Strona główna Doc Lab Poland „Graniczne cięcie” na DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2019

„Graniczne cięcie” na DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2019

UDOSTĘPNIJ

13 listopada odbędzie się piąty pokaz z cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2019, prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Widzowie zobaczą dokument „Graniczne cięcie” w reżyserii Igora Chojny. Film pokazuje życie i relację dwóch fryzjerek pracujących razem w salonie położonym w pobliżu polsko-niemieckiej granicy.

Projekcja organizowana jest we współpracy z FINA, w cyklu Teraz-Wtedy, w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie. Film był prezentowany w ramach programu DOC LAB POLAND.

Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie z Igorem Chojną, które poprowadzi Michał Oleszczyk, kurator cyklu Teraz-Wtedy. Drugim prezentowanym tego dnia filmem będzie „Hair”, w reżyserii Marka Piwowskiego, humorystyczna relacja z IX Konkursu Fryzjerskiego Państw Socjalistycznych o Puchar Przyjaźni.

Graniczne cięcie - 13 listopada na DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2019

GRANICZNE CIĘCIE
2018, 72 min

Halina, doświadczona przez życie fryzjerka, zatrudnia młodą, beztroską asystentką Andżelę, której niczym matka próbuje przekazać wszystkie lekcje życia. Klienci odwiedzający ich salon to niemieccy seniorzy, którzy przekraczają pobliską granicę i odwiedzają małą polską miejscowość, w poszukiwaniu tanich usług fryzjerskich. Siedząc na fotelu fryzjerskim dzielą się swoimi lękami i historiami z życia. Marzeniem Haliny jest, by Andżela pracowała z nią do końca jej dni. Czy Andżela poświęci swoje plany i zostanie w jej salonie?

Wysoko oceniany przez krytyków film „Graniczne cięcie” prezentowany był między innymi na 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym i 38. Koszalińskim Festiwalu Filmowym „Młodzi i Film”.

Scenariusz i reżyseria: Igor Chojna, zdjęcia: Jakub Czerwiński, dźwięk: Rafał Nowak, montaż: Katarzyna Boniecka, kierownictwo produkcji: Agnieszka Wasiak, producent: Mariusz Włodarski, produkcja: Lava Films, koproducenci: Michaela Pnacekova, Gunter Hanfgarn, Marc Bauder, koprodukcja: Hanfgarn & Ufer. Bauderfilm.

13 listopada, godz. 19.00
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, 
ul. Wałbrzyska 3/5

Wstęp wolny. 

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będą wydawane na miejscu od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

DOC LAB POLAND HOT SELECTION to cykl pokazów najciekawszych i najbardziej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat i spotkań z twórcami. Pierwsza projekcja – „Królowej ciszy” Agnieszki Zwiefki odbyła się w grudniu 2016 roku. W następnym roku pokazanych zostało sześć filmów, między innymi: „Najbrzydszy samochód świata” Grzegorza Szczepaniaka, „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej i „Miss Holocaust” Michaliny Musielak. W 2018 r. HOT SELECTION otworzył pokaz laureata Festiwalu IDFA, filmu „Call me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego. Drugim prezentowanym w cyklu dokumentem był nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Książę i Dybuk”, trzecim – obsypany nagrodami „Over the limit” Marty Prus. Swoje filmy pokazywali również: Tomasz Drozdowicz – „Koncert na dwoje”, Rafał Łysak – „Miłość bezwarunkowa”, Marcin Sauter – „Urosłam kiedy spałaś” i „Żalanasz” oraz „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski.

W tym roku cykl DOC LAB POLAND HOT SELECTION otworzył pokaz filmu „Desert Coffee” Mikaela Lypińskiego. Potem widzowie zobaczyli „Jazdę obowiązkową” Ewy Kochańskiej, „Diagnosis” Ewy Podgórskiej, „Dziwora” Pawła Dyllusa, „Krzyżoki” Anny Gawlity. 6 grudnia czeka nas pokaz „In touch” Pawła Ziemilskiego. Filmy DOC LAB POLAND będzie można obejrzeć w również w listopadzie na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Program został wsparty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Urząd Miasta Warszawy.