Strona główna Doc Lab Poland NAGRADZANY DOKUMENT „DIAGNOSIS” NA DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2019

NAGRADZANY DOKUMENT „DIAGNOSIS” NA DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2019

UDOSTĘPNIJ
Diagnosis

Drugi pokaz w ramach cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2019, prezentującego najciekawsze polskie filmy dokumentalne ostatnich lat, odbędzie się 9 września w warszawskim klubie Barka Wisława. Widzowie zobaczą nagrodzony w Krakowie i Moskwie dokument „Diagnosis”, którego światowa premiera odbyła się w zeszłym roku na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie. Film był rozwijany w ramach programu DOC LAB POLAND.

Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z reżyserką Ewą Podgórską, producentką Małgorzatą Wabińską i operatorem Markiem Kozakiewiczem, które poprowadzi dziennikarka Magdalena Juszczyk.

9 września, godz. 20:00
Barka Wisława – Generała George’a Smitha Pattona 1, Warszawa

Wstęp wolny.

DIAGNOSIS
2018, 77 min

Czy miasto ma świadomość?

„Diagnosis” to kreacyjny film dokumentalny, podróż w głąb podświadomości miejskiej.
Mieszkańcy uczestnicą w sesjach na kozetce. Zaczynając niewinnie, od udzielania odpowiedzi na zabawne pytania, np. jakim zwierzęciem jest miasto. Rozpoczynają podróż w głąb własnych uczuć i emocji w stosunku do miejsca, w którym żyją. Samo miasto staje się jedynie punktem wyjścia do intymnych rozmów. Proces się rozwija, bohaterowie dzielą się ukrytymi wspomnieniami, przypominają sobie niby proste wydarzenia, zupełnie jednak zmieniające ich życie. Pragnienia, lęki, niewypowiedziane wcześniej historie i momenty silnych emocji, przeplatają się z wizyjnymi ujęciami miasta. Łączą się ze sobą, uzupełniają i nawzajem na siebie oddziałują. Chociaż bohaterowie się zmieniają, historia pozostaje ta sama. Ktoś ją zaczyna, a kto inny kończy, jakby wszyscy dzielili wspólny los.

Film miał światową premierę w 2018 roku na jednym z najważniejszych festiwali
dokumentów na świecie, IDFA w Amsterdamie. Potem prezentowany był jeszcze na wielu prestiżowych imprezach filmowych, gdzie zdobył dwie nagrody: Nagrodę za najlepszy montaż na Moscow International Documentary Film Festival DOKer oraz Nagrodę Główną KIPA za Najlepszy Debiut Producencki na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera w Krakowie. Dokument był rozwijany w ramach programu DOC LAB POLAND w 2015 roku.

Scenariusz i reżyseria: Ewa Podgórska, zdjęcia: Marek Kozakiewicz, muzyka: Bartłomiej Tyciński, DJ Lenar, reżyseria dźwięku: Marcin Lenarczyk, montaż: Piasek & Wójcik, kierownictwo produkcji i produkcja: Małgorzata Wabińska, produkcja: Entertain Pictures, koproducenci: Błażej Moder, Monika Głowacka, Andrzej Łucjanek, Wojciech Janio, Łukasz Ceranka, koprodukcja: EC1 Łódź – Miasto Kultury, Fixafilm.

O filmie:

Rodzi się nowa fala polskiego dokumentu. Trzy filmy zrealizowane przez trzydziestolatków w sposób symboliczny odbudowują poczucie społecznej solidarności. To kinowy spektakl oparty na koncepcie formalnym.
Tadeusz Sobolewski, „Gazeta Wyborcza”

Przejmująca prawda wyznań, autentyczne emocje, kreacyjny obraz i dźwięk skomponowany z odgłosów zarejestrowanych w Łodzi, oraz muzyka układająca się w integralną całość, niczym podróż przez wirtualne miasto pragnień i lęków. (…) indywidualne wątki splatają się w jedną uniwersalną historię o ludzkiej duszy.
Bogdan Sobieszek „Kalejdoskop”

Jest to film o współczesnej kondycji ludzkości, która zwyciężyła głód, większość chorób i żyje w relatywnie pokojowych czasach, ale wciąż znajduje się daleko od swojego głównego marzenia – bycia szczęśliwym.
Sergey Pavlov, psychoanalityk

Prowadząca Magdalena Juszczyk

Dziennikarka radiowa i telewizyjna (Radio Jazz, Radio PiN, Dwójka Polskie Radio, Telewizja Kino Polska, Canal+), autorka audycji poświęconych kulturze, ze szczególnym uwzględnieniem kina (jej autorski „Program obowiązkowy” Telewizji Kino Polska otrzymał w 2017 r. nominację do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Jako moderatorka spotkań autorskich i debat współpracuje między innymi z dystrybutorami filmowymi, festiwalami, Filmoteką Narodową, Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” oraz DOC LAB POLAND.

Zapraszamy na czwartą już edycję DOC LAB POLAND HOT SELECTION – cyklu pokazów najciekawszych, najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i towarzyszące mu spotkania z twórcami. Pierwsza projekcja – „Królowej ciszy” Agnieszki Zwiefki odbyła się w grudniu 2016 roku. W następnym roku pokazanych zostało sześć filmów, między innymi: „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej i „Miss Holocaust” Michaliny Musielak. W 2018 roku HOT SELECTION otworzył pokaz laureata Festiwalu IDFA, filmu „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego. Drugim prezentowanym w cyklu dokumentem był nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Książę i Dybuk”, trzecim – obsypany nagrodami „Over the limit” Marty Prus. Swoje filmy pokazywali również: Tomasz Drozdowicz – „Koncert na dwoje”, Rafał Łysak – „Miłość bezwarunkowa”, Marcin Sauter – „Urosłam kiedy
spałaś” i „Żalanasz” oraz Katarzyna Trzaska – „Wieś pływających krów”.

W tym roku w cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION oprócz „Diagnosis”, pokazane zostaną również „Dziwor” Pawła Dyllusa, „Krzyżoki” Anny Gawlity, „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej, „In touch” Pawła Ziemilskiego oraz „Dziś, jutro … wczoraj” Diany Kadłubowskiej i Krzysztofa Kadłubowskiego. Cykl otworzył 26 sierpnia pokaz filmu „Desert Coffee” Mikaela Lypińskiego.

„DESERT COFFEE” MIKAELA LYPIŃSKIEGO NA DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2019

Doc Lab Poland na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym – fotograficzne wspomnienia

Ogłaszamy nabór na IMPAKT