W środę, 30 października 2024 w kinie Kultura odbędzie się pokaz filmu „RADICAL MOVE” w reżyserii Anieli Gabryel. Teatr jako metafora społeczności, która przeżywa swój wzlot i upadek. „RADICAL MOVE” to trzeci seans w Kinie Kultura w ramach tegorocznej edycji DOC HOT SELECTION!
Program DOC HOT SELECTION prezentujący co roku najciekawsze i najczęściej nagradzane polskie dokumenty ostatnich lat jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. W kolejnych miesiącach widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. doceniony nagrodą dla nastolatków na Porto/Post/Doc Film Festival w Portugali oraz na Międzynarodowym Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu film „Dziewczyńskie Historie” Agi Borzym, jak również inny, wielokrotnie nagradzany dokument „Skąd Dokąd” Maćka Hamelii (m.in na Millennium Docs Against Gravity; Sheffield Doc/Fest; Zurich Film Festival, Filmfest Hamburg i na wielu innych)
RADICAL MOVE, film dokumentalny, 77’, 2023
scenariusz reżyseria: Aniela Gabryel
produkcja: Agnieszka Dziedzic, Agnieszka Skalska / KOI STUDIO
zdjęcia: Zuzanna Kernbach
montaż: Anna Garncarczyk
Film otrzymał nagrodę dla najlepszego producenta dla Agnieszki Dziedzić i Agnieszki Skalskiej na Krakowskim Festiwalu Filmowym.
„Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, aby doświadczyć transcendencji ? Gdzie kończy się wolność a zaczyna się przemoc ? Grupa teatralna, kontynuując poszukiwania Jerzego Grotowskiego, oddaje życie artystycznej pracy. Między fascynacją a lękiem przekraczają własne granice. Teatr jako metafora społeczności, która przeżywa swój wzlot i upadek. “Próbujemy połączyć to, co nas rozdzierało na duszę i ciało, na sex i intelekt, na mnie i na nie mnie. Wiedząc, że nie unikniemy także i otarcia się o zło.”
Pokaz filmu odbędzie się w kinie Kultura (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23), w środę, 30 października o godz. 19:30 w sali Kultura. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką Anielą Gabryel.
Do wstępu upoważniają wejściówki wydawane w kasie kina, w dniu projekcji.
„RADICAL MOVE” to kolejny film cyklu pokazów DOC HOT SELECTION w ramach której do grudnia widzowie będą mogli obejrzeć na dużym ekranie najważniejsze dokumenty ostatnich lat. Kolejne projekcje będą organizowane dwa razy w miesiącu, w środy, w kinie Kultura. Wszystkie prezentowane podczas DOC HOT SELECTION tytuły były rozwijane w ramach DOC LAB POLAND, największego w Polsce programu rozwoju projektów filmów dokumentalnych zakładającego wsparcie twórców w zakresie artystycznego kształtu, promocji i dystrybucji poprzez doświadczonych ekspertów z Polski i zagranicy. Pierwsza projekcja w ramach DOC HOT SELECTION odbyła się w 2016 roku. Pokazano wówczas „Królową ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Wśród filmów wyświetlanych na kolejnych edycjach wydarzenia znalazły się m.in. „Lekcja miłości” w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Mateii, „Boylesque„ Bogny Kowalczyk, „Silent love” w reżyserii Marka Kozakiewicz „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Over the Limit” Marty Prus, „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego, „Lombard” Łukasza Kowalskiego i wiele innych.
Organizatorem wydarzenia jest założona przez Adama Ślesickiego i Katarzynę Ślesicką Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji jest DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla koproducentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży oraz CEDOC MARKET – jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny. DOC DEVELOPMENT to program Fundacji skierowany do reżyserów z projektami dokumentalnymi na wczesnym etapie rozwoju. Inny program, PIERWSZY FILM skupia się natomiast na młodych filmowcach, pełnoletnich licealistach i studentach szkół filmowych, którzy pod okiem wybitnych filmowców tworzą etiudy filmów dokumentalnych według własnego pomysłu.
Partnerami programu DOC HOT SELECTION 2024 są: Canal +, Polski Instytut Sztuki Filmowej, kino Kultura. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.