Strona główna Doc Lab Poland 120 ZGŁOSZEŃ NA PROGRAM PIERWSZY FILM! PRZEDSTAWIAMY UCZESTNIKÓW 4.EDYCJI PROGRAMU!

120 ZGŁOSZEŃ NA PROGRAM PIERWSZY FILM! PRZEDSTAWIAMY UCZESTNIKÓW 4.EDYCJI PROGRAMU!

UDOSTĘPNIJ

W weekend odbyła się pierwsza sesja tegorocznej edycji programu edukacyjnego PIERWSZY FILM,  skierowanego do pełnoletnich licealistów i studentów. 14 uczestników wybranych ze 120 zgłoszeń, w trakcie ponad półrocznych warsztatów będzie stawiać pierwsze kroki w realizacji filmowej, rozwijając i kręcąc swoje etiudy pod okiem doświadczonych filmowców: Edyty Wróblewskiej, Macieja Cuske i Marcina Sautera.

To był intensywny i bardzo pracowity czas dla tutorów i przyszłych uczestników programu PIERWSZY FILM. Trzy dni trwały rozmowy rekrutacyjne z wybranymi kandydatami, a w piątek i sobotę odbyły się pierwsze zajęcia w biurze organizatora – Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego. Czerwcowa sesja miała na celu przedstawienie założeń programowych, planu kolejnych warsztatów oraz sesji wyjazdowych, a także  wzajemnie poznanie się uczestników.

PIERWSZY FILM to bezpłatny program dla pełnoletnich licealistów i studentów, którzy, pod okiem doświadczonych filmowców (Edyty Wróblewskiej, Macieja Cuske i Marcina Sautera) stawiają pierwsze kroki w realizacji filmowej i kręcą etiudy dokumentalne według własnych pomysłów. Program składa się z 6-7 bardzo intensywnych sesji, podczas których uczestnicy, poza nauką reżyserii poznają też podstawy zawodów filmowych, takich jak, czy operator, montażysta, dźwiękowiec, producent. Przekazywana wiedza będzie dotyczyć przede wszystkim filmów dokumentalnych. Efektem warsztatów będą dokumentalne etiudy filmowe zrealizowane przez uczestników.

Do programu PIERWSZY FILM 2024 zakwalifikowało się 14 uczestników:

Danel Agnieszka
Fijałkowski Adam
Garbacz Zuzanna
Kądziela Teresa
Kociarz Kinga
Kraiński Roman
Krzeptoń Mikołaj
Milewska Julia
Mrozowski Kamil
Otto Franciszka
Radzio Szymon
Saj Marusz
Sandomierski Mateusz
Wierzbicka Nadia

Pierwsza sesja odbyła się w biurze organizatora programu, Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego. Byli z nami tutorzy programu, dokumentaliści; Maciej Cuske i Marcin Sauter. Edyta Wróblewska, trzecia tutorka Pierwszego Filmu, z przyczyn zdrowotnych nie uczestniczyła w warsztatach.

Sesja skupiła się na wzajemnym poznaniu uczestników, którzy opowiedzieli o sobie, pokazując swoje prace i dzieląc się pomysłami na przyszłą etiudę dokumentalną.
Gośćmi piątkowych zajęć byli przedstawiciele partnera programu MX35; Paweł Ziemilski i Olga Pawlak,  dzięki którym, młodzi filmowcy skorzystają ze sprzętu w ramach dokumentacji projektu. W sobotę odbyły się natomiast dwa warsztaty, jeden dotyczący dźwięku w filmie – prowadzonymi przez reżyserkę dźwięku, Anie Rok oraz kolejny operatorski, pod okiem reżysera i operatora Marcina Sautera.

Kolejna, sierpniowa sesja programu to kilkudniowe warsztaty plenerowe, które odbędą się w Jaśliskach, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez kolejnego partnera programu Stowarzyszenia W Krainie Źródeł.

Uczestnicy poprzednich edycji PIERWSZEGO FILMU zrealizowali etiudy, które pokazane zostały podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity, a jeden z filmów – „Papierosy” Mai Markowskiej zdobywa nagrody na festiwalach w Polsce i za granicą. Tutorzy programu mają bogate doświadczenie warsztatowe, ale przede wszystkim w realizacji filmów. Edyta Wróblewska to m.in. reżyserka filmów dokumentalnych: „Gdy powieje Harmattan”, „Hübner. Gra z rzeczywistością”, „Ala z elementarza”, „PRL de luxe”, „Kiedy będziesz?”, „Małe instrumenty” które były pokazywane na festiwalach w Toronto, Nowym Jorku, Bostonie, San Francisco, San Diego, Londynie, Sheffield, Nicei, Zagrzebiu, Kijowie, Kantonie, Melbourne, Krakowie. Wyreżyserowała też spektakl „Mulholland Drive/Diana” i fabułę „Droga”. Maciej Cuske jest autorem filmów dokumentalnych: „Kuracja”, „Antykwariat”, „Elektryczka”, „Ahoj”, „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie”, „Katyń. 60 dni na planie”, „Na niebie i na ziemi” oraz fabuł „I co wy na to, Gałuszko?”, „Stacja Warszawa”. Jest też laureatem nagród festiwalowych, m.in. w Győr, Paryżu, Krakowie, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu i Toruniu. Jego najnowszy film „Wieloryb z Lorino” zdobył m.in. Orła za najlepszy polski dokument. Marcin Sauter to fotograf, operator i reżyser filmowy, autor kilkudziesięciu indywidualnych wystaw fotograficznych. Wyreżyserował wielokrotnie nagradzane dokumenty: „Kino objazdowe”, „Pierwszy dzień„, „Za płotem”, „Na północ od Kalabrii”, „Hakawati„, „Urosłam kiedy spałaś”, „Żalanasz. Pusty brzeg” oraz fabuły ”I co wy na to Gałuszko?„ (z Maciejem Cuske) i „Miasto”. Jest też autorem zdjęć do kilkunastu filmów m.in. do ostatniego, nagradzanego filmu Elizy Kubarskiej „Ostatnia Wyprawa”.

Organizatorem programu PIERWSZY FILM jest założona przez Adama Ślesickiego i Katarzynę Ślesicką Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego. Jej głównym celem jest wsparcie polskiego filmu dokumentalnego oraz młodych, debiutujących filmowców, organizacja warsztatów oraz produkcja filmów. Wśród działań fundacji jest DOC LAB POLAND, największa w Polsce inicjatywa dla profesjonalnych dokumentalistów, łącząca konsultacje merytoryczne projektów filmowych z prezentacjami dla koproducentów, dystrybutorów, agentów sprzedaży oraz CEDOC MARKET – jedyny w Polsce międzynarodowy market koprodukcyjny.  Inny program, DOC DEVELOPMENT skierowany jest do reżyserów z projektami filmów dokumentalnych na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Ważną inicjatywą jest też cykl filmowy DOC HOT SELECTION – projekcje najnowszych polskich filmów dokumentalnych i autorskie spotkania.

Mecenasem programu jest CANAL+

Partnerami tegorocznej edycji Pierwszego Filmu są: Fondation Vivendi, Vivendi Create Joy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, mx35.eu, Stowarzyszenia W Krainie Źródeł. Program jest dofinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.  Program został również dofinasowany ze środków: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych