Strona główna Doc Lab Poland CZOŁOWE POSTACIE BRANŻY DOKUMENTALNEJ POPROWADZĄ WARSZTATY DOC LAB POLAND 2023!

CZOŁOWE POSTACIE BRANŻY DOKUMENTALNEJ POPROWADZĄ WARSZTATY DOC LAB POLAND 2023!

UDOSTĘPNIJ

29 maja rozpocznie się druga sesja warsztatowa programu DOC LAB POLAND 2023, która zakończy się pitchingami w ramach KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Uczestnicy będą pracować ze światowymi ekspertami, m.in. dyrektorami sekcji Industry festiwali w Amsterdamie, Kopenhadze, czy francuskim Biarritz. Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Industry; Tereza Simikova, szefowa Industry CPH:DOX; Ove Rishøj Jensen, szef Industry FIPA DOC a także Rada Šešić, doświadczona selekcjonerka festiwalowa i Peter Jaeger, wieloletni agent sprzedaży – to 5 tutorów, którzy będą wspierać uczestników podczas przygotowań do pitchingów DOC TO START I DOC TO GO!

DOC LAB POLAND 2023 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Pierwsza sesja programu właśnie dobiegła końca i w całości była poświęcona konsultacjom reżyserskim i producenckim, pracą nad materiałami promocyjnymi i treningiem prezentacji projektów.  W tym roku program odbywa się pod hasłem DOC LAB POLAND & UKRAINE, dlatego na drugiej sesji do polskich filmowców dołączy grupa twórców i producentów z Ukrainy, którzy zostaną wybrani spośród blisko 80 nadesłanych zgłoszeń.  Ich udział w wydarzeniu jest darmowy, organizatorzy pokrywają też koszty podróży i zakwaterowania.

Druga sesja programu jak zawsze będzie skoncentrowana na przygotowaniu uczestników do prezentacji i promocji projektów na rynku międzynarodowym oraz do nawiązywania kontaktów. Eksperci wesprą filmowców w przygotowaniu do pitchingu przed międzynarodowym gronem ekspertów, do rozmów i negocjacji z potencjalnymi partnerami oraz pomogą wydobyć uniwersalne walory i międzynarodowy kontekst przy promocji ich projektów.

Wśród tutorów majowej sesji programu są światowi eksperci: Adriek van Nieuwenhuijzen, wieloletnia szefowa IDFA Industry, ekspertka Chicken and Egg Pictures Tereza Simikova szefowa Industry CPH:DOX,  producent i szef Industry FIPADOC Ove Rishøj Jensen, selekcjonerka wielu znaczących międzynarodowych festiwali Rada Šešić, kierująca konkursem dokumentalnym Sarajevo FF oraz Docu Rough Cut Boutique, a także Peter Jaeger, wieloletni agent sprzedaży, założyciel Autlook Filmsales i Jaeger Creative.

31 maja i 1 czerwca 2023 roku odbędą się pitchingi projektów rozwijanych na tegorocznej edycji programu. Uczestnicy Doc Lab Start, którzy pracują nad filmami będącymi w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, zaprezentują je przed potencjalnymi koproducentami oraz reprezentantami instytucji, funduszy filmowych i nadawców. Z kolei reżyserzy i producenci z Doc Lab Go, mający filmy na etapie montażu, opowiedzą o swoich projektach zaproszonym agentom sprzedaży, selekcjonerom festiwali i platform VOD oraz dystrybutorom. Wśród gości tegorocznej edycji znajdą się przedstawiciele m.in. Canal + Polska, HBO MAX, Cat And Docs, DOK.Incubator, CPH:DOX, IDFA, EX Oriente, Hot Docs, Al Jazeera Documentary Channel, DOK. Leipzig, Taskovski Films, EuroDoc. Każdego roku widzami pitchingów jest kilkudziesięciu ekspertów z całego świata.

W dniach 1-2 czerwca w ramach wydarzeń DOC LAB POLAND odbędzie się także CEDOC (Central European Documentary Co-production Market) – jedyny w Polsce market koprodukcyjny, w którym weźmie udział ok. 30 kolejnych producentów z Polski i zagranicy oraz ok. 20 ekspertów. Na Market składa się szereg indywidualnych spotkań koprodukcyjnych oraz panele dyskusyjne i konsultacje. Co roku na Markecie odbywa się blisko 400 spotkań, co razem z ok. 350 spotkaniami po pitchingach owocuje liczbą ponad 700 rozmów – okazji do skonsultowania projektów filmowych, nawiązania kontaktów i znalezienia partnerów koprodukcyjnych lub dystrybucyjnych.

Najlepsze projekty prezentowane na pitchingach mają szansę na nagrody ufundowane przez partnerów programu. W tym roku są to: Nagroda Canal + Polska w wysokości 10 tys. złotych oraz bony na usługi postprodukcji obrazu od Smakjam, Orka Film i FixaFilm, bon na wypożyczenie sprzętu filmowego od MX35, bon na usługi postprodukcji dźwięku od Cafe Ole, zaproszenie do udziału w Co-Pro Meetings na DOKLeipzig, IDFA Industry, East Doc Platform od oraz wsparcie promocyjne wybranego projektu przez Polish Docs. W 2022 roku pula nagród Doc Lab Poland wyniosła 150 000 zł.

Przedstawiamy sylwetki konsultantów II sesji warsztatów DOC LAB POLAND 2023:

Adriek van Nieuwenhuijzen – uzyskała tytuł magistra teatru i filmoznawstwa na Uniwersytecie w Utrechcie. Już podczas studiów zaczęła specjalizować się w filmach dokumentalnych i zaangażowała się w pierwszą edycję IDFA, wówczas niewielkiej, ale błyskotliwej inicjatywy przywrócenia dokumentu na duże ekrany w Amsterdamie. Zanim została zastępcą dyrektora IDFA w 1993 roku, pracowała jako producent pomocniczy u jednym z holenderskich nadawców publicznych. W IDFA od początku zajmowała się głównie programowaniem. Od lutego 2007 r. jest szefową Industry IDFA. Na tym stanowisku kieruje programem dla profesjonalistów IDFA, w tym marketem FORUM i programem Docs for Sale.

Rada Šešić – selekcjonerka festiwalowa, wykładowca filmowy, krytyk i reżyserka. Kierowniczka konkursu dokumentalnego największego festiwalu w Europie Południowo-Wschodniej Sarajewo FF. 10 lat temu założyła i objęła kierownictwo nad Docu Rough Cut Boutique. Od sześciu lat zarządza także Last Stop Trieste. W IDFA Amsterdam bierze udział w selekcji, jest też doradcą programowym IFFR Rotterdam i członkiem komitetu selekcyjnego Hubert Bals Fund. Wykładała gościnnie w kilku szkołach filmowych i uniwersytetach za granicą: Anadolu University w Eskisehir, w Art School w Genève, Srishti School of Art, Design and Technology w Bengaluru, gdzie uczyła w 2008 i 2010 roku przez cały trymestr, a także na FDU Belgrade i ASU Sarajevo.

Tereza Šimíková – szefowa Industry CPH:DOX, konsultantka Międzynarodowego Programu Chicken and Egg Pictures. Wcześniej Tereza pełniła funkcję szefa CPH:FORUM, głównej platformy finansowania i koprodukcji festiwalu CPH:DOX. Po ukończeniu studiów filmowych w FAMU w Pradze w 2009 roku wyreżyserowała krótkie filmy dokumentalne. Pełniła funkcję Kierownika Programowego na międzynarodowych warsztatach dok.incubator i warsztatach regionalnych (DOK.Restart w Polsce, DOK.SK na Słowacji i dok.elevator skierowanego do producentów skandynawskich) oraz była szefową industry East Doc Platform Prague, największego marketu koprodukcji i forum pitchingowego skoncentrowanego na regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Peter Jaeger – wieloletni agent sprzedaży, założyciel Autlook Filmsales i Jaeger Creative. Studiował prawo i filozofię. Zaczynał jako dziennikarz filmowy, a następnie dyrektor sprzedaży i marketingu w Filmagazine. Jako dyrektor ds. marketingu i akwizycji dla dystrybutorów kinowych w Beneluksie, zajmował się ponad 100 filmami, takimi jak Mulholland Drive, trylogia Władca Pierścieni. W 2004 roku  Peter przeniósł się do Wiednia i założył Autlook Filmsales GmbH, zostając CEO do 2014 roku. Dziś jest wspólnikiem Autlook, członkiem jury Flemish Film Fund & Vienna Film Fund, korepetytorem i wykładowcą w zakresie dystrybucji i marketingu, a także tworzy nową inicjatywę: Jaeger Creative.

Ove Rishøj Jensen – producent, szef Industry FIPA DOC. W latach 2003-2019 Ove pracował dla EDN – European Documentary Network, programując i produkując wiele wydarzeń, takich jak The EDN Pitch Pilot Workshop, Docs in Thessaloniki, RealYoung, DocPro Tehran oraz działania EDN na rynku European Film Market/Berlinale. Moderował pitchingi na IDFA Forum, MipDoc i Sunny Side of the Doc. Od 2011 roku Ove pracuje również dla szwedzkiej firmy produkcyjnej Auto Images. Obecnie pracuje nad kilkoma międzynarodowymi projektami wraz z reżyserem Magnusem Gerttenem oraz debiutem dokumentalnym nagrodzonej przez World Press Award fotografki Åsy Sjöström. Kieruje również produkcją pierwszego projektu VR od Auto Images zatytułowanego Moment of Freedom, który będzie wykorzystywał unikalne metody archiwalne w wirtualnej rzeczywistości.

DOC LAB POLAND jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Program realizowany od 2015 roku jest największym w Polsce programem konsultacyjnym, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Warsztaty obejmują konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania. Twórcami i dyrektorami DOC LAB POLAND są Adam Ślesicki Katarzyna Ślesicka. Tegoroczne warsztaty koordynuje Aleksandra Bujak, CEDOC Market – Justyna Gawełko a za PR i social media odpowiada Monika Zarzycka.

Zagranicznymi Partnerami tegorocznego program są: DOK Leipzig, Institute of Documentary Film Institute z Pragi, IDFA oraz Docudays UA. Dotychczas potwierdzonymi polskimi Partnerami DOC LAB POLAND 2023 są: CANAL+, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Smakjam, Orka, Fixafilm, MX35, Cafe Ole, Warszawski Festiwal Filmowy i American Film Festival.

Patronami medialnymi 9. edycji Doc Lab Poland są: Film&TVKamera, Magazyn FilmPro, Polish Docs, Magazyn Filmowy SFP, Magazyn Ekrany, Filmowe Centrum Festiwalowe, cinema.pl, siłanauki.pl. Program został dofinansowany ze Środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.