70 EKSPERTÓW Z POLSKI I Z ZAGRANICY
NA DOC LAB POLAND I CEDOC MARKET
26 maja rozpocznie się druga sesja programu DOC LAB POLAND 2025, która zakończy się pitchingami w ramach KFF Industry, podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uczestnicy będą pracować ze światowymi ekspertami branży dokumentalnej. W sumie w pitchingach i markecie koprodukcyjnym CEDOC weźmie udział ok. 70 ekspertów z Polski i całego świata.
DOC LAB POLAND 2025 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Pierwsza sesja programu odbyła się w kwietniu i poświęcona była konsultacjom reżyserskim i producenckim, pracą nad materiałami promocyjnymi i treningiem prezentacji projektów.
Druga sesja programu jak co roku będzie skoncentrowana na przygotowaniu uczestników do prezentacji i promocji projektów na rynku międzynarodowym oraz do nawiązywania kontaktów. Eksperci wesprą filmowców w przygotowaniu do pitchingu przed międzynarodowym gronem ekspertów i do rozmów z potencjalnymi partnerami oraz pomogą wydobyć uniwersalne walory i międzynarodowy kontekst przy promocji ich projektów. W tym roku program również odbywa się pod hasłem DOC LAB POLAND & UKRAINE, do sesji w Krakowie do polskich filmowców dołączy grupa twórców i producentów z Ukrainy
28 i 29 maja odbędą się pitchingi projektów rozwijanych na tegorocznej edycji programu. Uczestnicy DOCS TO START, którzy pracują nad filmami będącymi w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, zaprezentują je przed potencjalnymi koproducentami oraz reprezentantami instytucji, funduszy filmowych i nadawców. Z kolei reżyserzy i producenci, mający filmy na etapie montażu, na pitchingu DOC TO GO opowiedzą o swoich projektach zaproszonym agentom sprzedaży, selekcjonerom festiwali, nadawcom oraz dystrybutorom. Wśród gości tegorocznej edycji znajdą się przedstawiciele m.in. telewizji: ARTE Geie, SVT, NDR, agentów sprzedaży, np. Lightdox, Taskovski, Cat & Docs, czy festiwali i Programów developmentowych: Sundance, CPH:DOX, IDFA, DOK Leipzig, FIPADOC, i wielu innych.
W dniach 28-30 maja w ramach wydarzeń DOC LAB POLAND odbędzie się także CEDOC MARKET (Central European Documentary Co-production Market), jedyny w Polsce dokumentalny market koprodukcyjny dla producentów, którzy poszukują partnerów z Europy i ze świata. W tym roku będzie gościć 32 projekty dokumentalne. Do projektów zgłoszonych m.in. z Polski dołączyły projekty z Niemiec, Izraela, Włoch, Francji, Czech, Słowacji, Azerbejdżanu, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Iranu, Litwy, Łotwy, Portugalii, Szwecji i USA. Wśród ekspertów marketu znajdą się zarówno doświadczeni producenci, jak i agenci sprzedaży, przedstawiciele funduszy filmowych i nadawców.. Co roku na Markecie odbywa się blisko 400 spotkań, co razem z ok. 300 spotkaniami po pitchingach owocuje liczbą ponad 700 rozmów – okazji do skonsultowania projektów filmowych, nawiązania kontaktów i znalezienia partnerów koprodukcyjnych lub dystrybucyjnych.
Najlepsze projekty prezentowane na pitchingach mają szansę na nagrody ufundowane przez partnerów programu. W tym roku są to: Nagroda Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 15 000 złotych, bony na usługi postprodukcji obrazu od FixaFilm i Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, bon na usługi postprodukcji dźwięku od CAFÉ OLE, bon na materiały archiwalne od FINA, bon na wypożyczenie sprzętu filmowego od MX35, zaproszenie do udziału w Co-Pro Meetings na DOKLeipzig, IDFA Forum, East Doc Platform, i FIPADOC Industry oraz wsparcie promocyjne wybranego projektu przez Polish Docs. W sumie pula nagród Doc Lab Poland 2025 wyniesie ponad 170 000 złotych.
Lista zagranicznych ekspertów DOC LAB POLAND i CEDOC Market:
Agenci sprzedaży i dystrybutorzy
Aleksandra Derewienko / Cat & Docs, Francja
Raluca Iacob / Lightdox, Szwajcaria
Azra Jasarevic / Taskovski Films, UK
Millan Vasquez / Freak Independent Film Agency, Hiszpania
Michael Treves / JMT Films, Izrael
Graham Fulton / CONIC FILM, UK, Szkocja / Irlandia
Tracie Holder / Means of Production, USA
Festiwale i industry:
Adriek Van Nieuwenhuijzen / IDFA Forum, Holandia
Nadja Tennstedt / DOK Leipzig Industry, Niemcy
Adam Thorsmark / CPH:DOX, Dania
Yannis Palavos / Thessaloniki IDFF, Grecja
Marion Czarny / FIPADOC, Francja
Ove Jensen / FIPADOC Industry, Francja
Rodrigo Perdo / Doclisboa, Portugalia
Veronika Dvorackova / IDF / East Doc Platform, Czechy
Teddy Grouya / AmDoc – American DFF, USA
Giuseppe Gariazzo / Trieste Film Festival, Włochy
Basil Tsiokos / Sundance FF, USA
Viktor Licek / Jihlava IDFF, Jihlava Industry, Czechy
Eric Motjer / Docs Barcelona, Hiszpania
Tomas Hudak / Bratislava Industry Days, Słowacja
Ieva Lange / Baltic Sea Docs, Łotwa
Alice Burgin / Visions du Reel Industry, Szwajcaria
Andrea Laciaková / dok.incubator, Czechy
Nadawcy:
Barbara Bouillon / ARTE Geie, Niemcy/Francja
Barbara Seiler / Swiss Television SRF, Szwajcaria
Valentina Chamorro / Westergårdh SVT, Szwecja
Shane Smith / TVO, Kanada
Timo Grosspietsch / NDR, Niemcy
Martina Santava / Ceska Televize, Czechy
Producenci:
Alex Tondowski / Tondowski Films Berlin, Niemcy
Friedemann Hottenbacher / InselFilm, Niemcy
Natalia Imaz / Parabellum, Niemcy
Alex Shiriaieff / Euroarctic MEDIA GROUP, Szwecja
Marianne Mäkelä / Napafilms, Finlandia
Julianna Ugrin / Éclipse Film / MADOKE / DAE, Węgry
Fundusze i instytuty filmowe:
Absaline Hehakaya / The Netherlands Film Fund, Holandia
Flore Cosquer / Scottish Documentary Institute, Szkocja
Veronika Janatkova / IDF, Czechy
Monika Lostakova / IFF Febiofest Bratislava / Slova Film Institute / Super Film, Słowacja
Anne Marie Borsboom / ShareDoc, Holandia
Do gości zagranicznych dołączy liczne grono ekspertów z Polski; będą to m.in. przedstawiciele Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej, Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, funduszy filmowych, czy firm postprodukcyjnych. Odbiorcami pitchingu DOCS TO START będą też zagraniczni producenci, prezentujący swoje projekty na CEDOC MARKET – ok. 20 firm z całego świata.
DOC LAB POLAND jest organizowany od 2015 roku przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. To największy w Polsce program konsultacyjny, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Warsztaty obejmują konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania. Dyrektorem DOC LAB POLAND jest Adam Ślesicki. Tegoroczne warsztaty koordynuje Aleksandra Bujak, kuratorką CEDOC Market jest Magdalena Makarczuk, a za PR i social media odpowiada Daria Sieracka.
W 2025 roku program po raz trzeci odbywa się pod nazwą: DOC LAB POLAND & UKRAINIE, wspierając także twórców i producentów z Ukrainy.
Główną instytucja finansującą program jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Doc Lab Poland został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, ze środków Miasta Stołecznego Warszawa, oraz przez Centrum Mieroszewskiego w ramach II otwartego konkursu i przez Ambasadę Królestwa Niderlandów.
Zagranicznymi partnerami są: DOK Leipzig, IDFA, FIPADOC oraz Institute of Documentary Film z Pragi, Documentary Association of Europe i Fundusz Wyszehradzki.
Polskimi partnerami są: Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission, Warszawski Festiwal Filmowy, Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, Fixafilm, Studio Dźwiękowe Cafe Ole, MX35, Polish Docs Pro i Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny.
Patroni medialni Doc Lab Poland to: Polish Docs, Magazyn Filmowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Filmpolski.pl, Film&TV Kamera, Filmowe Centrum Festiwalowe, Siła Nauki.
Wydarzenie kulturalne polskiej prezydencji w Radzie UE.
Cultural event of the Polish presidency of the Council of the EU.
Événement culturel de la présidence polonaise du Conseil de l’UE.