Strona główna Doc Lab Poland NAGRODY DOC LAB POLAND 2019

NAGRODY DOC LAB POLAND 2019

UDOSTĘPNIJ
DOC LAB POLAND Gala 2019 materiały prasowe

Zakończyła się druga sesja 5. edycji DOC LAB POLAND. Podczas uroczystej gali zamknięcia 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego uczestniczące w tym programie dla profesjonalnych dokumentalistów projekty filmowe otrzymały nagrody i wyróżnienia.

W tym roku założony przez Adama i Katarzynę Ślesickich DOC LAB POLAND obchodzi swoje pięciolecie. W ciągu czterech dotychczasowych edycji przez program przeszło ponad 90 projektów – blisko 40 z nich już zostało ukończonych, wiele zdobywa nagrody na całym świecie – włącznie z najważniejszymi nagrodami na Krakowskim Festiwalu Filmowym, które zostały wręczone również w tym roku. Na galach otwarcia Festiwalu już dwa razy prezentowane były filmy z DOC LAB POLAND.

W 5. edycji warsztatów DOC LAB POLAND uczestniczyło 21 polskich projektów, kolejnych 37 producentów z Polski i zagranicy wzięło udział w międzynarodowym markecie koprodukcyjnym.

W ramach DOC LAB POLAND odbyło się ok. 700 indywidualnych spotkań z producentami, agentami sprzedaży, selekcjonerami festiwali, przedstawicielami telewizji, funduszy itd.: 220 w części START, 180 w GO i 300 w czasie Doc Lab Poland Co-Production Market.

Na tegorocznym festiwalu pokazanych zostało 8 filmów rozwijanych w poprzednich latach w DOC LAB POLAND – 4 w konkursach i 4 w sekcjach pozakonkursowych. W Konkursie Polskim  Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne, ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji otrzymali Diana Kadłubowska i Krzysztof Kadłubowski za film „Dziś, jutro … wczoraj”.

Koordynatorką programu jest Monika Zarzycka.

Nagrody DOC LAB POLAND 2019

DOCS TO START

Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie i pokrycie kosztów udziału w sekcji  branżowej festiwalu IDFA: MISS POLONII / MISS OF POLAND

reżyseria: Jana Shostak, Jakub Jasiukiewicz, produkcja: Katarzyna Drapała – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Jana (26), ambitna artystka z Białorusi, ku ogólnemu zaskoczeniu postanawia zostać Miss Polski. Ten rok to jej ostatnia szansa na wygraną.

Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie i pokrycie kosztów udziału w sekcji  branżowej  Sheffield Doc Fest: MOJA WIELKA BIBA / MY BIG BIBA

reżyseria: Judyta Fibiger, produkcja: Robert Rhodin

Filmowy portret Barbary Hulanicki, wizjonerki, modowej rewolucjonistki, założycielki legendarnego londyńskiego sklepu Biba. Opowieść o kobiecie, która wyprzedziła swoje czasy.

Wyróżnienie Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego – zaproszenie i pokrycie kosztów udziału w sekcji  branżowej DOK Leipzig: BRACTWO / BROTHERHOOD

reżyseria: Hanna Maciąg, produkcja: Maria Wachowiak, Anna Waligórska – No prob production house

Młody tradycjonalista próbuje żyć w zgodzie z wyznawanymi ideami. Życie konfrontuje jego poglądy.

Wyróżnienie DOK Leipzig – zaproszenie na Co-pro Meetings w Lipsku i pokrycie kosztów udziału: BLISCY /TOGETHER

reżyseria: Marek Kozakiewicz, produkcja: Agnieszka Skalska, Koi Studio

Po śmierci matki, 14-letnim Miłoszem opiekuje się jego starsza siostra Agnieszka. Buduje się nowy układ rodzinny oparty na niekonwencjonalnych zasadach.

Nagroda Uchostudio – bon na postprodukcję dźwięku o wartości 20 tys zł: KIEDY UMILKNIE WIATR / WHEN THE WIND BECOMES SILENT

reżyseria: Mateusz Gołębiewski, produkcja: Małgorzata Domin, Dominika Mandla, Kinga Mielnik – Domino Film

IO Melbourne 1956 – Janusz Sidło jest faworytem do wygrania konkursu rzutu oszczepem. W decydującym momencie postanawia pożyczyć oszczep swojemu najgroźniejszemu rywalowi.

Nagroda ColorOffOn – bon na postprodukcję obrazu o wartości 25 tys zł: I WANT IT ALL

reżyseria: Katarzyna Wiśniowska, Tomasz Morawski – HAKA Films

Yara jest dziesięciolatką, która ma już na koncie bokserski tytuł mistrzowski oraz koronę małej miss Belgii. Nie ma w zwyczaju przegrywać. Porażka jest jednak częścią gorzkiego wchodzenia w dorosłość.

Nagroda HBO Award – 10 tys. zł: LILI

reżyseria: Sylwia Rosak, produkcja: Tomasz Morawski – HAKA Films

Odkąd Lili dzieli swoje życie na tydzień z tatą i tydzień z mamą, chciałaby wiedzieć jak najwięcej o świecie dorosłych. Jakie będzie jej życzenie przed wielką podróżą z okazji jej ósmych urodzin?

 

DOCS TO GO

Wyróżnienie Institute of Documentary Film w Pradze – zaproszenie na East Doc Platform: LOMBARD / THE PAWNSHOP

reżyseria: Łukasz Kowalski, produkcja: Łukasz Kowalski, Anna Mazerant – 4:30 Picture

Para ekscentrycznych biznesmenów prowadzi największy na Śląsku lombard. Kiedy sytuacja finansowa staje się dramatyczna, a ich miłość zaczyna umierać, stoczą najtrudniejszą walkę w swoim życiu.

Nagroda ColorOffOn – bon na postprodukcję obrazu o wartości 25 tys zł: ANTYBOHATER / NO HERO AT ALL

reżyseria: Michał Kawecki, produkcja: Maria Siniarska – Unlimited Film Operations

Niestroniąca od czarnego humoru dokumentalna opowieść o nietypowym sportowcu, dla którego toksyczne relacje z rodziną są większą przeszkodą w zdobyciu olimpijskiego złota niż brak rąk i nóg.


DOC LAB POLAND 2019, fot. Maciek Sawicki KFF

DOC LAB POLAND współpracuje z Krakowskim Festiwalem Filmowym od samego początku. Rozwijany w DOC LAB POLAND „Wiatr. Thriller dokumentalny” w reżyserii Michała Bielawskiego był w tym roku filmem otwarcia, rok temu festiwal otworzył dokument Tomasza Drozdowicza „Maksymiuk. Koncert na dwoje”. W Krakowie w 2018 roku „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka otrzymała Złotego Lajkonika, a „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka tę samą nagrodę zdobył rok wcześniej – te trzy filmy także uczestniczyły w DOC LAB POLAND.

Tutorami przygotowującymi uczestników DOC LAB POLAND do publicznych prezentacji i udzielających cennych rad dotyczących rozwijanych projektów są uznani eksperci. W tym roku warsztaty poprowadzili: Leena Pasanen, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku (DOK Leipzig), Rada Šešić, krytyk filmowy, reżyser, wykładowca i selekcjonerka festiwalowa, związana z festiwalami: IDFA, IFFR, Sarajevo Film Festival i Kerala Film Festival oraz z Holenderskim Instytutem Edukacji Filmowej NIF, Debra Zimmerman, dyrektor Women Make Movies (filmy WMM są zdobywcami Oscarów lub były wielokrotnie do tej nagrody nominowane), Paul Pauwels, dyrektor belgijskiej firmy produkcyjnej Congoo bvba, który przez 6 lat był szefem European Documentary Network oraz Daniel Saltzwedel, doradca finansowy funduszu Medienboard Berlin-Brandenburg.

Ważnym wydarzeniem organizowanym w trakcie KFF jest również DOC LAB POLAND CO-PRODUCTION MARKET, jedyne w Polsce spotkania koprodukcyjne dla producentów filmów dokumentalnych, poszukujących partnerów polskich i zagranicznych. W tym roku do udziału w DOC LAB POLAND Co-Production Market zakwalifikowało się 28 projektów: 19 międzynarodowych i 9 z Polski. Wzięli w nim udział wyjątkowi goście, m.in. Jonathan Taylor (Netflix Original Documentaries), Mehdi Bekkar (Al Jazeera Documentary Channel, Katar), Lisa Kleiner Chanoff (Catapult Fund, USA) a także nagradzani producenci dokumentalni: Peter Kerekes, Alex Tondowski, czy Jesper Jack z House of Real. Po raz kolejny w markecie uczestniczyła Hanka Kastelicova z HBO Europe oraz Debra Zimmerman, szefowa Women Make Movies (USA). 

Twórcy DOC LAB POLAND Adam Ślesicki i Katarzyna Ślesicka oraz Barbara Orlicz-Szczypuła i Katarzyna Wilk z KFF Industry, fot. Maciek Sawicki KFF

Projekty filmów dokumentalnych DOC LAB POLAND 2019

START 2019

BRACTWO – reżyseria: Hanna Maciąg, produkcja: Maria Wachowiak, Anna Waligórska – No prob production house

BLISCY – reżyseria: Marek Kozakiewicz, produkcja: Agnieszka Skalska, Koi Studio

CZY PANI SIĘ JESZCZE NA MNIE DENERWUJE – reżyseria: Michał Szcześniak, produkcja: Joanna Banach – Kosmos Production 

I WANT IT ALL – reżyseria: Katarzyna Wiśniowska, produkcja: Tomasz Morawski – HAKA Films

KANDYDACI ŚMIERCI – reżyseria: Maciej Cuske, produkcja: Ewa Hoffmann – Fundacja Bydgoska Kronika Filmowa

KIEDY UMILKNIE WIATR – reżyseria: Mateusz Gołębiewski, produkcja: Małgorzata Domin, Dominika Mandla, Kinga Mielnik – Domino Film

LILI – reżyseria: Sylwia Rosak, produkcja: Tomasz Morawski – HAKA Films

MISS POLONII – reżyseria: Jana Shostak, Jakub Jasiukiewicz, produkcja: Katarzyna Drapała – Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

MOJA WIELKA BIBA – reżyseria: Judyta Fibiger, produkcja: Robert Rhodin

RAJSKIE DZIECI – reżyseria: Filip Drożdż, produkcja: Agnieszka Skalska – Koi Studio

WIECZNI MARZYCIELE – reżyseria: Maria Magriel, produkcja: Katarzyna Gontarczyk – Instytut Innowacji

PROJEKTY GO 2019

ANTYBOHATER – reżyseria: Michał Kawecki, produkcja: Maria Siniarska – Unlimited Film Operations

EFEKT MOTYLKA – reżyseria: Jarosław Szmidt, produkcja: Kamil Przełęcki – Cineo Studio

HERBERT, MIMO WSZYSTKO – reżyseria: Rafael Lewandowski, produkcja: Maria Blicharska – Donten & Lacroix Film

LOMBARD – reżyseria: Łukasz Kowalski, produkcja: Łukasz Kowalski, Anna Mazerant – 4:30 Picture

NIELETNI ASTRONAUCI – reżyseria: Aleksandra Skowron, produkcja: Mirosław Skowron – Mediolia 

SYNEK – reżyseria: Paweł Chorzępa, produkcja: Dominika Mandla – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Joanna Dobrzańska, Studio „Młodzi i Film” im. Andrzeja Munka

SYNDROM ZIMOWNIKÓW – reżyseria: Piotr Jaworski, produkcja: Janusz Skałkowski, Kamil Skałkowski – Kalejdoskop Film

W STANIE WOLTY – reżyseria: Monika Kotecka, Karolina Poryzała, produkcja: Agnieszka Wasiak – Lava Films

ZATAŃCZ ZE MNĄ TATO – reżyseria: Malgorzata Goździk, produkcja: Joanna Zielińska, Magdalena Puzmujźniak – Big Wave Films

ZŁOTA – reżyseria: Tomasz Knittel , produkcja: Tomasz Knittel, Maciej Puczyński – STRIKTFILM, OMPRODUCTIONS

Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a współorganizatorem – Krakowski Festiwal Filmowy.

Program jest organizowany we współpracy z DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeskim  Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym.

Partnerami edycji 2019 są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Kraków, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakow Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Centrum Łowicka, Krakowski Klaster Filmowy, ColorOffOn, Uchostudio, kancelaria MKZ Partnerzy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Patronami Medialnymi są: Film&TV Kamera, FilmPro, Polish Docs, Magazyn Filmowy, VOGUE, TVP Kultura

Więcej na: www.doclab.pl  

 

Program jest organizowany we współpracy z DOK Leipzig, najważniejszym niemieckim festiwalem filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeskim  Institute of Documentary Film oraz Warszawskim Festiwalem Filmowym.

Partnerami edycji 2019 są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Kraków, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakow Film Commission, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Centrum Łowicka, Krakowski Klaster Filmowy, ColorOffOn, Uchostudio, kancelaria MKZ Partnerzy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Patronami Medialnymi są: Film&TV Kamera , FilmPro, Polish Docs, Magazyn Filmowy, VOGUE, TVP Kultura