Strona główna Doc Lab Poland UCZESTNICY DOC DEVELOPMENT 2021 ZAPREZENTOWALI SWOJE PROJEKTY

UCZESTNICY DOC DEVELOPMENT 2021 ZAPREZENTOWALI SWOJE PROJEKTY

UDOSTĘPNIJ

W piątek, 3 grudnia 2021 w siedzibie Mazowieckiego Instytutu Kultury odbyła się prezentacja projektów rozwijanych w ramach 3. edycji DOC DEVELOPMENT – programie dla reżyserów dokumentalistów, organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. W prezentacji wzięło udział 11 twórców z projektami, zaś gośćmi pitchingu było ponad 30 przedstawicieli firm producenckich, nadawców telewizyjnych oraz funduszy filmowych. Po prezentacji uczestnicy mieli okazję odbyć z nimi indywidualne spotkania.

Jak znaleźć miłość? Jak znaleźć sens życia? Jak nawiązać relację z dorastającym dzieckiem? Jak zacząć wszystko od nowa? To tylko niektóre z pytań, które w rozwijanych przez siebie projektach filmów dokumentalnych planują zadać reżyserzy – uczestnicy tegorocznej edycji Doc Development. Nie krępują ich geograficzne granice, niedostępne krainy, zdystansowani bohaterowie. Za swoimi postaciami ruszą wszędzie – od Japonii po Meksyk, od Krakowa po Chlebiotki, w czeluści archiwów i w zakamarki aplikacji randkowych.
Widzami prezentacji projektów DOC DEVELOPMENT byli producenci i przedstawiciele wielu firm produkcyjnych, zajmujących się dokumentem, m.in. Małgorzata Staroń (Staroń Film), Anna Gawlita (Kijora Film), Piotr Kobus (Manana), Stanisław Zaborowski i Daria Maślona (Silver Frame), Katarzyna Kuczyńska (HAKA Films), Agnieszka Balicka, Tomasz Piechal i Artur Cichmiński (TVP S.A.), Alicja Gancarz (CANAL+), Wojciech Diduszko (Millennium Docs Against Gravity), Katarzyna Wilk (Krakowski Festiwal Filmowy), Barbara Ławska, Ewa Latkowska (ZPR Media), Anna Adamiak i Aleksander Bilnik (MX35), Małgorzata Małysa (Furia Film), Anna E. Dziedzic (Fixa Film) i inni. Po prezentacjach uczestnicy programu odbyli z nimi szereg indywidualnych spotkań, omawiając możliwości współpracy.

Podczas pitchingu zaprezentowano 11 projektów 3. edycji DOC DEVELOPMENT:

Joanna Deja — projekt „90 dni”
Piotrek porzucił zakon, Magda utknęła z dziećmi w domu, Karolina nie cierpi swojej pracy, a Michał pragnie miłości. Wszyscy oni przystępują do kontrowersyjnego programu z zakresu rozwoju osobistego „Wyzwanie 90 dni”. Mentorem ich zmiany jest coach, milioner Krzysztof Król.

Sylvie Derdacki — projekt „Dziennik buntownika. Krystian Lupa”
Listopad 2021 roku. Jak co tydzień Krystian Lupa wyrusza pociągiem z Krakowa do Warszawy. Tu czyta, pisze, marzy. Uciekający za oknem pejzaż, metafora życia, rozmywa się i przenika z innymi obrazami, zabierając nas w świat tego przenikliwego artysty i wizjonera.

Małgorzata Goliszewska — projekt „The Perfect Date”
Los nie przyniósł ci jeszcze wymarzonego partnera życiowego? Nie pomagają portale randkowe, poradniki ani psychoterapia? Zaprojektuj mężczyznę marzeń u astrologa!

Maciej Jabłoński — projekt „Mrok”
Krzysztof, ekstremalny nurek jaskiniowy, ucieka od życia na powierzchni szykując się do pobicia kolejnego rekordu. Im głębiej pod wodę, tym bardziej odczuwalna staje się niepewność i bliskość śmierci.

Joanna Janikowska — projekt „Isabella”
Isabella przepowiedziała, że umrze w wieku 93 lat. Zostały jej tylko 3 lata, by uratować samą siebie i swoje niszczejące miasteczko od zapomnienia. Mimo to, nie opuszcza jej humor, werwa i nieznośny charakter.

Kamil Król — projekt „Bogowie pamięci”
Twórcy polskiej rewolucji informatycznej z drugiej połowy XX wieku podejmują ostatnią próbę ocalenia od zapomnienia swoich wynalazków. Na płytce z 2048 bajtami chcą zakodować informację, która zapewni im nieśmiertelność – zanim sami stracą pamięć.

Katarzyna Kultys — projekt „Imperium”
Nastoletni Oskar mieszka pod jednym dachem z liczną kolonią mrówek, skorpionów, pająków i jaszczurek. Oraz z matką, która nienawidzi i boi się robactwa.

Julia Kuzka — projekt „Go & See”
Weronika wyjeżdża jako modelka na ostatni kilkumiesięczny kontrakt. W Japonii mierzy się z surowymi wymaganiami rynku, samotnością i tęsknotą za ukochaną młodszą siostrą. Jednocześnie z innymi dziewczynami próbuje cieszyć się przygodą i młodością.

Iga Łapińska — projekt „Tutaj”
Sławek biega po polach z wykrywaczem metalu. Adam krzywą sztangą bije rekord Europy. Marzena w oborze siedzi na Facebooku. Gdzie? W Chlebiotkach.

Jarosław Migoń — projekt „Paleta. Momentos”
Skrzypek Zbigniew Paleta po kilkunastu latach niezwykłej kariery wyjeżdża z Polski na rok. Jednak, gdy w kraju wybucha stan wojenny, musi zostać w Meksyku i zacząć wszystko od nowa.

Piotr Wójcik — projekt „Górnik-Roma ’70”
W głębokim PRL-u cały kraj wstrzymuje oddech, kiedy drużyna Górnika Zabrze staje przed historyczną szansą awansu do finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Wynik tej rywalizacji nie leży jednak w rękach piłkarzy.

Podczas tegorocznej edycji programu DOC DEVELOPMENT uczestnicy rozwijali swoje projekty pod okiem tutorów programu, wybitnych dokumentalistów: Lidii Dudy, Jacka Bławuta, producentów: Anny Wydry i Adama Ślesickiego, ekspertki od trailerów Małgorzaty Świderskiej, prorektor ds. studenckich Warszawskiej Szkoły Filmowej, Barbary Pawłowskiej, reżyserów specjalizujących się w archiwaliach: Magdaleny Szymków i Tomasza Wolskiego. Uczestnicy mieli również okazję spotkać się z przedstawicielami partnerów programu: Mateuszem Wajdą i Pawłem Ziemilskim z firmy MX35, Tomaszem Piechalem z TVP Dokument i Alicją Gancarz z CANAL+ oraz Arturem Liebhartem, Karolem Piekarczykiem i Wojciechem Diduszko z Millennium Docs Against Gravity, którzy opowiedzieli o modelach dystrybucji filmowej oraz planowaniu dystrybucji.

Organizatorem Doc Development jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a dyrektorem Adam Ślesicki. Partnerami 3. edycji byli: CANAL+, TVP Dokument, Millennium Docs Against Gravity, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, MX35 oraz kancelaria MKZ Partnerzy.

W dotychczasowych dwóch edycjach DOC DEVELOPMENT udział wzięło 26 reżyserów, wśród których znaleźli się m.in. Ewa Kochańska, autorka nagradzanego dokumentu „Jazda obowiązkowa”, doświadczony montażysta Miłosz Hermanowicz, czy Rafał Małecki reżyser nagradzanej „Rdzy”. Projekt „Dziewczyńskie historie” Agnieszki Borzym był rozwijany także w ramach 7. edycji Doc Lab Poland, a projekt Agnieszki Kokowskiej „W stronę słońca” wziął w tym roku udział w CEDOC Market oraz otrzymał dofinansowanie PISF na produkcję. W pierwszej edycji brali udział m.in. reżyser i operator Paweł Dyllus, wielokrotnie nagradzani reżyserzy: Paweł Borowski, Julia Groszek, czy uhonorowana Srebrnym Smokiem na KFF Aleksandra Maciejczyk.

Nabór na kolejną edycję programu odbędzie się wiosną 2022 r.

Więcej informacji na stronie www.docdevelopment.pl