiera na Hot Docs Canadian International Documentary Festival), „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka (Złoty Lajkonik na 58. KFF), „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka (Złoty Lajkonik na 57. KFF), „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego (Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji).

Uczestnicy programu rozwijają swoje projekty w ramach komponentu właściwego etapowi na którym jest ich projekt. Reżyserzy i producenci zakwalifikowani do komponentu Start pracują nad filmami w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, zaś uczestnicy komponentu Go rozwijają filmy będące w fazie montażu. Projekty biorące udział w warsztatach będą mieli okazję zaprezentować się przed przedstawicielami branży filmowej podczas wydarzeń KFF Industry w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Autorzy najlepszych projektów mają również szansę na nagrody w postaci grantów finansowych, bonów na usługi postprodukcyjne oraz zaproszeń na najważniejsze europejskie markety koprodukcyjne. Fundatorami nagród są w tym roku: HBO Max, Smakjam, Orka Film, Fixafilm, Cafe Ole i MX35, a ich pula wyniesie ok. 100 000 zł.

Wśród filmów zakwalifikowanych do Doc Lab Poland znalazły się projekty uczestników innych programów rozwoju organizowanych przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, np. rozwijane na Doc Development 2021: „Go&See” Julii Kuzki, „The Perfect Date” Małgorzaty Goliszewskiej i „Dziennik buntownika – Krystian Lupa” Sylvie Derdacki, które dzięki udziałowi w programie znalazły producenta; projekty uczestników ostatniej edycji IMPAKTU, programu dla producentów: produkcja Justyny Przybylskiej „Ta, którą kocham” w reżyserii Pawła Hejbudzkiego oraz Justyny Ziemkiewicz „W stronę słońca” (reż. Agnieszka Kokowska), który był także uczestnikiem Doc Development 2020. Z kolei „Strach z głowy” Grzegorza Brzozowskiego brał udział w zeszłej edycji IMPAKTU. W poprzednich latach w komponencie Doc Lab Poland – Start udział brały zakwalifikowane w tym roku do Go: „Gdy powieje harmattan” Edyty Wróblewskiej, „Twarze Agaty” Małgorzaty Kozery oraz „Córy węgla” Anety Nowickiej.

PROJEKTY DOC LAB START 2022

CZUŁOŚĆ PRZEMIJANIA
reżyseria: Mateusz Mularski
produkcja: Joanna Zielińska – Big Wave Films

DZIENNIK BUNTOWNIKA-KRYSTIAN LUPA
reżyseria: Sylvie Derdacki
produkcja: Mikołaj Pokromski – Pokromski Studio

DZIURA W ŚCIANIE
reżyseria i produkcja: Arjun TalwarGO&SEE
reżyseria: Julia Kuzka
produkcja: Natalia Grabowska

MIREK, MACIEJ I TEN TRZECI
reżyseria i produkcja: Adela Kaczmarek

MŁODA KREW
reżyseria: Agata Baumgart
produkcja: Grzegorz Pacek – Mokry Nos Psa

NA WŁASNYCH ZASADACH
reżyseria: Tadeusz Chudy
produkcja: Dominika Pałka – DJ FILM Dominika Pałka

THE PERFECT DATE
reżyseria: Małgorzata Goliszewska
produkcja: Agnieszka Skalska – ZPR MEDIA S.A.

POSŁUCHAJ CO CHCĘ CI POWIEDZIEĆ
reżyseria: Małgorzata Imielska
produkcja: Barbara Ławska – Studio Filmowe Kalejdoskop

PUSTOSTAN
reżyseria: Anna Pichura, Felix Mirosław Mamczur
produkcja: Benno Zerbst

UBEZPIECZENIE OD METEORYTÓW
reżyseria i produkcja: Natalia Śliwowska, Jorik Amit Galama

W STRONĘ SŁOŃCA
reżyseria: Agnieszka Kokowska
produkcja: Justyna Ziemkiewicz, Sławomir Richert – Warsaw Production Team

PROJEKTY DOC LAB GO 2022

ATLANTYDA
reżyseria: Natalia Pietsch, Grzegorz Piekarski
produkcja: Katarzyna Kostecka – Larmo

BECZKA ŚMIERCI
reżyseria: Paweł Tarasiewicz
produkcja: Paweł Tarasiewicz – Amondo Films

CÓRY WĘGLA
reżyseria: Aneta Nowicka
produkcja: Jacek Kucharski – Trafik

GDY POWIEJE HARMATTAN
reżyseria: Edyta Wróblewska
produkcja: Edyta Wróblewska, Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska – Szymon Kudła – Inspiracje i Energia, Pinot Films

STRACH Z GŁOWY
reżyseria: Grzegorz Brzozowski
produkcja: Natalia Grzegorzek – Koskino Sp. z o.o.

TA, KTÓRĄ KOCHAM
reżyseria: Paweł Hejbudzki
produkcja: Justyna Przybylska, Filip Luft – Airy Movies Filip Luft

TWARZE AGATY
reżyseria: Małgorzata Kozera
produkcja: Maria Krauss – Plesnar & Krauss FILMS Sp. z o.o.

ZNAKI
reżyseria: Urszula Morga, Bartosz Mikołajczyk
produkcja: Stanisław Zaborowski, Daria Maślona, Jan Borowiec – Silver Frame

ZORZA
reżyseria: Ewa Kitlińska
produkcja: Katarzyna Mazurkiewicz – Stowarzyszenie Form Różnych

Jednocześnie cały czas trwa nabór projektów na powiązany z Doc Lab Poland jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny CEDOC MARKET (Central European Documentary Co-Production Market), który odbędzie się na Krakowskim Festiwalu Filmowym w ramach KFF Industry. Zgłoszenia można przysyłać do 10 kwietnia 2022 roku, zaś projekty zgłoszone do 31 marca 2022 roku zostaną zwolnione z opłaty selekcyjnej. Zgłoszeń można dokonać za pośrednictwem formularza na stronie www.doclab.pl.

Patronami medialnymi 8. edycji Doc Lab Poland są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.