Strona główna Doc Lab Poland DOKUMENTALISTO! ZGŁOŚ SIĘ NA DOC LAB POLAND 2019

DOKUMENTALISTO! ZGŁOŚ SIĘ NA DOC LAB POLAND 2019

UDOSTĘPNIJ
Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego wraz z Krakowskim Festiwalem Filmowym ogłosiły nabór na DOC LAB POLAND 2019 – największy w Polsce program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych.  Termin zgłoszeń mija 15 stycznia 2019.
Aplikacje przyjmowane są na dwa odrębne komponenty: DOC LAB START dla projektów w developmencie lub DOC LAB GO! dla filmów w montażu. Najlepsze projekty otrzymają nagrody, w 2018 roku ich pula wyniosła 86 000 zł. 
W 2019 odbędzie się już piąta edycja programu DOC LAB POLAND. W marcu tego roku na Festiwalu Filmu Dokumentalnego w Salonikach  program oraz jego twórcy Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka zostali uhonorowani nagrodą European Documentary Network za szczególny wkład w rozwój europejskiej kultury i kinematografii. Po raz pierwszy nagrodą tą zostali wyróżnieni Polacy i polska inicjatywa.

Licznymi nagrodami mogą się też cieszyć uczestnicy DOC LAB POLAND. W ciągu czterech lat w ramach programu rozwijane lub prezentowane były prawdziwe perły polskiego dokumentu. „Książę i Dybuk”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, został nagrodzony na festiwalu w Wenecji, Mińsku, Krakowie i warszawskim Docs Against Gravity, „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka otrzymała Złotego Lajkonika na Krakowskim festiwalu Filmowym w 2018 r., a „Najbrzydszy samochód świata” reż. Grzegorz Szczepaniak tę samą nagrodę rok wcześniej podobnie jak Nagrodę Jury Studenckiego KFF, a także Nagrodę Publiczności WATCH DOCS „Prawa Człowieka w Filmie”. Na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym nagrodę publiczności zdobył „Koncert na dwoje”, reż. Tomasz Drozdowicz. Natomiast „Call me Tony”, reż. Klaudiusz Chrostowski z nagrodą wyjechał z Festiwalu w Amsterdamie, otrzymał ją również na warszawskim Docs Against Gravity, a „Wolta” reż. Monika Kotecka i Karolina Poryzała zdobyła trofea w Barcelonie, Toronto, Stambule i w Łodzi. W ramach programu prezentowane były też „Over the Limit”, „21 x Nowy Jork”, „Żalanasz. Pusty brzeg” i wiele innych. Dzięki uczestnictwie w DOC LAB POLAND wybrane projekty mogą być następnie prezentowane m.in. na marketach i pitchingach festiwali DOK Leipzig, IDFA, Doc Lisboa czy czy na East Doc Platform.

Tutorami i konsultantami DOC LAB POLAND są uznani polscy dokumentaliści, wśród nich Lidia Duda, Maria Zmarz-Koczanowicz, Paweł Łoziński, czy Bartek Konopka oraz zagraniczni eksperci,  np. szefowa DOK Leipzig – Leena Pasanen, dyrektor European Documentary Network Paul Pauwles czy Hanka Kastelicova, szefowa produkcji HBO Europe.

Program DOC LAB POLAND dzieli się na dwa komponenty:

pastedGraphic_1.png

DOC LAB START – dla projektów filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć; udział biorą: reżyser i producent. Projekty pełno- lub średniometrażowe, nie krótsze niż 50 min.

Rozwój projektu: konsultacje merytoryczne (ewolucja tematu i dramaturgii, wybór bohaterów i sposobu narracji) oraz producenckie (np. budżet i plan finansowania), opracowanie koncepcji prezentacji projektu, poszukiwanie partnerów do produkcji i finansowania.

Trzy intensywne sesje: początek kwietnia, przełom maja i czerwca (w ramach KFF Industry) oraz połowa października. Udział w pitchingu DOCS TO START! na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym i indywidualne spotkania z producentami, funduszami filmowymi, przedstawicielami TVP, HBO i zagranicznych marketów koprodukcyjnych (Amsterdam, Lipsk, Jihlava, Sheffield i inne), ekspertami (EDN, Tribeca).

pastedGraphic_2.png

DOC LAB GO! – dla filmów w fazie montażu; udział biorą: reżyser i producent, a w pierwszej i ostatniej sesji ewentualnie także montażysta. Projekty pełno- lub średniometrażowe.

Konsultacje wersji montażowych z wybitnymi montażystami i reżyserami. Opracowanie strategii komunikacji, promocji i dystrybucji filmu, przygotowanie pakietów promocyjnych, konsultacje z dystrybutorami i agentami sprzedaży. Opracowanie strategii festiwalowych.

Trzy intensywne sesje: pierwsza połowa kwietnia, przełom maja i czerwca (w ramach KFF Industry) oraz połowa października. Udział w pitchingu DOCS TO GO! na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym i indywidualne spotkania z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali (IDFA, DOK Leipzig, Hot Docs, Berlinale, Visions du reel), dystrybutorami, agentami sprzedaży (Autlook Film Sales, Deckert Distribution, Wide House, First Hand Films, Doc Alliance Films), redaktorami zamawiającymi – poszukiwanie partnerów dystrybucyjnych. DOCS TO GO! jest organizowany od 2012 roku przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Krakowską Fundację Filmową, od 2015 we współpracy z DOC LAB POLAND.

Opłaty za udział w całym programie wynoszą 1200 zł + VAT za projekt (uczestnictwo do dwóch osób, płatne po zaakceptowaniu projektu). Regulamin, szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na www.doclab.pl  Wypełniony formularz wraz załącznikami należy wysyłać na info@doclab.pl . Termin zgłaszania aplikacji upływa 15 stycznia 2019 o godz. 23:59; aplikowanie na program jest bezpłatne. Najciekawsze projekty i najlepsze prezentacje otrzymają nagrody. W edycji 2018 pula nagród finansowych i rzeczowych wyniosła 86 000 zł. Były to: Nagroda HBO w wysokości 10 000 zł na rozwój filmu, Nagroda Krakowskiego Klastra Filmowego – bon na usługi produkcyjne o wartości 30 000 zł, Nagroda Coloroffon – bon na usługi postprodukcyjne w wysokości 25 000 zł, Nagroda Lightcraft – bon na usługi postprodukcyjne w wysokości 15 000 zł oraz wyróżnienia: Wyróżnienie European Documentary Network – zaproszenie na pitching Lisbon Docs, Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na Co-pro Meetings w Lipsku, oraz Wyróżnienie IDF w Pradze – zaproszenie na East Doc Platform.

Szczegóły na www.facebook.com/doclabpoland/

DOC LAB POLAND 2019 to program dla filmowców -dokumentalistów (reżyserów i producentów) mających już za sobą pierwsze zrealizowane produkcje. Jest to program konsultacyjny, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Wśród polskich tutorów znajdują się m.in. reżyserzy Paweł Łoziński, Lidia Duda, Maria Zmarz-Koczanowicz, Bartek Konopka, montażyści: Dorota Wardęszkiewicz, Rafał Listopad, czy Jarosław Kamiński. Eksperci z zagranicy to m.in. szefowa festiwalu DOK Leipzig – Leena Pasanen, dyrektorzy European Documentary Network – Paul Pauwels i Mikael Opstrup, szefowa produkcji HBO Europe Hanka Kastelicova, selekcjonerka festiwalowa Rada Šešić, agenci sprzedaży Peter Jäger, Irena Taskovski, Stefan Kloos, tutorka EAVE Lise Lense Møler, szefowa Women Make Movies Debra Zimmerman, Elizabeth Radshaw z Hot Docs Forum czy szefowa CPH:Forum Tereza Simikova.

Drugim ważnym elementem programu są – organizowane w ramach KFF Industry – prezentacje  (pitchingi) dla międzynarodowego grona ekspertów oraz indywidulane spotkania z nimi, które odbywają się w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uczestnicy komponentu START spotykają się z potencjalnymi koproducentami i instytucjami finansującymi produkcję, uczestnicy komponentu GO! – z selekcjonerami festiwalowymi i partnerami do dystrybucji. W roku 2017 do grona partnerów DOC LAB POLAND dołączył Warszawski Festiwal Filmowy – w jego trakcie odbywa się trzecia sesja konsultacyjna, a projekty uczestników zostaną zaprezentowane ekspertom, którzy przyjeżdżają także na ten festiwal.

Stawiamy na dokument z autorskim i kreacyjnym podejściem – nie tylko społeczny, ale również historyczny, biograficzny, sportowy czy muzyczny. Zapraszamy projekty pełnometrażowe lub godzinne (50 min) z potencjałem międzynarodowym – mówi Adam Ślesicki, dyrektor programu.

Celem DOC LAB POLAND jest pomoc przy nawiązaniu koprodukcji oraz wsparcie dystrybucji i szans festiwalowych realizowanych filmów. Po publicznych prezentacjach odbywa się w sumie ok. 300 indywidualnych spotkań z potencjalnymi partnerami, którzy są nastawieni na poszukiwanie polskich projektów i kontaktów z polską branżą dokumentalną. W poprzednich edycjach DOC LAB POLAND uczestniczyło po ok. 20 projektów. Udział wzięli m.in. nominowani do Oscara: Tomasz Śliwiński i Magda Hueckel, Michał Bielawski, Jacob Dammas, Piotr Stasik, Marcin Sauter, Konrad Szołajski, Eliza Kubarska, Maciej Cuske, Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Agnieszka Zwiefka, Aleksandra Maciuszek oraz tacy producenci jak: Anna Wydra, Dawid Janicki, Aneta Zagórska, Witold Bereś, Maciej Kubicki, Krzysztof Szpetmański, Sasha Harari, Anna Gawlita, Mikołaj Pokromski, Małgorzata Zacharko  i inni.

Program co roku zbiera świetne opinie: 

Byłem pod wrażeniem jakości projektów i organizacji DOC LAB POLAND. Przygotowanie oficjalnych prezentacji, jak i spotkań indywidualnych może być inspiracją dla branży.

Peter Jäger, AUTLOOK FILMSALES

DOC LAB POLAND to znakomite wydarzenie, zorganizowane w bardzo profesjonalny sposób. Podobne imprezy towarzyszą wielu festiwalom i Kraków jest na pewno wśród najlepszych. 

Wieland Speck, szef Panoramy Berlinale 

W dzisiejszej rzeczywistości rynku kinematograficznego niezbędne jest też umiejętne sprzedanie filmu, pchnięcie go dalej, aby mogła obejrzeć go jak największa liczba widzów na całym świecie. Do tego właśnie wykorzystaliśmy wraz producentem warsztaty DOC LAB POLAND. Sesja w Warszawie była świetną możliwością skonfrontowania własnych oczekiwań z doświadczeniem wybitnych tutorów – starszych kolegów filmowców. Sesja krakowska zaś to bardzo duża zaliczka zaufania i trening w prezentowaniu innym już sprecyzowanego projektu filmu. 

Bartosz Paduch, reżyser filmu „Skandal”

Warsztaty DOC LAB POLAND oraz towarzyszące im panele branżowe i prezentacje projektów są nie do przecenienia dla młodego filmowca, który jest w trakcie kończenia pracy nad swoim filmem dokumentalnym. Niezwykłym doświadczeniem i nauką była możliwość zaprezentowania swojego projektu przed gremium specjalistów z kina dokumentalnego całej Europy. 

Karol Starnawski, reżyser filmu „Cienie imperium”

DOC LAB POLAND otworzył mi drzwi do profesjonalnego świata filmu dokumentalnego. Duży udział mieli w tym eksperci, którzy doradzali nam podczas sesji DOC LAB-u. Poza tym rodzinna atmosfera, poczucie humoru, autentyczne zaangażowanie i miłość do dokumentu, które emanują od organizatorów, sprawiają, że już za nimi tęsknię.

Małgorzata Goliszewska, reżyserka filmu „Lekcja miłości” 

DOC LAB POLAND jest świetną i potrzebną inicjatywą. Pozwala na bardzo wczesnym etapie zainteresować branżę poruszanym tematem. Warsztaty z wykładowcami pozwalają na „złapanie oddechu” tak bardzo potrzebnego podczas długofalowej pracy nad filmem.

Małgorzata Staroń, producentka filmu „Mówili o nim Ptaszek”

DOC LAB POLAND to świetny warsztat filmu dokumentalnego, który trzyma poziom najlepszych warsztatów tego typu na świecie. Profesjonalna organizacja, wybitni wykładowcy z Polski i z zagranicy, a jednocześnie bardzo ciepła, domowa atmosfera dodają odwagi w walce o Twoje marzenie, jakim jest zrobienie swojego FILMU. Udział w DOC LAB daje Ci możliwość skupienia się w 100% na projekcie, co, jak wiemy, jest bardzo trudne w codziennym życiu. 

Eliza Kubarska, reżyserka filmu „Ostatnia wyprawa”

Moje oczekiwania w stosunku do programu zostały 100 razy przewyższone. Program był merytorycznie i organizacyjnie bardzo dobrze przygotowany, a nasz projekt uległ zmianie po warsztatach: poprawiłyśmy strukturę filmu i główny temat.

Katarzyna Trzaska, współreżyser i producent „Boskie!” oraz  „Wieś pływających krów”

Uczestnicy programu zrobili wielkie postępy, mam wrażenie, że razem z pozostałymi tutorami byliśmy w stanie pomóc im podążać we właściwym kierunku. Trzymam kciuki za wszystkie projekty, które po raz kolejny dowiodły, że dobry dokument jest silniejszy od fabuły.

Paul Pauwels, tutor, szef European Documentary Network

Warsztaty były przeprowadzone modelowo i ze strony organizacyjnej, i merytorycznej. Praca z wybitnymi polskimi dokumentalistami była świetnym doświadczeniem. Możliwość pracy z wybitnymi przedstawicielami dokumentu europejskiego: Leeną Pasanen, Paulem Pauwelsem i Radą Šešić, których wrażliwość, przenikliwość, serdeczność i otwartość do wszystkich projektów dawały mnóstwo pozytywnej energii, pozwoliły naszemu projektowi się rozwinąć.

Maria Krauss, producent „Chciałbym ci powiedzieć wszystko”

DOC LAB POLAND jest obecnie najlepszym programem rozwoju dla filmów. Stwarza ogromną szansę twórcom do przepracowania pomysłu, celów i planów. Bezlitośnie, ale niesamowicie kreatywnie weryfikuje to, czy wiemy, o czym chcemy zrobić film. Nie wyobrażam sobie lepszej okazji do przetestowania w bezpiecznych i profesjonalnych warunkach swojego projektu.

Małgorzata Małysa, producentka „Miss Holocaust”

Zaskoczyło mnie to, jak dobrze uczestnicy DOC LAB POLAND odczytują nasze uwagi i jak szybko się uczą. Byłam pod wrażeniem tegorocznych pitchingów.

Leena Pasanen, szefowa DOK Leipzig

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a głównym partnerem i współorganizatorem 2. sesji – Krakowski Festiwal Filmowy. Program jest wspierany przez DOK Leipzig, najważniejszy niemiecki festiwal filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeski  IDF – Institute of Documentary Film oraz Warszawski Festiwal Filmowy.

Partnerami edycji 2018 byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Culture.pl, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, FINA Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Marszałek Województwa Mazowieckiego, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Mazovia Warsaw Film Commission i Mazowiecki Instytut Kultury, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission, Krakowski Park Technologiczny, Krakowski Klaster Filmowy, kancelaria MKZ Partnerzy oraz Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Patronami Medialnymi w 2018 byli: Film Pro, Film & TV Kamera, Polish Docs i TVP Kultura. Prezentacja DOCS TO GO! jest organizowana od 2012 roku przez PISF i Krakowską Fundację Filmową, a od 2015 we współpracy z DOC LAB POLAND.

Informacje o naborze: http://doclab.pl/pl_PL/nabor/aktualny-nabor/