Strona główna Doc Lab Poland Dzień Otwarty programu PIERWSZY FILM
 na Millennium Docs Against Gravity

Dzień Otwarty programu PIERWSZY FILM
 na Millennium Docs Against Gravity

UDOSTĘPNIJ

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty programu Pierwszy Film, który odbędzie się w sobotę 14 maja 2022 roku w godz. 12.00-15.00 w warszawskiej Kinotece. W ramach programu licealiści i studenci stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej pod okiem doświadczonych filmowców – Macieja Cuske, Edyty Wróblewskiej, Marcina Sautera oraz Katarzyny Orzechowskiej. Podczas Dnia Otwartego będzie można spotkać się na konsultacje z tutorami programu. Nabór do programu trwa do 18 maja 2022 roku.

Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego oraz partner programu, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, zapraszają na Dzień Otwarty programu Pierwszy Film. w sobotę 14 maja 2022 roku w godz. 12.00-15.00 w warszawskiej Kinotece. W ramach spotkań indywidualnych tutorzy odpowiedzą na pytania dotyczące zgłoszeń do programu. Zainteresowani udziałem w programie mają szansę skonsultować swoją aplikację, uzyskać odpowiedzi na temat trybu naboru i wymaganych materiałów oraz dowiedzieć się więcej na temat przebiegu warsztatów. Zapisy na Dzień Otwarty odbywają się mailowo na adres: pierwszyfilm@fundfilm.pl do piątku, 13 maja, do 13.00. W temacie maila należy wpisać „Dzień otwarty”, podać swój numer telefonu i wkleić poniższą zgodę na przetwarzanie danych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, telefon, mail) na potrzeby organizacji wykładów i wydarzeń Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego”. Dodatkowo, osoby spoza Warszawy będą mogły umówić się na krótkie konsultacje on-line, które odbędą się tego samego dnia, po 17.00. Zapisy na ten sam adres mailowy z tytułem: „Dzień otwarty – online”.

PIERWSZY FILM to półroczny program edukacyjny dla pełnoletnich licealistów i studentów, którzy, pod okiem doświadczonych filmowców stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i kręcą etiudy dokumentalne według własnych pomysłów. Program składa się z sześciu bardzo intensywnych sesji – od czerwca do grudnia. Uczestnicy dzielą się na trzyosobowe zespoły, w których realizują krótkie filmy. Program jest idealnym miejscem dla młodych ludzi, którzy przygotowują się do zawodów filmowych; nie tylko takich jak reżyser, czy operator, ale też: montażysta, dźwiękowiec, kierownik produkcji. Przekazywana wiedza będzie dotyczyć zarówno filmów dokumentalnych, jak i fabularnych. Efektem warsztatów będą etiudy filmowe, które mają szansę być pokazane podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Zgłoszenia do programu w postaci wypełnionego formularza, pobranego ze strony www.pierwszyfilm.pl należy przysyłać na adres mailowy: pierwszyfilm@fundfilm.pl w nieprzekraczalnym terminie: 18 maja, godz. 23.59. Zgłoszenia w innej postaci nie zostaną przyjęte. Do udziału w programie zgłosić może się młodzież w wieku 18-26 lat. Zajęcia odbywają się w okresie czerwiec-grudzień 2022 roku, w Warszawie. Udział w całym programie jest bezpłatny, uczestnicy pokrywają jedynie część kosztów sesji wyjazdowej.

Opiekunami i tutorami programu są Edyta Wróblewska – reżyserka filmów dokumentalnych: „Hübner. Gra z rzeczywistością”, „Ala z elementarza”, „PRL de luxe”, „Kiedy będziesz?”, „Małe instrumenty” które były pokazywane na festiwalach w Toronto, Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco, San Diego, Londynie, Sheffield, Nicei, Zagrzebiu, Kijowie, Kantonie, Melbourne, Krakowie; Maciej Cuske – autor licznych filmów dokumentalnych, laureat nagród festiwalowych, m.in. w Győr, Paryżu, Krakowie, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu i Toruniu. Jego najnowszy film „Wieloryb z Lorino” zdobył m.in. Orła za najlepszy polski dokument. Współtwórca Bydgoskiej Kroniki Filmowej; Marcin Sauter – reżyser wielokrotnie nagradzane dokumenty: „Kino objazdowe”, „Pierwszy dzień”, „Za płotem”, „Na północ od Kalabrii”, „Hakawati” „Urosłam kiedy spałaś”, „Żalanasz. Pusty brzeg” oraz fabuły „I co wy na to Gałuszko?” (z Maciejem Cuske) i „Miasto”. Jest też autorem zdjęć do kilkunastu filmów; oraz Katarzyna Orzechowska, nagradzana montażystka uhonorowana m.in. Orłem za montaż ”Wieloryba z Lorino”, nagrodą na Against Doc Gravity dla „Między nami” czy nagrodami za montaż na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Organizatorem Pierwszego Filmu jest założona przez Adama i Katarzynę Ślesickich Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie i promocja polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji są takie programy jak DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla potencjalnych partnerów: producentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży; CEDOC MARKET – jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny; DOC DEVELOPMENT – program intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie, IMPAKT – program dla producentów rozwijających projekty fabularne i dokumentalne, czy DOC HOT SELECTION – projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.

Partnerami tegorocznej edycji Pierwszego Filmu są: VIVENDI Create Joy, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Millennium Docs Against Gravity, MX35, Smakjam oraz Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.