Strona główna Doc Lab Poland O ARCHIWALIACH ORAZ GRANICACH FIKCJI W FILMIE DOKUMENTALNYM – OTWARTE WYKŁADY W...

O ARCHIWALIACH ORAZ GRANICACH FIKCJI W FILMIE DOKUMENTALNYM – OTWARTE WYKŁADY W RAMACH DOC LAB POLAND

UDOSTĘPNIJ

12 i 13 października 2021 odbędą się otwarte dla publiczności wykłady poświęcone różnym aspektom produkcji, promocji czy dystrybucji filmu dokumentalnego. Tegoroczne wykłady będą poświęcone granicom fikcji w kinie dokumentalnym oraz wykorzystaniu archiwaliów w dokumencie biograficznym. Wykładowcami będą reżyser i autor zdjęć Jacek Bławut oraz autor „Ucieczki na Srebrny Glob” – reżyser Kuba Mikurda. Wykłady są częścią trzeciej sesji programu DOC LAB POLAND, która jak co roku będzie miała miejsce w trakcie Warszawskiego Festiwalu Filmowego

W dniach 12-13 października 2021 odbędzie się ostatnia, trzecia sesja programu DOC LAB POLAND 2021. Jej częścią są otwarte wykłady na które serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych:

GRANICE FIKCJI W FILMIE DOKUMENTALNYM
Wykład reżysera i autora zdjęć Jacka Bławuta
12 października, wtorek, godz. 13.30, Kinoteka, sala 7
Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą reżyser oraz autor zdjęć filmowych Jacek Bławut opowie o pracy twórcy dokumentalnego i włączaniu do filmu dokumentalnego elementów fikcji. Na ile reżyser jest poddany rzeczywistości, którą filmuje a na ile może w nią ingerować? Jak filmując rzeczywistość uczynić ją dramaturgicznie interesującą dla widowni? Czy można wpływać na bohatera i jego losy czy należy pozostać dyskretnym obserwatorem jego życia? Gdzie przebiega granica ingerowania w filmowaną materię? To tylko niektóre z pytań i aspektów, które zostaną poruszone podczas wykładu twórcy, który w swoich filmach zarówno dokumentalnych jak i fabularnych łączył obie metody pokazując, że ich granice często są bardzo płynne.

ARCHIWALIA W DOKUMENCIE BIOGRAFICZNYM
Wykład reżysera Kuby Mikurdy
13 października, środa, godz. 13.30, Kinoteka, sala 7
Kuba Mikurda, autor filmów dokumentalnych, opowie o pracy z archiwaliami w dokumencie biograficznym. Jak odnaleźć się w gąszczu materiałów archiwalnych i porządkować je pod kątem własnego filmu? Czy można wypełnić luki, których nie znajdziemy w archiwaliach i jak uniknąć układania dokumentu z tezą? Czy obszernie opisany bohater to skarb czy udręka dla reżysera dokumentu? O tych aspektach pracy z archiwaliami oraz wielu innych wyzwaniach pojawiających się przy tego typu filmach opowie twórca nagrodzonego na ostatnim Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity dokumentu „Ucieczka na Srebrny Glob” oraz wcześniejszego o trzy lata filmu „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka”.

Podczas warsztatów tej sesji DOC LAB POLAND indywidualne spotkania i konsultacje z uczestnikami poprowadzą Jacek Bławut, reżyser i autor zdjęć oraz Anna Wydra, producentka. Październikowa sesja jest ostatnim spotkaniem uczestników 7. edycji DOC LAB POLAND z tutorami i konsultantami programu. Podczas wcześniejszych sesji, odbywających się kolejno w kwietniu i w czerwcu, dokumentaliści wraz ze swoimi producentami mieli okazję pracować nad projektami z takimi ekspertami jak m.in. Leena Pasanen, szefowa Biografilm Festival Bologna oraz była szefowa DOK Leipzig, Rada Šešić, selekcjonerka festiwalowi IDFA Amsterdam oraz Sarajevo FF, Adriek van Nieuwenhuijzen, szefowa IDFA Forum, Christian Popp, szef FIPADOC Forum. Podczas trwających kilka dni warsztatów mogli oni m.in. szlifować materiały filmowe, przygotować teksty promujące film, doskonalić sztukę pitchowania projektu przed potencjalnymi partnerami i dystrybutorami oraz pracować nad trailerami swoich produkcji. Biorące w warsztatach projekty miały również okazję zaprezentować się po raz pierwszy szerszemu gronu przedstawicieli branży filmowej podczas pitchingów w ramach Industry 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Najlepsze projekty zostały wyróżnione nagrodami o łącznej wartości 70 tys. złotych.

W tegorocznej edycji DOC LAB POLAND uczestniczy 25 projektów: 14 filmów w fazie rozwoju lub wczesnych zdjęć skupionych w programie DOC LAB START oraz 9 filmów w fazie montażu zakwalifikowanych do DOC LAB GO. Wśród rozwijanych na 7. edycji programu produkcji są m.in. „Niezauważalni” Piotra Bernasia (prod. Aleksandra Szczęsna, Hasko Film), „Papa Was a King of Kongo” Joanny Ratajczak (prod. Maciej Joanna Ratajczak – Telemark), „Pracownik gościnny” Mateja Bobrika (prod. Agnieszka Skalska, Koi Studio), czy „Krok po kroku” reż. Eliza Kubarska i Michał Woroch (prod. Monika Braid – Braidmade Films).

DOC LAB POLAND jest programem konsultacyjnym, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów. Warsztaty obejmują: konsultacje reżyserskie i montażowe, pracę nad trailerami i materiałami promocyjnymi, trening prezentacji projektów, konsultacje z agentami sprzedaży, rozwijanie budżetów i planów finansowania.

DOC LAB POLAND 2021 jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami tej edycji są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, HBO Europe, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Telewizja Polska S.A., kancelaria MKZ Partnerzy, Institute of Documentary Films, DOK Leipzig, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, MX35 oraz Lunapark. Patronami medialnymi są: Film&TV Kamera, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, Film New Europe, Cinema.pl, Filmowe Centrum Festiwalowe i Magazyn Filmowy SFP.