Strona główna Doc Lab Poland DOC LAB POLAND HOT SELECTION na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

DOC LAB POLAND HOT SELECTION na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej

UDOSTĘPNIJ

Dwa filmy rozwijane i prezentowane w programie DOC LAB POLAND – „Dziś, jutro … wczoraj” Diany i Krzysztofa Kadłubowskich i „Złota” w reżyserii Tomasza Knittela znalazły się w konkursie Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. Ich pokazy odbędą się w czwartek 21 listopada o godz. 20.00 w Kinie Helios. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami.

17. edycja tego festiwalu odbędzie się w dniach 18-24 listopada. W zorganizowanym w ramach festiwalu międzynarodowych konkursach filmów krótko- i długometrażowych, fabularnych i dokumentalnych przyznane zostaną Kamery Dawida. W czasie Festiwalu pokazane zostaną dwa filmy z cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION. Wstęp na pokazy jest wolny, bezpłatne wejściówki będzie można odebrać w dniu pokazu w Kinie Helios.

pastedGraphic_1.png

DZIŚ, JUTRO… WCZORAJ
2018, 52 min
reż. Krzysztof Kadłubowski, Diana Kadłubowska

„Dziś, jutro… wczoraj” to opowieść o rodzinie i trudnych relacjach z wojną i Holocaustem w tle. Babcia, matka i wnuczka. Trzy pokolenia, trzy kobiety, trzy różne światy, wszystkie połączone tą samą historią. Matka i babcia Judyty żyją w konflikcie od wielu lat. Przeszłość i ból, który zadały sobie nawzajem, stworzyły między nimi mur. Po latach uprzedzeń i wzajemnych urazów zapadli w milczenie i izolację w cierpieniu. Judyta jako trzecie pokolenie Dzieci Holocaustu, powróciła do swoich rodzinnych korzeni i tradycji religijnych, stając się ortodoksyjną Żydówką. Teraz, sama będąc matką, znajduje siłę i determinację, aby zmierzyć się z traumatyczną przeszłością swojej rodziny. Dzięki stopniowemu odkrywaniu tajemnic przeszłości oswaja demony i odkrywa prawdę o swoich bliskich i o sobie. Łącząc dwie najważniejsze kobiety w jej życiu – babcię i matkę – pisze nowy rozdział w historii swojej rodziny. Robi to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich dzieci. Czy Judycie uda się zjednoczyć rodzinę?
W tym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym film otrzymał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego.

pastedGraphic_2.png

ZŁOTA
2018, 84 min
reż. Tomasz Knittel

Dom na Złotej przytulony jest do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Odziedziczony został po przodkach żydowskiego pochodzenia, oddany potomkom w ramach reprywatyzacji. Domem zajmuje się wraz z żoną Idą 35-letni Krzysztof, wnuk przedwojennej właścicielki domu, która przetrwała Holocaust. Ich życie, tęsknoty, niespełnienia i ideały przeplatają się z losami mieszkańców kamienicy, m.in. 94-letniego emerytowanego księgowego Czesława, Afgańczyka Sultana, Ukrainki Inny czy Fadiego – uchodźcy z ogarniętej wojną Syrii. Nad losem bohaterów wisi topór politycznej rozgrywki o reprywatyzowane kamienice w centrum Warszawy. „Złota” to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w Polsce i we współczesnym świecie, bolesne studium związku w kryzysie tożsamości i o tym, czy, i gdzie jest miejsce, w którym da się żyć.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej powstał w 2003 roku. Jest to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych i największych w tej części Europy. Zespół Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej od 16 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej stanowi przegląd produkcji prezentowanych i nagradzanych na największych światowych festiwalach. Obok retrospektyw filmowych, festiwal WJFF.pl to przede wszystkim międzynarodowy konkurs filmów krótko- i długometrażowych, fabularnych, animowanych i dokumentalnych. Festiwal współfinansowany jest przez: Miasto Stołeczne Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Więcej na www.wjff.pl