Dziś w siedzibie FUNDACJI FILMOWEJ IM. WŁADYSŁAWA ŚLESICKIEGO rozpoczęła się piąta edycja DOC DEVELOPMENT – programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. Do tegorocznego programu zakwalifikowało się 13 projektów. Podczas pierwszej, trzydniowej sesji uczestnicy omówią swoje projekty i ich planowany rozwój, zgłębią tajniki pitchowania oraz podstawy współpracy z producentem.
Program DOC DEVELOPMENT organizowany jest od 2019 roku, a jego adresatami są reżyserzy, którzy pracują nad swoimi projektami filmów dokumentalnych i poszukują producentów. Podczas zajęć uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne, konsultują swoje pomysły z tutorami, przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają też szansę przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. W 2023 roku DOC DEVELOPMENT potrwa od czerwca do grudnia. Jego zwieńczeniem będą pitchingi projektów przed zaproszonymi na wydarzenie producentami – potencjalnymi partnerami rozwijanych projektów.
Do 5. edycji DOC DEVELOPMENT zakwalifikowało się 13 projektów:
𝗖𝗮𝘀𝘁𝗶𝗻𝗴 𝗻𝗮 𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗰𝗮, reż. Monika Bysina
𝗖𝘇𝗲𝘀́𝗰́, 𝗷𝗲𝘀𝘁𝗲𝗺 𝗖𝘇𝗮𝗿𝗲𝗸, reż. Diana Szczotka
𝗛𝗶𝗱𝗱𝗲𝗻 𝗠𝗼𝘁𝗵𝗲𝗿, reż. Małgorzata Łuczyna
𝗞𝗮𝘀𝘇𝗮 𝘄 𝗴ł𝗼𝘄𝗶𝗲, reż. Tomasz Porębski
𝗞𝘄𝗶𝗮𝘁 𝗠ł𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝘇̇𝘆 𝗣𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷, reż. Piotr Bodak
𝗠𝗮𝗲𝘀𝘁𝗿𝗮, reż. Magda Nabiałczyk
𝗠𝗮𝗷𝗸𝗮, reż. Adam Porębowicz
𝗡𝗶𝗲 𝘇𝗻𝗮𝗺 𝗷𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲 𝗷𝗲𝗷 𝗶𝗺𝗶𝗲𝗻𝗶𝗮, reż. Katarzyna Mateja
𝗢𝗸𝗼ł𝗼, reż. Bartosz Toboła
𝗣𝗮𝗰𝘆𝗳𝗶𝘀𝘁𝗸𝗮, reż. Tomasz Drozdowicz
𝗣𝗼𝘄𝗶𝗲𝗱𝘇 𝘁𝘆𝗹𝗸𝗼, reż. Michał Kawecki
𝗣𝗼𝘄𝗿𝗼́𝘁 , reż. Olga Kałagate
𝗪𝘀𝘇𝘆𝘀𝘁𝗸𝗶𝗲 𝘀𝘇𝘄𝗶𝗻𝗱𝗹𝗲 𝗺𝗼𝗷𝗲𝗴𝗼 𝘀𝘁𝗮𝗿𝗲𝗴𝗼, reż. Olek Młyński
Podczas pierwszej sesji DOC DEVELOPMENT uczestnicy odbędą konsultacje z głównymi tutorami programu: reżyserem filmów dokumentalnych Jackiem Bławutem i producentką Andźką Wydrą oraz dyrektorem programu Adamem Ślesickim. Na dalszych sesjach będą mieli okazję pracować nad swoimi projektami z prorektorką Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbarą Pawłowską, reżyserką specjalizującą się w przygotowywaniu trailerów Małgorzatą Świderską oraz reżyserką, specjalistką od archiwaliów Magdaleną Szymków. Uczestnicy również będą mogli się spotkać z przedstawicielami partnerów programu: poznają zasady współpracy i koprodukcji z CANAL+ oraz skorzystają z konsultacji i sprzętu MX35 w ramach dokumentacji projektu. Efektem programu ma być przygotowanie projektów do składania wniosków do PISF na development. Zwieńczeniem warsztatów jest prezentacja projektów przed polskimi producentami w celu nawiązania współpracy przy projektach. Wydarzenie co roku gromadzi ok. 30 zainteresowanych producentów, przedstawicieli telewizji, firm postprodukcyjnych oraz funduszy filmowych.
Wśród uczestników poprzednich edycji DOC DEVELOPMENT znaleźli się m.in. reżyser i operator Paweł Dyllus, uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk, Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz oraz Rafał Małecki – reżyser nagradzanej „Rdzy”. Uczestnikami DOC DEVELOPMENT byli także m.in. Małgorzata Goliszewska (projekt „The Perfect Date”), Julia Kuzka (projekt „Go&See”), Sylvie Derdacki (projekt „Dziennik buntownika – Krystian Lupa”) i Agnieszka Kokowska („W stronę słońca”) którzy następnie wzięli udział w ósmej edycji programu Doc Lab Poland.
W ostatniej edycji w 2022 roku uczestniczył Maciek Hamela z projektem „Skąd dokąd”, który otrzymał dwie nagrody na 20. edycji festiwalu Millennium Dosc Against Gravity (Nagrodę dla Najlepszego Filmu Polskiego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych), był zaprezentowany w sekcji festiwalu w Cannes, a następnie wygrał festiwal w Sheffield.
Organizatorem programu DOC DEVELOPMENT jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji jest DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla koproducentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży a także CEDOC MARKET – jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny. IMPAKT to program Fundacji skierowany do producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, zaś PIERWSZY FILM wspiera młodych ludzi, stawiających w filmie pierwsze kroki. Ważną inicjatywą jest też cykl filmowy DOC HOT SELECTION – projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.
Partnerami tegorocznej edycji Doc Developmentu są: CANAL+, MX35, Mazowiecki Instytut Kultury i Mazovia Warsaw Film Commission. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Więcej na: www.doc development.pl