Strona główna Doc Lab Poland Nabór na IMPAKT - tylko do 20 września

Nabór na IMPAKT - tylko do 20 września

UDOSTĘPNIJ

Tylko dwa dni pozostały do końca naboru do nowego programu Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego IMPAKT, skierowanego do producentów – debiutujących i będących na początku drogi zawodowej, którzy zrealizowali maksymalnie jeden film pełnometrażowy i chcą wspólnie z twórcami, przy wsparciu ekspertów, przygotowywać się do pracy nad nowym projektem. 

– Development jest dla mnie najważniejszą i najbardziej kreatywną częścią procesu produkcji filmowej. To tu tworzy się wspólną wizję filmu, to tu podejmuje się kluczowe decyzje, które realizacja weryfikuje i wciela w życie. Jest to też najprzyjemniejsza, bo dająca najwięcej twórczej swobody część naszej pracy – uważa Joanna Szymańska, uznana producentka i dyrektorka Atelier Scenariuszowego, jedna z prowadzących program IMPAKT.

IMPAKT to:

– Intensywny rozwój zawodowy producentów filmowych i współpracujących z nimi twórców.

– Development projektów – przygotowanie do produkcji filmu.

Zgłoszenia do IMPAKT-u mogą wysyłać osoby posiadające własne firmy producenckie, jak i freelancerzy lub osoby na co dzień związane z większymi domami produkcyjnymi. Aplikować mogą junior producers i kierownicy produkcji z ambicjami rozwoju. Adresatami programu są też managerowie kultury, kierownicy projektów, którzy pragną rozwijać umiejętności na polu filmowym. Fakt ukończenia szkoły filmowej lub szkoleń jest dodatkowym atutem – ale nie wymogiem. Kryteria wyboru kandydatów to ich doświadczenia filmowe, list motywacyjny oraz zgłoszony projekt.

Uczestnicy-producenci zgłaszają się do programu z projektem, nad którym zaczęli pracować lub jaki chcieliby wkrótce zrealizować, znajdującym się we wczesnej fazie developmentu lub na etapie pomysłu.

– Z punktu widzenia prawnika, przed przystąpieniem do produkcji najważniejsze jest przygotowanie realnego harmonogramu, dobry wybór współpracowników, podpisanie z nimi klarownych umów, zabezpieczających interesy producenta i twórców .Wypracowanie takich zapisów, z którymi komfortowo czują się obie strony – to nie lada wyzwanie i podejmiemy je w ramach warsztatów – opowiada mec. Katarzyna Kosicka-Polak, partner i radca prawny MKZ Partnerzy, prowadząca zajęcia prawne w czasie programu IMPAKT.

– Jako producentka oraz osoba zarządzająca przez wiele lat zespołem, uważam że w okresie developmentu kluczowe jest wypracowanie zaufania między producentem i twórcą – dodaje Katarzyna Ślesicka. – Bez wiary, że druga strona daje projektowi maksimum swojej energii i możliwości, bez wiary we wzajemną szczerość intencji oraz to, że gramy do wspólnej bramki, nie powinniśmy w ogóle podejmować współpracy. 

Uwaga! W programie biorą też udział współpracujący z producentami reżyserzy lub scenarzyści – autorzy projektów zgłoszonych na IMPAKT. Ich obecność jest obowiązkowa na części zajęć, w ramach sesji zostanie przeprowadzony development ich projektów. Wezmą także udział w warsztatach mających na celu wypracowanie zasad dobrej współpracy z producentem.

Kiedy?
Program potrwa 6 miesięcy, od września 2019 do kwietnia 2020 i obejmie 6 intensywnych 3-dniowych sesji. Zajęcia będą odbywały się w formie warsztatów opartych na mentoringu grupowym, dyskusjach, case studies, masterclassach oraz pracy indywidualnej. 

Gdzie?
Zajęcia będą się odbywały w Warszawie, w siedzibie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego, ul. Szpitalna 5 lok. 6 lub salach zapewnionych przez partnerów.

Kto będzie prowadzić program?

Wśród prowadzących znajdą się czołowi polscy producenci, reżyserzy, scenarzyści i konsultanci scenariuszowi, prawnicy oraz specjaliści od promocji, dystrybucji i prowadzenia biznesu: Anna Wydra, właścicielka firmy Otter Films, producentka „Królika po berlińsku” i „Krwi Boga” Bartka Konopki, „Efektu Domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego oraz „Komunii” Anny Zameckiej), Monika Braid, współproducentka „Badjao. Duchy z morza” i „K2. Dotknąć nieba” Elizy Kubarskiej, Maciej Kubicki, producent kreatywny, który wraz z Anną Kępińską prowadzi firmę Telemark, zajmuje się developmentem i produkcją filmów dokumentalnych oraz seriali telewizyjnych (m.in. „Pakt” i „Nielegalni”), Joanna Szymańska, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego, współwłaścicielka firmy producenckiej SHIPsBOY, współproducentka m.in. „K2. Dotknąć nieba”, „Nauki chodzenia” reż. Marcin Kopeć,  Andrzej Mellin, kierownik katedry scenariopisarstwa PWSTFiTv, Iza Igel, właścicielka Harine Fims, producenta „Płynących wieżowców” Tomka Wasilewskiego, „Dzikich róż” Anny Jadowskiej, Ana Brzezińska, Pettersdottir Media, specjalistka od nowych mediów, reżyserka filmów dokumentalnych, Joanna Solecka, szefowa polskiej gałęzi firmy Alphapanda, specjalistka od międzynarodowego marketingu i promocji i inni. Programem zarządza jego autorka, doświadczona producentka, wicedyrektorka DOC LAB POLAND i dyrektorka DLP Marketu Koprodukcyjnego Katarzyna Ślesicka oraz Adam Ślesicki – producent, dyrektor DOC LAB POLAND i DOC DEVELOPMENT.

pastedGraphic_1.png

Ile to kosztuje?

2000 zł (+VAT)  za cały program, dla zespołu: producent i twórca.
Opłata za każde zgłoszenie na program to 50 zł (jeden uczestnik może zgłosić maksymalnie 2 projekty). 

Termin zgłoszeń: 

20 lipca – 20 września 2019, godz. 23.59

Zgłsozenia można uzupełniać.

Dodatkowe informacje i formularz zgłoszeniowy na:
http://fundfilm.pl/pl/impakt; 

pytania proszę kierować na: info@fundfilm.pl

https://www.facebook.com/events/623815034774610/

Program:

Każdy projekt filmowy jest jak start-up. Potrzeba pomysłu, ale też strategii jego rozwoju, realizacji, promocji i dystrybucji. Potrzeba zespołu, który będzie z pasją wprowadzał ten pomysł w życie oraz sieci partnerów, którzy zapewnią potrzebne wsparcie.

Osią i celem IMPAKTU jest kompleksowe przygotowanie projektu filmu fabularnego, dokumentalnego lub animowanego do realizacji. Uczestnicy – producenci zgłaszają się do programu z pomysłem na film, nad którym zaczęli pracować lub jaki chcieliby zrealizować wkrótce. W części zajęć uczestniczą także reżyserzy lub scenarzyści – autorzy zgłoszonych projektów.     

 Program realizowany będzie na trzech płaszczyznach:

– płaszczyźnie WIEDZY:

– development projektu: cele i mechanizmy

– prace scenariuszowe 

– zmiany na rynku filmowym dotyczące finansowania i dystrybucji

– rosnąca rola i metody promocji filmu już na wczesnym etapie jego powstawania

– rola networkingu oraz prezentacji projektu na rynku międzynarodowym 

– zasady prowadzenia firmy produkcyjnej

– zasady i dobre praktyki współpracy z twórcami

– prawo autorskie, zapisy w umowach 

– pejzaż i zasady koprodukcji międzynarodowych

– metody zarządzania projektem, firmą i swoją karierą zawodową

– metody promocji projektu na każdym etapie jego realizacji

Ta część programu będzie prowadzona w formie prezentacji, masterclass i case studies.

– płaszczyźnie UMIEJĘTNOŚCI:

Każdy z elementów wymienionych powyżej będzie miał swoją odsłonę warsztatową, tak aby przekazywana wiedza wiedza nabrała charakteru praktycznego i stała się podstawą pracy nad konkretnym zagadnieniem w parze producent – autor projektu. Dla przykładu, organizatorzy planują warsztatowe negocjacje umowy ze scenarzystą i reżyserem, wspólną pracę nad pisaniem tekstów promocyjnych, przygotowaniem moodbooków, trailerów itp. 

Ponieważ osią i sercem prac w ramach programu jest projekt, z jakim zgłaszają się producent i jego autor, dużo przestrzeni poświęcone zostanie na merytoryczną pracę nad pomysłami, z którymi zgłosili się uczestnicy. Będą to grupowe omówienia projektów oraz indywidualne konsultacje.

– płaszczyźnie POSTAWY:

Produkcja filmu to dla producenta i reżysera bardzo trudne doświadczenie. Zarówno od strony organizacyjnej, finansowej, twórczej, ale też osobistej i emocjonalnej. Mimo rosnącej wiedzy na temat zasad funkcjonowania rynku filmowego oraz roli producenta w tym systemie, wciąż nietrudno o nieporozumienia i napięcia. W obliczu zalewu treści audiowizualnych doprowadzenie projektu filmowego do skutku to coraz bardziej skomplikowane zadanie, wymagające połączonego wysiłku tego najważniejszego w całym procesie produkcji symbiotycznego duetu reżyser-producent.  

Dlatego podczas naszego programu uczestnicy nie tylko  uporządkują swoja wiedzę na temat branży filmowej, nie tylko wypróbują szereg narzędzi, które pomagają pracować nad projektem, ale także przejdą przez rozmaite sytuacje i ćwiczenia warsztatowe, które pomogą im zbudować ramy partnerskiej relacji z twórcami.

Przełamując schematy klasycznej edukacji opartej na podziałach, organizatorzy IMPAKTU proponują modele dobrej współpracy twórca-producent, kwestionujące podejście „my kontra oni” na rzecz współdziałania, współodpowiedzialności, zaufania i zaangażowania.

Na zakończenie programu uczestnicy przygotują materiał wizualny „2-pager”, przedstawiający projekt w zwięzłej, atrakcyjnej formie oraz prezentują się wybranemu gronu ekspertów, którzy zapewnią profesjonalny feedback (w formule spotkań one-on-one).

Organizator:

IMPAKT realizowany jest przez pomysłodawców i pierwszych prowadzących Kursu dla Kreatywnych Producentów, realizowanego w latach 2010-2015 w Szkole Wajdy – pierwszego tego typu programu w Polsce, który zyskał duże uznanie i zebrał świetne opinie w środowisku filmowym. 

Organizatorem programu IMPAKT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych pięciu zakończonych edycji jest ok. 110 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych po publicznych prezentacjach projektów biorących udział w programie. Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ok. 40 uczestników i ponad 400 spotkań, także w czasie Industry KFF) oraz cyklu Doc Lab Poland Hot Selection, prezentującego są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat. W tym roku wystartował także program Doc Development, polegający na rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. 

IMPAKT jest wsparty przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Partnerami są: Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission oraz kancelaria MKZ Partnerzy.