Strona główna Doc Lab Poland 14 POLSKICH PROJEKTÓW DOKUMENTALNYCH NA WYDARZENIACH BRANŻOWYCH IDFA, DOK LEIPZIG I JI.HLAVA...

14 POLSKICH PROJEKTÓW DOKUMENTALNYCH NA WYDARZENIACH BRANŻOWYCH IDFA, DOK LEIPZIG I JI.HLAVA W RAMACH POLISH DOCS PRO

UDOSTĘPNIJ

Cztery projekty biorące udział w tegorocznej edycji Doc Lab Poland zostaną zaprezentowane na IDFA Industry podczas jednego z największych wydarzeń poświęconych dokumentowi – Festiwalu IDFA w Amsterdamie. Dziesięć kolejnych, także uczestniczących w programie, zostało już zaprezentowanych w sekcjach branżowych festiwali DOK Leipzig (Niemcy) oraz Ji.hlava (Czechy). Prezentacje są częścią programu POLISH DOCS PRO, realizowanego przez Krakowską Fundację Filmową we współpracy z Doc Lab Poland. Projekty prezentowane w Amsterdamie to: „Ucieczka na Srebrny Glob” Kuby Mikurdy, „Bogini Fuji” Eri Mizutani, „Jestem jednym z nich” Nadima Suleimana i „Do ślubu” Daniela Stopy. Prezentacja odbędzie się 20 listopada 2020 roku na platformie online festiwalu.

Co roku, w ramach IDFA Industry odbywa się kilkanaście wydarzeń poświęconych finansowaniu czy koprodukcjom (IDFA Forum), sprzedaży i dystrybucji (Docs for Sale Market), a także wiele prezentacji i wydarzeń networkingowych mających na celu wsparcie przy znalezieniu międzynarodowych partnerów. Jednym z jej punktów będzie odbywająca się w piątek prezentacja Polish Docs Pro Showcase poświęcona czterem wybranym projektom filmów dokumentalnych na różnym etapie rozwoju. Selekcja projektów odbyła się we współpracy Krakowskiej Fundacji Filmowej i Doc Lab Poland.

Cztery wybrane projekty, które będą miały szansę zaprezentować się przed potencjalnymi międzynarodowymi partnerami poruszają bardzo zróżnicowane tematy. „Ucieczka na Srebrny Glob” Kuby Mikurdy (prod. Daria Maślona, Silver Frame) to dokument o największej tajemnicy – i największym, niespełnionym marzeniu polskiego kina: burzliwej realizacji filmu „Na srebrnym globie” Andrzeja Żuławskiego. Biorąca udział w Docs to Start „Bogini Fuji” Eri Mizutani (prod. Anna Fam, Polished Productions) w środku filmowej opowieści stawia Keiko, nauczycielkę tańca dla Fuji, która przerywa zmowę milczenia japońskich kobiet i postanawia zreformować skostniałą tradycję, której oddała życie. Działa sama wbrew lokalnej społeczności i kulturze. Z kolei rozwijany na Docs to Go „Jestem jednym z nich” Nadima Suleimana (prod. Jacek Bławut i Luiza Pietrzak Palmyra Films) opowiada o syryjskim imigrancie, który kręci film o polskim nacjonaliście. Film staje się pretekstem do zbliżenia dwóch ludzi, opowiadając historię o przyjaźni prawie niemożliwej. W innym biorącym udział w Docs to Go projekcie, „Do ślubu” (prod. Małgorzata Staroń i Joanna Tatko, Staron Film) reżyser Daniel Stopa kieruje kamerę na swoich rodziców. Jego dokument to słodko-gorzka opowieść o małżeństwie, w którym ślub syna staje się pretekstem dla rodziców do podsumowań na temat 40-stu wspólnie spędzonych lat. Prezentacja odbędzie się 20 listopada w godzinach 17.00 – 18.00, a po niej będą miały miejsce spotkania online przedstawicieli projektów z zaproszonymi ekspertami.

Ponadto, jeden z projektów z zeszłorocznej edycji Doc Lab Poland – „Lili” w reż Sylwii Rosak, produkowany przez Haka Films – zakwalifikował się na IDFA Forum. Dokument opowiada o próbie przyjrzenia się światu dorosłych oczami ośmioletniej dziewczynki. Z kolei na targach Docs for Sale, w tym roku również odbywających się online, wśród polskich produkcji zobaczyć będzie można filmy uczestniczące w minionych edycjach Doc Lab Poland: „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego (prezentowany także publiczności w sekcji Best of Fests), „Efekt motylka” w reżyserii Jarosława Szmidta oraz biorący udział w tegorocznej edycji dokument Aleksandry Potoczek „xABo. Ksiądz Boniecki”.

Wybrane na IDFA Industry projekty to niejedyne, które z powodzeniem podróżują po światowych wydarzeniach branżowych. W październiku podczas DOK Leipzig (również w ramach Polish Docs Pro) zaprezentowano pięć projektów z tegorocznej edycji Doc Lab Poland. Pokazano nowy projekt Piotr Szczepańskiego „@miriamfrompoland” (prod. Anna Pachnicka, Anagram Film) opowiadający o Miriam Synger – silnej kobiecie w patriarchalnej społeczności. Miriam walczy o swoją tożsamość ortodoksyjnej Żydówki, która chce mieszkać we współczesnej Polsce. Drugim projektem był „Debiut” Aleksandry Maciejczyk (prod. Marta Gmosińska, Lava Films). Jest to opowieść o pochodzącej z rodu książęcego Marysi, której rodzina nie utrzymuje kontaktów z kręgami arystokratycznymi. Na przekór historii rodzinnej dziewczyna bierze udział w Balu Debiutantów poszukując swojej tożsamości. Kolejnym dokumentem uczestniczącym w DOK Industry było „Kilka dobrych dni” w reż. Tadeusza Chudego i Bartosza Łuniewskiego (prod. Rafał Sakowski, Iris Media) o grupie więźniów którzy mają za zadanie oswoić agresywne psy ze schroniska. W wydarzeniu zaprezentowano także „Wielkiego szefa” Tomasza Wolskiego ( prod. Anna Gawlita, Kijora Film) będącego przewrotną biografią Leopolda Treppera i „Nina idzie za mąż” Andrzeja Szypulskiego (prod. Marta Dużbabel i Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films) o skomplikowanej miłości katolika i należącej do świadków Jehowy, Niny. Poza tym na DOK Co-Pro Market w Lipsku udział wzięło „Gypsy Gadji” w reżyserii Dasy Raimanowej (prod. Rafał Sakowski, Story Vehicle) opowiadający o kobiecie rozdartej między dwoma kulturami, polską i romską. Projekt również był rozwijany na Doc Lab Poland i został uhonorowany w ramach pitchingu Docs to Start na Krakowskim Festiwalu Filmowym nagrodą DOK Leipzig.

Z kolei na październikowym Ji.hlava Industry podczas Ji.hlava International Documentary FF zaprezentowano 5 kolejnych projektów Doc Lab Poland – cztery rozwijane na Docs to Start oraz jeden z Docs to Go. Były to: „Czyżyk” Zofii Kowalewskej (prod. Stanisław Zaborowski, Silver Frame) – historia niezwykłej podróży 92-letniego Zdzisława; „Być jak Beniowski” Katarzyny Trzaski i Marka Kucharskiego (prod. Łukasz Bluszcz, Vision House Productions) o trójce entuzjastów z małego polskiego miasteczka, zafascynowanych postacią XVIII w. podróżnika Maurycego Beniowskiego; „Moja Ozerna” reż. Karina Będkowska (prod. Monika Braid, Braidmade Films) o niezwykłej relacji reżyserki z mieszkającą na Ukrainie ciocią; „Dom z piasku” Pawła Wyszomirskiego (prod. Marta Dużbabel, Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Pinot Films) o człowieku próbującym poradzić sobie z kryzysem klimatycznym; oraz reżyserowane przez Emilię Śniegoską „Kumotry” (prod. Łukasz Bluszcz, Vision House Productions) będące kontemplacyjną opowieścią o ponad 30-letniej przyjaźni dwóch wdów, Hanki i Bronki. Także te prezentacje były zrealizowane w ramach Polish Docs Pro. Zarówno uczestnicy Ji.hlava Industry, jak i DOK Industry w Lipsku po prezentacjach mieli okazję odbyli rozmowy z potencjalnymi partnerami dla swoich projektów.

Polish Docs Pro to inicjatywa Krakowskiej Fundacji Filmowej, realizowana we współpracy z Doc Lab Poland. Jej celem jest kontynuacja i rozwinięcie działań zainicjowanych w ramach projektu Polish Docs w 2006 roku. Skupia się on przede wszystkim na szerokiej promocji polskiej branży dokumentalnej na międzynarodowych wydarzeniach przeznaczonych dla profesjonalistów filmowych. Wspiera filmowców i producentów w rozwoju ich projektów poprzez ułatwienie dostępu do zagranicznych rynków, koordynację wyjazdów delegacji na fora pitchingowe i targi koprodukcyjne, organizację prezentacji projektów, modeli produkcyjnych i możliwości koprodukcji z Polską, organizację spotkań networkingowych, udział w wykładach, dyskusjach panelowych, warsztatach i szkoleniach. Projekt koordynowany jest przez Krakowską Fundację Filmową przy współpracy z Doc Lab Poland, a realizowany jest przy wsparciu finansowym przez Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Krakowskiego Biura Festiwalowego.