Strona główna Doc Lab Poland Trwa nabór na 3. edycję DOC DEVELOPMENT!
 Kończy się 2. edycja programu

Trwa nabór na 3. edycję DOC DEVELOPMENT!
 Kończy się 2. edycja programu

UDOSTĘPNIJ

Trwa nabór na 3. edycję DOC DEVELOPMENT – intensywnego programu rozwoju dla reżyserów z projektami na wczesnym etapie. Zainteresowanych udziałem w programie zapraszamy na Dzień Otwarty DOC DEVELOPMENT (25.05.2021) by skonsultować swój projekt pod kątem zgłoszenia do tegorocznej edycji warsztatów. Tymczasem, końca dobiega 2. edycja programu, a biorące w niej udział projekty już cieszą się pierwszymi sukcesami.

DOC DEVELOPMENT jest programem intensywnego rozwoju dla reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie. Podczas warsztatów uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z czołowymi polskimi dokumentalistami, m.in.: Lidią Dudą, czy Jackiem Bławutem. Pod okiem kolejnych ekspertów przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają okazję przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. Program adresowany jest do twórców posiadających już doświadczenie, ale też do debiutantów: reżyserów, studentów szkół filmowych, operatorów lub montażystów, którzy chcą wyreżyserować film, bądź do filmowców-amatorów.

Koszt udziału w programie to 1000 zł + VAT. Formularz zgłoszeniowy na program znajduje się pod linkiem: formularz.docdevelopment.pl. Termin zgłoszenia upływa 4.06.2021 roku o godz. 23.59. Opłata za zgłoszenie wynosi 50 zł.

Osoby zainteresowane udziałem w programie serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty DOC DEVELOPMENT, który odbędzie się online we wtorek 25.05.2021 w godzinach 12-15:00. W ramach wcześniej umówionych spotkań indywidualnych na platformie Zoom, dyrektor programu Adam Ślesicki odpowie na pytania dotyczące zgłoszeń programu. Kandydaci będą mogli zarówno skonsultować swoje projekty pod kątem szans w selekcji, jak i uzyskać odpowiedzi na temat trybu naboru czy wymaganych materiałów. Na wydarzenie obowiązują zapisy drogą mailową. Chętnych do udziału prosimy o przesłanie maila na adres info@fundfilm.pl do 24 maja do godz. 19.00. W temacie maila należy wpisać „Dzień otwarty Doc Development” i wkleić poniższą zgodę na przetwarzanie danych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, mail) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego”. Po zgłoszeniu, w dniu spotkania otrzymają Państwo link do wydarzenia na platformie Zoom.

Tymczasem, końca dobiega, przełożona w czasie w wyniku trwającej pandemii, ostatnia sesja 2. edycji programu. Wzięło w niej udział 12 projektów: „Blisko coraz dalej” Ewy Kochańskiej, „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym, „Szary człowiek” Rafała Małeckiego, „Zapiski z oblężonego miasta” Mateusza Mularskiego, „Doktor owca” Edyty Pietrowskiej, „Made in Poland” Alexandre Dayeta, „Future” Marii Ornaf, „Sebastian jedzie nad morze” Tomasza Solińskiego, „W stronę słońca” Agnieszki Kokowskiej, „Obie nasze rodziny” Miłosza Hermanowicza, „Artyzanci” Tomasza Karpowicza i „Cantaory z Tumaco” Bartosza Wróblewskiego i Weroniki Rzeżutki. Uczestnicy pracowali nad swoimi projektami pod okiem czołowych polskich dokumentalistów, Lidii Dudy i Wojciecha Staronia, a także licznych konsultantów. Podczas tej edycji programu byli nimi prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska (pisanie scenariuszy), producentka Anna Wydra (współpraca reżysera z producentem), Małgorzata Świderska (przygotowanie trailerów), Adam Ślesicki (opisy i materiały promocyjne). W trakcie trwania programu. Uczestnicy spotkali się także z przedstawicielami Telewizji Polskiej i CANAL+, by poznać możliwości współpracy i koprodukcji z tymi stacjami. Mateusz Wajda i Paweł Ziemilski z firmy MX35 opowiedzieli o wykorzystaniu sprzętu i umiejętnym jego doborze. Właściciele firmy, doświadczeni filmowcy, doradzili uczestnikom, jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej przy ich projekcie.

Pod koniec zeszłego roku, biorący udział w programie reżyserzy mieli szansę pitchowania swoich projektów przed reprezentantami branży filmowej, potencjalnymi producentami, inwestorami i nadawcami telewizyjnymi. Po prezentacjach spotkali się z przedstawicielami m.in. CANAL+, TVP S.A., Kalejdoskop Film, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Mazovia Warsaw Film Commission, Staroń Film, Pinot Films, Instytucji Filmowej Silesia-Film, Fundacji Raban. Dzięki rozwojowi w programie Doc Development niektóre z projektów znalazły producenta i zostały wyselekcjonowane do dalszych programów doskonalenia dokumentów i na markety a także otrzymały dofinansowanie z publicznych środków. Projekt „W stronę słońca” Agnieszki Kokowskiej bierze udział w tegorocznym CEDOC Market oraz został dofinansowany w najnowszej sesji PISF, natomiast projekt Agi Borzym „Dziewczyńskie historie” jest rozwijany w ramach 7. edycji Doc Lab Poland. Partnerami 2. edycji DOC DEVELOPMENT byli: MX35, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Telewizja Polska S.A., CANAL+ oraz kancelaria MKZ Partnerzy. Program zebrał świetne opinie wśród uczestników:

Program Doc Development polecam każdemu dokumentaliście. Mój film, który był w bardzo wczesnej fazie rozwoju zyskał zupełnie nową perspektywę. Warsztaty z fantastycznymi tutorami sprawiły, że zyskałem świadomość jego słabych punktów i zrozumiałem, kiedy moja opowieść ma szansę stać się historią uniwersalną. Doc Development to najlepszy sposób na wypłynięcie na szerokie wody dla twórcy filmu dokumentalnego w Polsce. Jest prowadzony profesjonalnie, w przyjaznej atmosferze i przynosi wymierne efekty. Jeśli pojawia się krytyka to tylko taka, która inspiruje do dalszego działania. Ponadto, dzięki programowi znalazłem producenta i obecnie realizuję swój dokument na zupełnie innym poziomie. Można powiedzieć, że Doc Development odmienił moje życie zawodowe.
Rafał Małecki

Dzięki ścieraniu się obok siebie wielu przeróżnych projektów warsztaty pozwoliły mi zdobyć nowe spojrzenie na dokumentację mojego projektu i odkleić się od własnego wyjściowego stosunku do niego. Zacząłem bardziej o nim myśleć przez pryzmat budowania formy filmowej. Do tego warsztaty dobrze punktują wymagania branży wobec projektu i uczą komunikowania go.
Miłosz Hermanowicz

Udział w Doc Development bardzo pomógł mi rozwinąć mój projekt – przede wszystkim wiele przełamał w mojej głowie i sposobie myślenia o nim. Jestem pewien, że z kolejnym projektem również zaaplikuję do udziału w programie.
Mateusz Mularski

Partnerami 3. edycji Doc Development są: CANAL+, TVP Dokument, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, MX35 oraz kancelaria MKZ Partnerzy.

Więcej informacji na: www.docdevelopment.pl

fotos z projektu „Dziewczyńskie historie”, reż. Aga Borzym; prod. Pinot Films