Rozpoczęła się tegoroczna edycja programu edukacyjnego PIERWSZY FILM skierowanego do licealistów i studentów. Dwunastu wybranych uczestników pod okiem doświadczonych filmowców w trakcie jego trwania stawia pierwsze kroki w realizacji filmowej. Opiekunami i tutorami programu są nagradzani filmowcy: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter. Podczas pierwszej sesji uczestnicy mieli także okazję wziąć udział w warsztatach dotyczących dźwięku w filmie prowadzonych przez reżysera dźwięku, Dariusza Wancerza, oraz w warsztatach poświęconych sprzętowi kamerowemu odbywających się w siedzibie partnera programu-firmy MX35.
PIERWSZY FILM to półroczny program edukacyjny dla pełnoletnich licealistów i studentów, którzy, pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i kręcą etiudy dokumentalne według własnych pomysłów. Program składa się z sześciu bardzo intensywnych sesji – od czerwca do grudnia. Uczestnicy dzielą się na trzyosobowe zespoły, w których realizują krótkie filmy. Program jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do zawodów filmowych; nie tylko takich jak reżyser, czy operator, ale też: montażysta, dźwiękowiec, kierownik produkcji. Efektem warsztatów będą etiudy filmowe, które mają szansę być pokazane podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
Do programu PIERWSZY FILM 2022 zakwalifikowało się 12 uczestników:
Julita Gajek
Aleksandra Głowicka
Alexandra Jansen
Maks Kopczyński
Alicja Pangowska
Karolina Rzepnikowska
Weronika Siemińska
Maja Szklarska
Aleksandra Wieteska
Joanna Zalewska
Emil Zawistowski
Jakub Zboiński
Opiekunami i tutorami programu są: Edyta Wróblewska – reżyserka filmów dokumentalnych: „Hübner. Gra z rzeczywistością”, „Ala z elementarza”, „PRL de luxe”, „Kiedy będziesz?”, „Małe instrumenty” które były pokazywane na festiwalach w Toronto, Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco, San Diego, Londynie, Sheffield, Nicei, Zagrzebiu, Kijowie, Kantonie, Melbourne, Krakowie; Maciej Cuske – autor licznych filmów dokumentalnych, laureat nagród festiwalowych, m.in. w Győr, Paryżu, Krakowie, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu i Toruniu. Jego najnowszy film „Wieloryb z Lorino” zdobył m.in. Orła za najlepszy polski dokument. Współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej; Marcin Sauter – reżyser wielokrotnie nagradzane dokumenty: „Kino objazdowe”, „Pierwszy dzień”, „Za płotem”, „Na północ od Kalabrii”, „Hakawati” „Urosłam kiedy spałaś”, „Żalanasz. Pusty brzeg” oraz fabuły „I co wy na to Gałuszko?” (z Maciejem Cuske) i „Miasto”. Jest też autorem zdjęć do kilkunastu filmów; oraz Katarzyna Orzechowska, nagradzana montażystka uhonorowana m.in. Orłem za montaż ”Wieloryba z Lorino”, nagrodą na Against Doc Gravity dla „Między nami” czy nagrodami za montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Gościnnie w warsztatach biorą udział czołowi polscy filmowcy: reżyserzy, operatorzy, dźwiękowcy, producenci.
Program Pierwszy Film opiera się na podejściu praktycznym. Pierwsza sesja programu odbyła się w dniach 18-20 czerwca w Warszawie. Podczas dwóch pierwszych dni warsztatów uczestnicy mogli m.in. omówić swoje pomysły na dokumentalne etiudy z tutorami programu. Zajęcia odbywały się w partnerów programu: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Domku Filmowym na Jazdowie. Trzeciego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach dotyczących dźwięku w filmie z reżyserem dźwięku Dariuszem Wancerzem, który pracował przy powstaniu takich filmów jak m.in. „Obcy na mojej kanapie” Grzegorza Brzozowskiego, „Nauka chodzenia” Marcina Kopcia, „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej czy „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera. Mieli także okazję zapoznać się z tajnikami sprzętu filmowego podczas warsztatów z Marcinem Sauterem, które odbyły się w siedzibie partnera programu – firmy MX35.
Organizatorem Pierwszego Filmu jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; CEDOC MARKET – jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny; DOC DEVELOPMENT – program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, czy DOC HOT SELECTION – projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.
Partnerami tegorocznej edycji Pierwszego Filmu są: VIVENDI Create Joy, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Millennium Docs Against Gravity, MX35, Smakjam oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.