Strona główna Doc Lab Poland „DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE” NA DOC HOT SELECTION!

„DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE” NA DOC HOT SELECTION!

UDOSTĘPNIJ

DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE Agi Borzym na DOC HOT SELECTION!

W środę, 13 listopada 2024 w kinie Kultura odbędzie się kolejny pokaz w ramach tegoroczne cyklu filmowego programu DOC LAB POLAND. Tym razem pokażemy film „Dziewczyńskie historie”, którym Aga Borzym debiutuje jako reżyserka. Na co dzień Aga zajmuję się montażem i realizacją krótkich form filmowych a w wolnym czasie animuje. Z ciekawostek o niej wiemy, że kiedyś przez przypadek została .. inżynierem. Ukończyła techniki multimedialne na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od strony producenckiej za film odpowiadają Agnieszka Rostopowicz i Marta Duźbabel z firmy Pinot Films.

Program DOC HOT SELECTION prezentujący co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. W kolejnych miesiącach widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. doceniony nagrodą Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym film „Tylko dzień i noc” (20 listopada) jak również inny, nagradzany dokument „Skąd Dokąd” Maćka Hamelii (m.in na Millennium Docs Against Gravity; Sheffield Doc/Fest; Zurich Film Festival, Filmfest Hamburg i na wielu innych)

DZIEWCZYŃSKIE HISTORIE, film dokumentalny, 62′, 2023
scenariusz reżyseria: Aga Borzym
produkcja: Agnieszka Rostopowicz, Marta Dużbabel / PINOT FILMS
zdjęcia: Kachna Baraniewicz
montaż: Aga Borzym
dźwięk: Marcin Lenarczyk
Film otrzymał nagrodę nastolatków na Porto/Post/Doc Film Festival oraz nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci w Poznaniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!
„Nie ma nic lepszego niż czas spędzony z przyjaciółką! Wspólne nocowanki w ogrodzie pod gołym niebem i godziny spędzone na podwórku – nikt nie zrozumie nas tak dobrze jak ona, a w dodatku można z nią porozmawiać o wszystkim. O pierwszych miłościach i relacjach z rodzicami. O postrzeganiu własnego ciała i nadchodzącej pierwszej miesiączce. O szkole i obowiązujących w niej dziwnych zakazach i nakazach. Jagoda i Zuzia są szczere, pełne pozytywnej energii i gotowe zawojować świat! Ten ciałopozytywny i odwstydzający film opowiada o tym, jak to jest być dorastającą dziewczyną, a od rozmów dwóch charyzmatycznych bohaterek nie można się oderwać.”
𝗣𝗼𝗸𝗮𝘇 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗼𝗱𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘄 𝗸𝗶𝗻𝗶𝗲 𝗞𝘂𝗹𝘁𝘂𝗿𝗮 (𝗪𝗮𝗿𝘀𝘇𝗮𝘄𝗮, 𝘂𝗹. 𝗞𝗿𝗮𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲 𝗣𝗿𝘇𝗲𝗱𝗺𝗶𝗲𝘀́𝗰𝗶𝗲 𝟮𝟭/𝟮𝟯), 𝘄 𝘀́𝗿𝗼𝗱𝗲̨, 𝟭𝟯 𝗹𝗶𝘀𝘁𝗼𝗽𝗮𝗱𝗮 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟵:𝟯𝟬.
𝗣𝗼 𝗽𝗿𝗼𝗷𝗲𝗸𝗰𝗷𝗶 𝗼𝗱𝗯𝗲̨𝗱𝘇𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗲 𝘇 𝗿𝗲𝘇̇𝘆𝘀𝗲𝗿𝗸𝗮̨ 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂.
𝐷𝑜 𝑤𝑠𝑡𝑒̨𝑝𝑢 𝑢𝑝𝑜𝑤𝑎𝑧̇𝑛𝑖𝑎𝑗𝑎̨ 𝑤𝑒𝑗𝑠́𝑐𝑖𝑜́𝑤𝑘𝑖 𝑤𝑦𝑑𝑎𝑤𝑎𝑛𝑒 𝑤 𝑘𝑎𝑠𝑖𝑒 𝑘𝑖𝑛𝑎, 𝑤 𝑑𝑛𝑖𝑢 𝑝𝑟𝑜𝑗𝑒𝑘𝑐𝑗𝑖.
DOC HOT SELECTION to cykl pokazów w ramach którego do grudnia widzowie będą mogli obejrzeć na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Kolejne projekcje będą organizowane dwa razy w miesiącu, w środy, w kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy.
Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Lekcja miłości” w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Mateii, „Boylesque„ Bogny Kowalczyk, „Silent love” w reżyserii Marka Kozakiewicz „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego, „Lombard” Łukasza Kowalskiego i wiele innych.
Partnerami programu DOC HOT SELECTION 2024 są:
Canal +, Polski Instytut Sztuki Filmowej, kino Kultura. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.