Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego ogłasza nabór na kolejną edycję programu edukacyjnego dla młodzieży – Pierwszy Film. W jego ramach licealiści i studenci pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej. Opiekunami i tutorami programu są nagradzani filmowcy: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske, Marcin Sauter, Katarzyna Orzechowska. Nabór trwa do 18 maja.
Zgłoszenia w postaci wypełnionego formularza, pobranego ze strony www.pierwszyfilm.pl można przysyłać na adres mailowy: pierwszyfilm@fundfilm.pl w nieprzekraczalnym terminie: 18 maja, godz. 23.59. Zgłoszenia w innej postaci nie zostaną przyjęte.
PIERWSZY FILM to półroczny program edukacyjny dla pełnoletnich licealistów i studentów, którzy, pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i kręcą etiudy dokumentalne według własnych pomysłów. Program składa się z sześciu bardzo intensywnych sesji – od czerwca do grudnia. Uczestnicy dzielą się na trzyosobowe zespoły, w których realizują krótkie filmy. Program jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do zawodów filmowych; nie tylko takich jak reżyser, czy operator, ale też: montażysta, dźwiękowiec, kierownik produkcji. Przekazywana wiedza będzie dotyczyć zarówno filmów dokumentalnych, jak i fabularnych. Efektem warsztatów będą etiudy filmowe, które mają szansę być pokazane podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Opiekunami i stałymi tutorami programu będzie trójka reżyserów: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter oraz montażystka Katarzyna Orzechowska, którzy mają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów filmowych. Gościnnie w warsztatach wezmą udział czołowi polscy filmowcy: reżyserzy, operatorzy, dźwiękowcy, producenci. Program Pierwszy Film opiera się na podejściu praktycznym. Sesje podzielone są na poszczególne etapy powstania etiud i przybliżają takie zagadnienia jak m.in. poszukiwanie i rozwój tematu, dokumentacja i pisanie scenariusza, praca w bohaterem w dokumencie, realizacja pierwszych zdjęć czy montaż.
Do udziału w programie zgłosić może się młodzież w wieku 18-26 lat. Zajęcia odbywają się w okresie czerwiec-grudzień 2022 roku, w Warszawie. Udział w całym programie jest bezpłatny, Uczestnicy pokrywają jedynie część kosztów sesji wyjazdowej. Głównym kryterium przyjęcia na program jest wrażliwość i umiejętności uczestników; nie jest wymagane wykształcenie filmowe, ale doświadczenie w realizacji filmów (także amatorskich) jest mile widziane. Program otwarty jest dla młodzieży z całej Polski. Kandydaci wybrany w pierwszej turze selekcji zostaną zaproszeni na rozmowy kwalifikacyjne z tutorami programu, po których zostanie wybrana ostateczna grupa ok. 15 uczestników. Rozmowy odbędą się w Warszawie w dniach 26-29 maja. W trakcie festiwalu Millenium Docs Against Gravity w Warszawie zostanie zorganizowany dzień otwarty dla kandydatów, podczas którego odbędą się krótkie indywidualne konsultacje z tutorami programu.
Wykładowcy
Edyta Wróblewska – reżyserka filmów dokumentalnych: „Hübner. Gra z rzeczywistością”, „Ala z elementarza”, „PRL de luxe”, „Kiedy będziesz?”, „Małe instrumenty” które były pokazywane na festiwalach w Toronto, Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco, San Diego, Londynie, Sheffield, Nicei, Zagrzebiu, Kijowie, Kantonie, Melbourne, Krakowie. Reżyserka spektaklu „Mulholland Drive/Dianę” i fabuły „Droga”. Wieloletnia kierowniczka i wykładowczyni Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy. Doktorantka i wykładowczyni PWSFTviT w Łodzi.
Maciej Cuske – autor filmów dokumentalnych: „Kuracja”, „Antykwariat”, „Elektryczka”, „Ahoj”, „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie”, „Katyń. 60 dni na planie”, „Na niebie i na ziemi” i fabuł „I co wy na to, Gałuszko?”, „Stacja Warszawa”. Laureat nagród festiwalowych, m.in. w Győr, Paryżu, Krakowie, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu i Toruniu. Jego najnowszy film „Wieloryb z Lorino” zdobył m.in. Orła za najlepszy polski dokument. Współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Wieloletni wykładowca Przedszkola Filmowego i Kursu Dokumentalnego w Szkole Wajdy.
Marcin Sauter – fotograf, operator i reżyser filmowy. Autor kilkudziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Twórca Fundacji Bydgoska Kronika Filmowa. Wyreżyserował wielokrotnie nagradzane dokumenty: „Kino objazdowe”, „Pierwszy dzień”, „Za płotem”, „Na północ od Kalabrii”, „Hakawati”, „Urosłam kiedy spałaś”, „Żalanasz. Pusty brzeg” oraz fabuły „I co wy na to Gałuszko?” (z Maciejem Cuske) i „Miasto”. Jest też autorem zdjęć do kilkunastu filmów. Wieloletni wykładowca Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy.
Katarzyna Orzechowska – montażystka reklam, teledysków, filmów dokumentalnych i fabularnych, nagradzanych na największych europejskich festiwalach. Uhonorowana m.in. Orłem za montaż „Wieloryba z Lorino”, nagrodą na Against Doc Gravity dla „Między nami”, czy nagrodami za montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym za „Żalanasz. Pusty brzeg” oraz „Wieloryba z Lorino”. Wieloletnia konsultantka Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy.
Organizatorem Pierwszego Filmu jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; CEDOC MARKET – jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny; DOC DEVELOPMENT – program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, czy DOC HOT SELECTION – projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.
Partnerami tegorocznej edycji Pierwszego Filmu są: VIVENDI Create Joy, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Millennium Docs Against Gravity, MX35, Smakjam oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Więcej informacji i program warsztatów na: www.pierwszyfilm.pl Zgłoszenia w postaci wypełnionego formularza, pobranego ze strony można przysyłać na adres mailowy: pierwszyfilm@fundfilm.pl w nieprzekraczalnym terminie: 18 maja, godz. 23.59. Zgłoszenia w innej postaci nie zostaną przyjęte.