Strona główna Doc Lab Poland RUSZYŁA DRUGA EDYCJA DOC DEVELOPMENT

RUSZYŁA DRUGA EDYCJA DOC DEVELOPMENT

UDOSTĘPNIJ
Ania Ćwięka (FINA) - konsultacje w czasie pierwszej sesji DOC DEVELOPMENT

Dziś w Warszawie ruszyła druga edycja DOC DEVELOPMENT – organizowanego przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego programu intensywnego rozwoju projektów dokumentalnych na wczesnym etapie. Do programu zakwalifikowało się 12 projektów. Podczas pierwszej, trzydniowej sesji, odbywającej się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, konsultantami będą czołowi polscy dokumentaliści: Lidia Duda i Wojciech Staroń, a także: dyrektor programu Adam Ślesicki, prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska oraz Mateusz Wajda i Paweł Ziemilski z firmy MX35. Uczestnicy omówią swoje projekty i ich planowany rozwój, zgłębią tajniki pisania scenariusza i krótkich opisów oraz omówią dobór sprzętu filmowego na potrzeby ich projektu.

Podczas zajęć w ramach DOC DEVELOPMENT uczestnicy analizują wykonany research i zdjęcia dokumentacyjne oraz konsultują swoje pomysły z tutorami, przygotowują wstępny teaser i materiały prezentacyjne, pracują nad scenariuszem i przygotowują się do pitchingu. Reżyserzy mają też szansę przygotować się do rozmów z potencjalnymi producentami, poznać narzędzia niezbędne w tej współpracy i elementy wpływające później np. na udane finansowanie projektu. Na DOC DEVELOPMENT składają się cztery sesje, które odbywają się co miesiąc, od września do grudnia 2020 roku.

Do II edycji Doc Development zakwalifikowało się 12 projektów:

Agnieszka Borzym – projekt „Dziewczyńskie historie-porozmawiajmy o miesiączce i nie tylko”
Alexandre Dayet – projekt „Made in Poland”
Miłosz Hermanowicz – projekt „Obie nasze rodziny”
Tomasz Karpowicz – projekt „Artyzanci”
Ewa Kochańska – projekt „Parada”
Agnieszka Kokowska – projekt „W stronę słońca”
Rafał Małecki – projekt „Szary człowiek”
Mateusz Mularski – projekt „Zapiski z oblężone miasta”
Maria Ornaf – projekt „Future”
Edyta Pietrowska – projekt „Doktor Owca”
Tomasz Soliński – projekt „Woland”
Bartosz Wróblewski – projekt „Cantaory z Tumaco”

Konsultantami programu są czołowi polscy dokumentaliści: Lidia Duda i Wojciech Staroń. Dyrektorem programu jest Adam Ślesicki. Warsztaty podczas DOC DEVELOPMENT prowadzą także: prorektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Barbara Pawłowska (pisanie scenariuszy), producentka Anna Wydra (współpraca reżysera z producentem), Małgorzata Świderska (przygotowanie trailerów), Urszula Lipińska (opisy, prezentacje, fotosy). Uczestnicy spotkają się też z przedstawicielami Telewizji Polskiej i Canal Plus, by poznać możliwości współpracy i koprodukcji z tymi stacjami. Mateusz Wajda i Paweł Ziemilski z firmy MX35 opowiedzą o wykorzystaniu sprzętu i umiejętnym jego doborze. MX35 jest partnerem technologicznym programu umożliwiającym uczestnikom bezpłatne skorzystanie ze sprzętu zdjęciowego i dźwiękowego na potrzeby przeprowadzenia dokumentacji do projektów. Właściciele firmy, doświadczeni filmowcy, doradzą też, jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej przy konkretnym projekcie.

Zajęcia DOC DEVELOPMENT będą odbywają się w siedzibie partnera programu – Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, które zostało powołane do życia w 2018 roku wiążąc swoją misję z kinem i przestrzenią kultury filmowej. Uczestników powitała szefowa instytucji, Joanna Rożen.

Pierwsza edycja DOC DEVELOPMENT obyła się w 2019 roku. Wzięło w niej udział 12 projektów. Wśród jej uczestników znaleźli się m.in.: Aleksandra Maciejczyk, nagrodzona na KFF 2019 Srebrnym Smokiem za „Połączonych”; uznany operator i reżyser Paweł Dyllus; Łukasz Borowski, reżyser „Biegaczy” i „Trzech dni wolności” czy Filip Drzewiecki — reżyser i montażysta. Pięć projektów z DOC DEVELOPMENT zakwalifikowało się później na Doc Lab Poland, w tym „Debiut” Aleksandry Maciejczyk, który został wyróżniony HBO Award. „Debiut” otrzymał też dofinansowanie z PISF, podobnie jak inne projekty biorące udział w programie: „Marzyciele z Sally” Julii Groszek, „Bogini Fuji” (wcześniej: „Grace”) Eri Mizutani i „Znaki” Urszuli Morgi.

Organizatorem DOC DEVELOPMENT jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, która od 2015 roku prowadzi największy w Polsce program konsultacyjno-prezentacyjny DOC LAB POLAND. Efektem dotychczasowych czterech zakończonych edycji jest ponad 120 rozwijanych lub pitchowanych projektów, z których powstało już ponad 40 filmów zdobywających laury na całym świecie. Co roku w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbywa się ponad 300 indywidualnych spotkań koprodukcyjnych i dystrybucyjnych. Fundacja jest także organizatorem CEDOC MARKET – jedynego w Polsce międzynarodowego marketu koprodukcyjnego dla dokumentalistów (co roku ponad 400 spotkań), a także programu Warsaw Doc Hot Selection, w ramach którego prezentowane są najlepsze i najczęściej nagradzane polskie filmy dokumentalne ostatnich lat.

Partnerami programu są: MX35, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Telewizja Polska S.A., Canal+ oraz kancelaria MKZ Partnerzy.

Więcej informacji na stronie http://docdevelopment.pl/