Strona główna Doc Lab Poland Dwa nowe filmy Marcina Sautera na DOC LAB POLAND Hot Selection

Dwa nowe filmy Marcina Sautera na DOC LAB POLAND Hot Selection

UDOSTĘPNIJ
„Urosłam kiedy spałaś”

9 listopada odbędzie się czwarty już pokaz z cyklu DOC LAB POLAND HOT SELECTION 2018, prezentującego najciekawsze filmy dokumentalne ostatnich lat. Widzowie zobaczą dwa nowe filmy Marcina Sautera: autorskie dokumenty, do których twórca napisał scenariusz, zrobił zdjęcia i które wyreżyserował: „Urosłam kiedy spałaś” i „Żalanasz”. Oba filmy były prezentowane w programie DOC LAB POLAND.

9 listopada Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, Warszawa, godz. 19.00 Wstęp wolny.  Po projekcji organizatorzy zapraszają na spotkanie twórcami filmu.

UROSŁAM KIEDY SPAŁAŚ 2018, 49 min.

Spotkanie z babcią przeradza się w podróż w czasie Klasę Karaliny w konserwatorium w Mińsku ukończyło 30 uczniów. W kraju pozostała jedna osoba. Reszta wyemigrowała, rozsiani są teraz po całym świecie.

Totalitarna Białoruś pustoszeje. Uciekają z niej wykształceni ludzie. Absolwenci białoruskich uczelni, młoda inteligencja szuka szczęścia, kariery i godnego życia za granicą. Film opowiada o emigracji, nostalgii, tęsknocie za rodziną, przyjaciółmi i krajem. Filmowa podróż Karaliny na wschód do ukochanej babci, która czeka na nią w wyludnionej wiosce Achaniany jest podróżą w czasie. Do krainy dzieciństwa i wspomnień. Film miał światową premierę w tym roku w Konkursie Polskim na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Scenariusz i reżyseria: Marcin Sauter, zdjęcia: Marcin Sauter, dźwięk: Marcin Lenarczyk, montaż: Katarzyna Orzechowska, kierownictwo produkcji: Sandra Banach, producent: Marcin Sauter, produkcja: Bydgoska Kronika Filmowa, koproducent: Renata Łukasiak, koprodukcja: Telewizja Polska, Belsat Tv

ŻALANASZ 2017, 42 min.

Przystosowanie do apokalipsy Żalanasz (po polsku: Puste Miejsce) było piękną, kwitnącą osadą nad brzegiem morza Aralskiego. Miejscem dostatnim, pełnym życia i radości. Przez ambitne plany sowieckich dygnitarzy stała się pustynną wioską zasypywaną zatrutym pestycydami piachem. Mieszkańcy przystosowali się do nowych, postapokaliptycznych warunków, tak, jak człowiek przyzwyczaja się do swojej choroby. Osiedli w pustce. W miejscu bez czasu, gdzie wspomnienia są marzeniami, a codzienność oczekiwaniem na powrót morza. Pamięć o morzu jest tu namacalna, żywa i dużo ważniejsza od teraźniejszości. Pozwala przetrwać.

Film był pokazywany i nagradzany na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach, między innymi Nagrodą dla Najlepszego Krótkiego Dokumentu na festiwalu IDFA w Amsterdamie, Złotą Żabą w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych Festiwalu Camerimage, Nagrodą dla Najlepszego Filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Budapeszcie, Nagrodą dla Najlepszego Dokumentu w ramach Nagród Dokumentalnych TRT w Turcji i Nagrodą SFP na Krakowskim Festiwalu Filmowym. 3 Scenariusz i reżyseria: Marcin Sauter, zdjęcia: Marcin Sauter, muzyka: Jerzy Rogiewicz, dźwięk: Marcin Lenarczyk, montaż: Michał Marczak, Ziemowit Jaworski, Katarzyna Orzechowska, producent: Barbara Ławska, producent kreatywny: Michał Białożej, produkcja: Studio Filmowe Kronika.