Strona główna Doc Lab Poland NAJWAŻNIEJSI DECYDENCI BRANŻY DOKUMENTALNEJ – TUTORAMI 10. EDYCJI DOC LAB POLAND. LISTA...

NAJWAŻNIEJSI DECYDENCI BRANŻY DOKUMENTALNEJ – TUTORAMI 10. EDYCJI DOC LAB POLAND. LISTA EKSPERTÓW NA PITCHINGACH I MARKECIE

UDOSTĘPNIJ

NAJWAŻNIEJSI DECYDENCI BRANŻY DOKUMENTALNEJ – TUTORAMI 10. EDYCJI DOC LAB POLAND.
PONAD 70 EKSPERTÓW NA PITCHINGACH I MARKECIE.

27 maja rozpocznie się druga sesja programu DOC LAB POLAND 2024, która zakończy się pitchingami w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uczestnicy będą pracować ze światowymi ekspertami branży dokumentalnej: Adriek van Nieuwenhuijzen, szefową IDFA Forum; Guevarą Namer, kuratorką DOK Leipzig Project Market;  Ove Rishøj Jensenem, szefem Co-Production Forum FIPADOC, Radą Šešić, selekcjonerką festiwalową a także Peterem Jaegerem, wieloletnim agentem sprzedaży. Oprócz nich w pitchingach i markecie koprodukcyjnym weźmie udział ponad 70 ekspertów z całego świata.

DOC LAB POLAND 2024 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Pierwsza sesja programu odbyła się w kwietniu i w całości poświęcona była konsultacjom reżyserskim i producenckim, pracą nad materiałami promocyjnymi i treningiem prezentacji projektów.  W tym roku program również odbywa się pod hasłem DOC LAB POLAND & UKRAINE, do sesji w Krakowie do polskich filmowców dołączy grupa twórców i producentów z Ukrainy.

Druga sesja programu jak co roku będzie skoncentrowana na przygotowaniu uczestników do prezentacji i promocji projektów na rynku międzynarodowym oraz do nawiązywania kontaktów. Eksperci wesprą filmowców w przygotowaniu do pitchingu przed międzynarodowym gronem ekspertów, do rozmów i negocjacji z potencjalnymi partnerami oraz pomogą wydobyć uniwersalne walory i międzynarodowy kontekst przy promocji ich projektów.

Wśród tutorów majowej sesji programu są światowi eksperci: Adriek van Nieuwenhuijzen, wieloletnia szefowa IDFA Forum, Guevara Namer, kuratorka DOK Leipzig Project Market, producent i szef Co-Production Forum FIPADOC Ove Rishøj Jensen, selekcjonerka wielu znaczących międzynarodowych festiwali Rada Šešić, kierująca konkursem dokumentalnym Sarajevo FF oraz Docu Rough Cut Boutique, a także Peter Jaeger, wieloletni agent sprzedaży, założyciel Autlook Filmsales i Jaeger Creative.

29 i 30 maja odbędą się pitchingi projektów rozwijanych na tegorocznej edycji programu. Uczestnicy Doc Lab Start, którzy pracują nad filmami będącymi w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, zaprezentują je przed potencjalnymi koproducentami oraz reprezentantami instytucji, funduszy filmowych i nadawców. Z kolei reżyserzy i producenci z Doc Lab Go, mający filmy na etapie montażu, opowiedzą o swoich projektach zaproszonym agentom sprzedaży, selekcjonerom festiwali i platform VOD oraz dystrybutorom. Wśród gości tegorocznej edycji znajdą się przedstawiciele m.in. CANAL+ Polska, HBO Europe, Dok Incubator, CPH:DOX, IDFA, DOK Leipzig, Ji.hlava International Documentary Film Festival, Sundance Film Festival, Taskovski Films, Women Make Movies i wielu innych.

W dniach 29 – 31 maja  w ramach wydarzeń DOC LAB POLAND odbędzie się także CEDOC (Central European Documentary Co-production Market), jedyny w Polsce dokumentalny market koprodukcyjny dla producentów, którzy poszukują partnerów z Europy i ze świata. W tym roku będzie gościć 35 projektów dokumentalnych oraz 10 producentów bez projektów. Do dokumentów zgłoszonych m.in. z Polski, Niemiec, Izraela, Włoch, Francji, Czech, Słowacji, Niemiec, Azerbejdżanu czy UK dołączyły projekty z Rumunii (w ramach festiwalowego Fokusu na Rumunię). Wśród ekspertów znajdą się  zarówno  doświadczeni producenci, jak i agenci sprzedaży, przedstawiciele funduszy filmowych i nadawców – w sumie będzie to ponad 70 osób.. Co roku na Markecie odbywa się blisko 400 spotkań, co razem z ok. 350 spotkaniami po pitchingach owocuje liczbą ponad 700 rozmów – okazji do skonsultowania projektów filmowych, nawiązania kontaktów i znalezienia partnerów koprodukcyjnych lub dystrybucyjnych.

Najlepsze projekty prezentowane na pitchingach mają szansę na nagrody ufundowane przez partnerów programu. W tym roku są to: Nagroda Canal + Polska w wysokości 12 tys. złotych oraz bony na usługi postprodukcji obrazu od FixaFilm, Krakowskiego Parku Technologocznego i Wytwórnii Filmów Fabularnych we Wrocławiu, bon na materiałe archiwalne od FINA, bon na wypożyczenie sprzętu filmowego od MX35,  zaproszenie do udziału w Co-Pro Meetings na DOKLeipzig, IDFA, East Doc Platform, FIPADOC oraz wsparcie promocyjne wybranego projektu przez Polish Docs. W sumie pula nagród Doc Lab Poland 2024 wyniesie ponad  130 000 . złotych.

Przedstawiamy sylwetki konsultantów II sesji warsztatów DOC LAB POLAND 2024 oraz listę ekspertów:

Adriek van Nieuwenhuijzen – uzyskała tytuł magistra teatru i filmoznawstwa na Uniwersytecie w Utrechcie. Już podczas studiów zaczęła specjalizować się w filmach dokumentalnych i zaangażowała się w pierwszą edycję IDFA, wówczas niewielkiej, ale błyskotliwej inicjatywy przywrócenia dokumentu na duże ekrany w Amsterdamie. Zanim została zastępcą dyrektora IDFA w 1993 roku, pracowała jako producent pomocniczy u jednym z holenderskich nadawców publicznych. W IDFA od początku zajmowała się głównie programowaniem. Od lutego 2007 r. jest szefową Industry IDFA. Na tym stanowisku kieruje programem dla profesjonalistów IDFA, w tym marketem FORUM i programem Docs for Sale.

Rada Šešić – selekcjonerka festiwalowa, wykładowca filmowy, krytyk i reżyserka. Kierowniczka konkursu dokumentalnego największego festiwalu w Europie Południowo-Wschodniej Sarajewo FF. 10 lat temu założyła i objęła kierownictwo nad Docu Rough Cut Boutique. Od sześciu lat zarządza także Last Stop Trieste. W IDFA Amsterdam bierze udział w selekcji, jest też doradcą programowym IFFR Rotterdam i członkiem komitetu selekcyjnego Hubert Bals Fund. Wykładała gościnnie w kilku szkołach filmowych i uniwersytetach za granicą: Anadolu University w Eskisehir, w Art School w Genève, Srishti School of Art, Design and Technology w Bengaluru, gdzie uczyła w 2008 i 2010 roku przez cały trymestr, a także na FDU Belgrade i ASU Sarajevo.

Guevara Namer – dokumentalistka i artystka wizualną mieszkającą w Berlinie. W swojej pracy porusza tematy feminizmu, tożsamości i wygnania, a także występuje jako panelistka i konsultantka w tematach związanych z kinem MENA, koncentrując się na społeczno-politycznej pracy artystycznej. Guevara Namer jest laureatką Niemieckiej Akademii Filmowej, a w swojej filmografii pełniła różne role we współpracy z międzynarodowymi filmowcami. Jej prace fotograficzne brały udział w prestiżowych wydarzeniach, takich jak Europejski Miesiąc Fotografii, Triennale Fotografii i Tapís De La Fundacio. Namer dołączyła do zespołu branżowego DOK Leipzig w 2023 roku, aby organizować i kuratorować zarówno DOK Co Pro Market, jak i DOK Short ‚n’ Sweet.

Peter Jaeger – wieloletni agent sprzedaży, założyciel Autlook Filmsales i Jaeger Creative. Studiował prawo i filozofię. Zaczynał jako dziennikarz filmowy, a następnie dyrektor sprzedaży i marketingu w Filmagazine. Jako dyrektor ds. marketingu i akwizycji dla dystrybutorów kinowych w Beneluksie, zajmował się ponad 100 filmami, takimi jak Mulholland Drive, trylogia Władca Pierścieni. W 2004 roku  Peter przeniósł się do Wiednia i założył Autlook Filmsales GmbH, zostając CEO do 2014 roku. Dziś jest wspólnikiem Autlook, członkiem jury Flemish Film Fund & Vienna Film Fund, korepetytorem i wykładowcą w zakresie dystrybucji i marketingu, a także tworzy nową inicjatywę: Jaeger Creative.

Ove Rishøj Jensen – producent, szef Industry FIPA DOC. W latach 2003-2019 Ove pracował dla EDN – European Documentary Network, programując i produkując wiele wydarzeń, takich jak The EDN Pitch Pilot Workshop, Docs in Thessaloniki, RealYoung, DocPro Tehran oraz działania EDN na rynku European Film Market/Berlinale. Moderował pitchingi na IDFA Forum, MipDoc i Sunny Side of the Doc. Od 2011 roku Ove pracuje również dla szwedzkiej firmy produkcyjnej Auto Images. Obecnie pracuje nad kilkoma międzynarodowymi projektami wraz z reżyserem Magnusem Gerttenem oraz debiutem dokumentalnym nagrodzonej przez World Press Award fotografki Åsy Sjöström. Kieruje również produkcją pierwszego projektu VR od Auto Images zatytułowanego Moment of Freedom, który będzie wykorzystywał unikalne metody archiwalne w wirtualnej rzeczywistości.

Eksperci DOC LAB POLAND, CEDOC Market i Animated in Poland:

Heather Haynes / Hot Docs, Canada
Stephanie Owens / Sundance FF / Sundance Institute, USA
Adriek Van Nieuwenhuijzen / IDFA Industry, The Netherlands
Guevara Namer / DOK Leipzig / DOK Leipzig Industry, Germany
Ove Rishoj Jensen / FIPADOC Industry, France
Christine Camdessus / FIPADOC, France
Rada Sesic / Sarajevo FF / Docu Rough Cut Boutique, Bosnia and Herzegovina
Amalie Brok / CPH:DOX, Denmark
Ingrid Hübscher / Documentary Campus, Germany
Veronika Dvořáčková / East Doc Platform / East Silver / IDF, Czech Republic
Lea Petříková / One World IHR FF / Czech Republic
Alexandra Sirotenko / Ji.hlava IDFF, Czech Republic
Tereza Koldová / Dok.Incubator, Czech Republic
Giuseppe Gariazzo / Trieste Film Festival, Italy
Loreta Gandolfi / FICCI – Cartagena de Indias IFF, Colombia
Elena Gaitanarou / AGORA Doc /  Thessaloniki Documentary Festival, Greece
Samay Claro / DOK.fest München, Germany
Jean-Marc Zekri / Quinzaine des Réalisateurs Cannes FF, France
Irina Malcea, Astra Film DocTank / Astra FF, Romania
Erika Paulinská / Fest Anča International Animation FF, Slovakia
Jana Kraft / DOK Leipzig, Germany
Sarah Dombrink / INTERFILM Berlin International Short FF, Germany
Luca D’Introno / Doclisboa, Portugal
Viesturs Graždanovičs / 2ANNAS – Riga ISFF, Latvia
Dita Danos / 2ANNAS – Riga International Short FF, Latvia
Agnieszka Zając / Etiuda&Anima, Poland
Marlene Edoyan / RIDM Montreal, Canada
Shirley Chan / Hong Kong IFF, Hong Kong
Chloe Trayner / True / False, USA
Alex Lee / Doc Egde, New Zealand
James Berclaz-Lewis / Visions du Reel, Switzerland
Malin Kan / AFI Fest, USA
Johanna Tonini / Movies for Festivals, Spain
Valentin Romero / 3Boxmedia International Sales, Germany
Christa Auderlitzky / Filmdelights, Austria
Tal Elkayam / Cinephil, Israel
Daniela Bendall / Fortissimo Films / Netherlands
Luisa Schwamborn / New Docs, Germany
Aleksandar Govedarica / Syndicado Film Sales, Canada
Aleksandra Derewienko / CAT&Docs, France
Lanig Louboutin / Miyu Distribution, France
Lara Casirati / Varicoloured, Estonia
Cord Dueppe / INTERFILM Berlin, Germany
Nela Zielińska / New Europe Film Sales, Poland
Michael Treves / JMT Films, Israel
Neja Rukuscek / Taskovski Films, UK
Laurence Rilly / ARTE, France
Simon Young / Shorts TV, UK
Michael Kaschner / ZDF, Germany
Robert Y. Chang / P.O.V., USA
Veronka Slamova / Czech TV, Czech Republic
Alena Rudnitckaia / Current Time TV, Czech Republic
Agnieszka Barańska-Cieślak / TVP, Poland
Artur Cichmiński / TVP, Poland
Katarzyna Kostecka / CANAL+, Poland
Hanka  Kastelicová / HBO Max / Warner Bros, Czech Republic
Magdalena Szczawińska / TVN / Warner Bros. Poland
Magdalena Koszalińska / TVN / Warner Bros, Poland
Mathilde Kirstein  / The WHY Foundation, Denmark
Katarzyna Ślesicka / Andrzej Wajda Center for Film Culture, Poland
Peter Jaeger /Jaeger Creative, Austria
Debra  Zimmerman / Women Make Movies, USA
Mark Thomas / Screen Scotland, UK
Christian Popp / TAG FILM, France
Alex Tondowski / Tondowski Film, Germany
Natalia Imaz / parabellum film GmbH, Germany
Outi Rousu / Pystymetsä, Finland
Kristian Van der Heyden / Harald House Belgium BV, Belgium
Yauhen Dziachek / JETSONIX LLC, USA / Poland
Paweł Płonka / 24MEDIA, Poland
Rikke Tambo Anderson / Tambo Film, Denmark
Konrad Głąbek / MULTI LAB, Polska

DOC LAB POLAND obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie. Jest organizowany od 2015 roku przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym.  To największy w Polsce program konsultacyjny, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Warsztaty obejmują konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania. DOC LAB POLAND stworzyli Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka a obecnym dyrektorem programu jest Adam Ślesicki. Tegoroczne warsztaty koordynuje Aleksandra Bujak, CEDOC Market – Magdalena Makarczuk, a za PR i social media odpowiada Monika Zarzycka.

Partnerem strategicznym DOC LAB POLAND jest Krakowski Festiwal Filmowy. Mecenasem programu jest CANAL+.

Zagranicznymi partnerami są festiwale: DOK Leipzig, IDFA, FIPADOC, Docudays UA oraz Institute of Documentary Film z Pragi.

Doc Lab Poland został dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawa, Ambasady Królestwa Niderlandów, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych. Doc Lab Poland został również dofinansowany przez Centrum Mieroszewskiego w ramach II Otwartego Konkursu.

Polskimi partnerami są: Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Warszawski Festiwal Filmowy, Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, Fixafilm, MX35, Krakowski Park Technologiczny, Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny, Instytut Ukraiński, a także Rumuński Instytut Kultury w Warszawie – w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia-Polska 2024-2025.

Patroni medialni 10 edycji Doc Lab Poland: Film & TV KameraPolish Docs, Magazyn Filmowy Stowarzyszenia Filmowców PolskichKrajowa Izba Producentów Audiowizualnych – KIPACzasopismo EkranyFilmowe Centrum FestiwaloweSiła Nauki