Zapraszamy na organizowany w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego wykład otwarty Lidii Dudy pt. „Między dziennikarstwem a filmem – gdzie kończy się reportaż, a zaczyna film dokumentalny”. Wydarzenie jest częścią CentEast Market. Odbędzie się we wtorek, 15 października, o godz. 18.00 w Kinotece – sala nr 6. Wejściówki będą dostępne na godzinę przed wykładem w Informacji Festiwalowej.
Lidia Duda jest cenioną reżyserką i scenarzystką filmów dokumentalnych, konsultantką programów DOC LAB POLAND I DOC DEVELOPMENT. Otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in Złotego Lajkonika Krakowskiego Festiwalu Filmowego za „Uwikłanych” (2012) i „Herkulesa” (2004). Zdobyła Grand Prix m.in. w Pradze, Moskwie, Nowym Jorku, Chicago, Stambule i Kantonie. Do jej najlepszych filmów należą również: „Tu wódka jest Bogiem, a wiara nałogiem” (2001), „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (2002) i „U nas w Pietraszach” (2002), „Wszystko jest możliwe” (2012) i „Newborn” (2018). Jest autorką seriali dokumentalnych: „Tylko tato” i „Młode rekiny”. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej i Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. Pracę w mediach zaczynała w reklamie, potem pracowała w redakcji programów informacyjnych, skąd przeszła do redakcji reportażu, który zarzuciła na rzecz filmu dokumentalnego. Od kilkunastu lat pracuje jako wolny strzelec.
We wtorek opowie jak przejść od realizacji reportażu do reżyserii filmu dokumentalnego oraz w jaki sposób można wykorzystać doświadczenia reportażowe w pracy nad filmem dokumentalnym. Wyjaśni również jaka jest specyfika pracy na planie filmu dokumentalnego i jakie środki artystyczne są dla niego charakterystyczne.
Zapraszamy 🙂
WEJŚCIÓWKI na wykład otwarty Lidii Dudy – będą dostępne we wtorek na godzinę przed wykładem w Informacji Festiwalowej.
Na wszystkie wykłady otwarte DOC LAB POLAND wstęp jest wolny.
UWAGA! Ilość miejsc jest ograniczona!
Wykłady towarzyszą trzeciej sesji programu rozwoju projektów dokumentalnych DOC LAB POLAND 2019 – rozpocznie się 14 i potrwa do 17 października. Jest częścią CentEast Market Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych pięciu edycji jest ok. 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ok. 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach programu odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Fundacja jest także organizatorem jedynego w Polsce międzynarodowego Marketu Koprodukcyjnego na KFF (co roku ponad ok. 40 uczestniczących producentów i ok. 400 spotkań), a także DOC DEVELOPMENT, programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie.
Efekty pracy twórców uczestniczących w DOC LAB POLAND można oglądać w czasie publicznych pokazów Doc Hot Selection, prezentujących najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat. Niebawem rozpocznie się też MPAKT – najnowszy program Fundacji skierowany do producentów będących na początku drogi zawodowej, którzy przy wsparciu ekspertów chcą wspólnie z twórcami przygotowywać się do pracy nad swoimi projektami.
Program DOC LAB POLAND jest organizowany we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym, DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeskim Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym. Partnerami edycji 2019 są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Kraków, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakow Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Centrum Łowicka, Krakowski Klaster Filmowy, ColorOffOn, Uchostudio, kancelaria MKZ Partnerzy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.
Patronami Medialnymi są: Film&TV Kamera, FilmPro, Polish Docs, Magazyn Filmowy, VOGUE, TVP Kultura.
Więcej na: www.doclab.pl oraz www.fundfilm.pl
Tegoroczne wydarzenia branżowe na Warszawskim Festiwalu Filmowym, pod nazwą CentEast Market, odbędą się w dniach 17-19 października 2019. Celem wydarzenia jest promowanie kina z Europy Środkowo-Wschodniej na arenie międzynarodowej oraz stworzenie miejsca spotkań dla agentów sprzedaży, dystrybutorów, selekcjonerów festiwalowych i producentów z całego świata.
PROGRAM 15. CENT EAST MARKET to:
Pokazy Warszawskie – 35. edycja zamkniętych pokazów najnowszych polskich filmów (w tym koprodukcji) o międzynarodowym potencjale, dla zagranicznych agentów sprzedaży, dystrybutorów i selekcjonerów festiwalowych
Warszawskie Works-In-Progress – prezentacje wybranych filmów na etapie produkcji lub postprodukcji.
New Talents | Wajda School – prezentacja najciekawszych projektów studentów Szkoły Wajdy.
Doc Lab Poland – organizowany przez Fundację im. Władysława Ślesickiego program dla filmowców-dokumentalistów (reżyserów i producentów) mających już za sobą pierwsze zrealizowane produkcje.
Warsaw Next – 9. edycja warsztatów dla młodych polskich filmowców, mających na koncie co najmniej jeden film krótkometrażowy; spotkania z profesjonalistami z Polski i zagranicy, wykłady, networking.
FIPRESCI Warsaw Critics Project – 14. edycja warsztatów dla młodych dziennikarzy i krytyków filmowych z Europy Środkowej i Wschodniej; organizowane wspólnie z FIPRESCI.
Otwarte Warsztaty „Sztuka Montażu” – 16. edycja warsztatów dla osób interesujących się montażem, podczas których czołowi polscy montażyści odkrywają przed warszawską publicznością tajniki zawodu. Warsztaty organizowane są wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem Montażystów.
Prezentacja „Możliwości współpracy na rynku chińskim” – delegacja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Shanghaju opowie o perspektywach współpracy z Chinami.
Organizatorem CentEast jest Warszawska Fundacja Filmowa, a głównym partnerem Polski Instytut Sztuki Filmowej.