Strona główna Doc Lab Poland Filmy z Doc Lab Poland
 na światowych festiwalach!

Filmy z Doc Lab Poland
 na światowych festiwalach!

UDOSTĘPNIJ

Trzy filmy rozwijane w ramach warsztatów Doc Lab Poland znalazły się w selekcji prestiżowego festiwalu Dok Leipzig: „Silent Love” Marka Kozakiewicza, „Rewolucja 21” Martyny Peszko oraz „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Ten ostatni tytuł będzie pokazywany także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w czeskiej Jihlavie oraz na festiwalu IDFA. Na IDFA swój pokaz będzie miał także „Silent Love”.

Trwa doskonała passa nagradzanego na całym świecie „Lombardu” Łukasza Kowalskiego. Po ostatnich nagrodach na Astra Film Festival w Rumunii i na 20. Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy, film będzie miał swoje pokazy na festiwalu DOK Leipzig (17.10-23.10.2022), Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jihlavie (25.10-30.10.2022) oraz na IDFA (9.11-20.11.2022). Film jest poruszającą i pełną humoru opowieścią o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Nagradzany tytuł (m.in. pięć nagród na tegorocznej edycji Docs Against Gravity) będzie można zobaczyć na warszawskim pokazie w ramach przeglądu Hot Doc Selection we wtorek 6 grudnia 2022 w kinie Kultura.

Swoje pokazy na Dok Leipzig i IDFA będzie miał także drugi szeroko nagradzany tytuł rozwijany w ramach Doc Lab Poland – „Silent Love” Marka Kozakiewicza. To opowieść o 35-letniej Agnieszce, która po śmierci mamy decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza. W ten sposób zaczyna pełnić rolę zarówno jego mamy, jak i taty, a jednocześnie musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna dla swojego brata. Jest jednak coś, co Agnieszka ukrywa przed wszystkimi.

Z kolei dokument Martyny Peszko „Rewolucja 21” na Dok Leipzig będzie miał swoją światową premierę. Film startuje w konkursie do nagrody publiczności. Reżyserka opowiada w swoim dokumencie o powstawaniu spektaklu „Rewolucja, której nie było” warszawskiego Teatru 21 – grupy teatralnej aktorów z zespołem Downa. Na tym samym festiwalu, na Markecie Koprodukcyjnym pojawi się także rozwijany w tegorocznej edycji Doc Lab Poland projekt „Dziura w ścianie” Arjuna Talwara produkowany przez Karolinę Śmigiel z Uni Solo Studio. Dokument jest jedynym polskim projektem, który weźmie udział w DOK Co-pro Market. Akcja „Dziury w ścianie” dzieje się przede wszystkim na ulicy Wilczej w Warszawie, oglądanej i poznawanej przez indyjskiego filmowa mierzącego się ze stratą przyjaciela.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami edycji 2022 byli: HBO MAX, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, MX35, Cafe Ole, Orka, Fixafilm, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, DoK Leipzig, Institute of Documentary Film, zaś patronami medialnymi w tym roku są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.