Strona główna Doc Lab Poland Co wolno reżyserowi? Granice fikcji i prawdy w dokumencie

Co wolno reżyserowi? Granice fikcji i prawdy w dokumencie

UDOSTĘPNIJ

DOC LAB POLAND zaprasza na organizowany w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego wykład otwarty Pawła Łozińskiego pt. „Co wolno reżyserowi? Granice fikcji i prawdy w filmie dokumentalnym”. Wydarzenie jest częścią CentEast Market. Odbędzie się w czwartek, 17 października, o godz. 18.00 w sali numer 5 w Kinotece. UWAGA! Bezpłatne wejściówki będą dostępne na godzinę przed wykładem w Informacji Festiwalowej.

– Chciałbym na przykładzie dwóch ostatnich filmów “Ojciec i syn” i “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” opowiedzieć o eksperymencie i jego granicach, które sam muszę sobie postawić w czasie realizacji filmu dokumentalnego. Opowiem o tym, że “prawda” w filmie dokumentalnym nie istnieje, a fikcja bywa często bardziej wiarygodna od rzeczywistości. Zachęcam uczestników tego wykładu do czynnego uczestnictwa i zadawania pytań – mówi Paweł Łoziński.

Życiorys artystyczny Pawła Łozińskiego

Polski reżyser i producent filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Autor ponad 20 filmów dokumentalnych wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach. Robi pełne emocji autorskie filmy dokumentalne opowiadające o ludziach w sposób niezwykle intymny. Jest też scenarzystą, autorem zdjęć do wielu swoich filmów oraz ich producentem.

Międzynarodowe uznanie zdobył swoim dokumentalnym debiutem „Miejsce urodzenia” (1992) opowiadający o polskim Żydzie Henryku Grynbergu szukającym mordercy swojego ojca. Film zdobył wiele prestiżowych nagród w tym „Golden Gate Award” na SFIFF oraz Grand Prix „Vue sur les Docs” w Marsylii.

Pracował jako asystent Krzysztofa Kieślowskiego przy filmie „Trzy kolory biały”. Według pomysłu Kieślowskiego zrealizował film „100 lat w kinie” (1995) w prestiżowej serii powstałej dla BFI na 100-lecie kina.

Jego krótki metraż „Siostry” (1999) otrzymał deszcz nagród w tym prestiżowe Grand Prix „Cinema du Reel” Paryż, Grand Prix „Visions du reel” Nyon i Grand Prix Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Długi metraż „Taka historia“ otrzymał w tym samym roku Złotego Gołębia na Doc Leipzig. Sukces powtórzył na tym samym festiwalu w 2004 roku filmem „Między drzwiami” powstałym z serii „Poprzez Granice”.

Za film „Chemia” (2008) opowiadający o ludziach, którzy wychodzą z choroby nowotworowej dostał ponad 15 nagród w tym „Prix Europa“ za Najlepszy Europejski Film Telewizyjny 2009, Berlin, Nagrodę Telewizji MDR za najlepszy wschodnioeuropejski film dokumentalny – DOC Leipzig 2009.

Jego osobisty film opowiadający o relacjach z ojcem „Ojciec i syn” (2013) uhonorowany został min. Nagrodą św. Jerzego za Najlepszy Film Dokumentalny – 35 Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Moskwa 2013 oraz „Srebrnym Rogiem“ dla najlepszego filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w tym samym roku.

Wybrana filmografia:

2016 Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham – scenariusz, reżyseria
2013 Ojciec i syn – scenariusz, reżyseria, zdjęcia
2008 Chemia – scenariusz, reżyseria
2004 Między drzwiami
1999 Taka historia – scenariusz, reżyseria, zdjęcia
1999 Siostry – scenariusz, reżyseria, zdjęcia
1995 Sto lat w kinie – scenariusz, reżyseria
1992 Miejsce urodzenia – scenariusz, reżyseria

Na wszystkie wykłady otwarte DOC LAB POLAND wstęp jest wolny.
UWAGA! Ilość miejsc jest ograniczona!

WEJŚCIÓWKI na wykład otwarty Pawła Łozińskiego – będą dostępne w czwartek na godzinę przed wykładem w Informacji Festiwalowej.

Wykłady towarzyszą trzeciej sesji programu rozwoju projektów dokumentalnych DOC LAB POLAND 2019 – rozpocznie się 14 i potrwa do 17 października. Jest częścią CentEast Market Warszawskiego Festiwalu Filmowego.