Strona główna Doc Lab Poland NAJLEPSZE POLSKIE DOKUMENTY. 
RUSZA DOC HOT SELECTION

NAJLEPSZE POLSKIE DOKUMENTY. 
RUSZA DOC HOT SELECTION

UDOSTĘPNIJ

W środę 22 września 2021 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Ściany cieni” Elizy Kubarskiej, który zainauguruje tegoroczną edycję DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat. Przez najbliższe miesiące widzowie będą mieli okazję obejrzeć także m.in. zdobywcę Złotego Lajkonika na KFF – „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego, czy „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

„Ściana cieni”, 2020 r.
Reżyseria: Eliza Kubarska
Scenariusz: Eliza Kubarska i Piotr Rosołowski
Produkcja: Monika Braid / Braidmaid Films
Czas trwania: 90 min.

Rodzina Szerpów – nepalskich tragarzy – łamie tabu biorąc udział w himalajskiej wyprawie na Kumbhakarnę, świętą górę Szerpów. Tylko w ten sposób mogę zarobić pieniądze na szkołę dla syna i uchronić go przed niebezpieczną pracą w górach. W wyprawie na jedną z najtrudniejszych gór świata, sięgającą niemal 8 000 metrów, biorą udział wybitni alpiniści. Święta góra konfrontuje Szerpów i wspinaczy w ten sam, bezlitosny sposób. „Ściana cieni” miała swoją premierę w Konkursie Głównym na Hot Docs Film Festival 2020 w Toronto oraz była pokazywana na takich festiwalach jak m.in. Docs Against Gravity Film Festival, The 24th Ji.hlava IDFF, Vancouver International Mountain Film Festival i Trento Mountain Film Festival.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we środę, 22 września 2021 o godz. 19.00.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane w kasie kina, w dniu projekcji, od godz. 11:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Podczas seansu obowiązują zasady reżimu sanitarnego. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu, Elizą Kubarską.

Pokaz „Ściany cieni” zainauguruje tegoroczną odsłonę DOC HOT SELECTION w ramach której widzowie przez cztery najbliższe miesiące bezpłatnie będą mogli na dużym ekranie obejrzeć najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Głównym organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Filmy będą prezentowane w zarządzanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach Doc Lab Poland, jedynego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego i „Blizny” Agnieszki Zwiefki.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego, wsparcie młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów, konferencji, konkursów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie i IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: kino Kultura i kancelaria prawna MKZ Partnerzy.