Strona główna Doc Lab Poland FILMY Z DOC LAB POLAND W KOSZALINIE

FILMY Z DOC LAB POLAND W KOSZALINIE

UDOSTĘPNIJ

W programie tegorocznego Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie znalazło się pięć filmów rozwijanych lub prezentowanych w ramach programu dla profesjonalnych dokumentalistów DOC LAB POLAND. 

Paweł Dyllus zrealizował film o Bogdanie Dziworskim, pt. „Dziwor”. Ten wybitny fotografik i dokumentalista po długiej przerwie postanawia zrealizować swój nowy film. Na planie rodzi się niezwykła relacja pomiędzy nim i jego młodszym operatorem. Paweł stara się dotrzeć do Dziworskiego, żeby poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania: gdzie są granice pomiędzy geniuszem a zwykłym filmowcem, jak wiele warto poświęcić dla filmu?

O granicy, ale w innym kontekście, opowiada film Igora Chojny „Graniczne cięcie”. Jego bohaterką jest fryzjerka Halina, posiadająca salon w przygranicznej miejscowości. Klienci, którzy odwiedzają salon, to niemieccy seniorzy. W fotelu fryzjerskim opowiadają o swoich marzeniach, lękach i kolejach życia. 

Rafał Łysak stworzył portret swojej babci. Jest 80-letnią zagorzałą katoliczką, której trudno pogodzić się z tym, że jej wnuk jest homoseksualistą. Reżyser pragnie by najbliższa mu osoba zrozumiała jego uczucia i bezgranicznie go zaakceptowała. Stąd tytuł „Miłość bezwarunkowa”. Ciepła historia dwóch kochających się osób została doceniona przez publiczność i krytyków już niejednego międzynarodowego festiwalu.

Tomasz Knittel przedstawił dokument opowiadający losy domu przy ul. Złotej w Warszawie, przyklejonego do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Dokument „Złota” to oszczędny, niemal intymny portret sąsiedzkiej społeczności, opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca, a także bolesne studium związku.

W Koszalinie pokazywane są też „Krzyżoki” Anna Gawlity – kreatywny dokument o polskiej wsi. Trzydziestu gospodarzy zaczyna konną podróż objeżdżając obrzeża pobliskich wiosek i pól. Zmęczenie I pijaństwo łączy się z religijną ekstazą, sakralność z profanum.

Projekt filmu „Złota” był prezentowany w tym roku podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W maju w Krakowie w branżowych pitchingach uczestniczyło 21 projektów filmów dokumentalnych rozwijanych w DOC LAB POLAND – dziewięć z nich otrzymało nagrody.

Nagrody DOC LAB POLAND 2019