Strona główna Doc Lab Poland Najlepsze polskie dokumenty.
 Rusza Doc Hot Selection 2022

Najlepsze polskie dokumenty.
 Rusza Doc Hot Selection 2022

UDOSTĘPNIJ

 

We wtorek 27 września 2022 w kinie Kultura odbędzie się pokaz „Stada” Moniki Koteckiej I Karoliny Poryzały, który zainauguruje tegoroczną edycję DOC HOT SELECTION – wydarzenia prezentującego co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat, którego organizatorem jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Przez najbliższe miesiące widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. nagrodzoną na Hot Docs Festival w Toronto i Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym „Boylesque” w reżyserii Bogny Kowalczyk jak również inny wielokrotnie wyróżniany „Lombard” (m.in. Grand Prix na tegorocznym Millenium Docs Against Gravity Festival) Łukasza Kowalskiego.

„Stado”
scenariusz i reżyseria: Monika Kotecka, Karolina Poryzała
produkcja: Lava Film, Agnieszka Wasiak
Koprodukcja: HBO Europe, Studia Munka SFP, Lava Films, Cukry
Czas trwania: 78 min.

Stado to historia trzech zawodniczek z drużyny woltyżerskiej. Każda z nich jest w innym wieku, ale aby osiągnąć wspólny cel każda z nich musi pokonać swoje własne słabości. Bohaterki nie zdają sobie sprawy, że walka o awans do reprezentacji Polski może okazać się cenniejsza niż cel sam w sobie.

Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), we wtorek 27 września 2022 o godz. 20.30.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki wydawane w kasie kina w dniu projekcji. Liczba miejsc jest ograniczona. Po pokazie odbędzie się spotkanie z jedną z reżyserek filmu, Karoliną Poryzałą.

„Stado” będzie pierwszym filmem cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której przez cztery najbliższe miesiące widzowie będą mogli obejrzeć na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Kolejne projekcje będą organizowane w co drugi wtorek, w kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego, „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei oraz „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, której głównym celem jest promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz wsparcie młodych, debiutujących filmowców. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; DOC DEVELOPMENT, program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, czy IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne.

Program DOC HOT SELECTION 2022 został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem jest kino Kultura, prowadzone przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.